Türkiyede Oynayan Suriyeli Futbolcular

Türkiye'de forma giyen Suriyeli futbolcuları merak ediyorsanız içeriğimiz de tam bununla ilgili.

Türkiyede Oynayan Suriyeli Futbolcular

Türkiyede Oynayan Suriyeli Futbolcular kimlerdir hiç merak etmiş miydiniz? Bilindiği üzere Suriye ülkesinde yaşanan iç savaş neticesinde, Suriye Halkı ülkesini terk etmek zorunda kaldı. Halkın bir kısmı Avrupa'ya bir kısmı Lübnan'a bir kısmı ise Türkiye'ye göç etti. Türkiye'ye göç eden Suriyeliler arasında elbette ülkelerinin futbol takımlarında top koşturan futbolcular da bulunuyor. Bu oyunculardan bir kısmı şanslı bir kesimde yer alıp kendilerine bir takım bulabilirken bir çoğu futbol hayatını sonlandırmak zorunda kaldı. Peki Türk takımlarında forma giyen ve faal olarak futbol hayatına devam eden hangi oyuncular bulunmakta? Türkiyede Oynayan Suriyeli Futbolcular yazımız ile bu soruya cevap oluyoruz..

Suriyeli Futbolcu

1- Aias Aosman (Adana Demir Spor-Süper Lig)

27 Yaşında ki Aias Aosman, Suriye'nin Kamışlı ilinde dünyaya geldi. Süper Lig'de mücadele eden Adana Demirspor'da forma giymekte. Orta saha da ve 10 numara pozisyonlarında oynamakta. Aias Aosman aslında futbol kariyerine Almanya'da başlamış ve çeşitli Alman takımlarında forma giymiş. Türk futboluna ilk olarak Tuzla Spor'un 2018 yılında transfer etmesiyle katılan Aias Aosman oynadığı güzel futbol ile taraftarlardan tam not almakta. Keza Adana Demirspor Aias Aosman'ı, yunan takımı Nikeas'tan tam 1 milyon Euro bonservis ücreti vererek transfer etmişti.

Suriyeli Futbolcu

2- Adem Metin Türk (Bodrum Spor-1. Lig)

18 yaşında ki Adem Metin TÜRK, Suriye'nin Hama kentinde dünyaya geldi. İlk ismi Adem ALLAVİ olan Adem Metin TÜRK, Türk vatandaşlığını kazanmasının akabinde ismini değiştirdi. Türk vatandaşlığını kazanmasında özellikle Fatih TERİM ve Emine Erdoğan'ın rolleri çok büyük. Antalya Spor'un keşfettiği oyuncu şu an Tff 1.ligde veren Bodrum Spor forması giymekte. Hayalinin Türkiye Milli Futbol Takımı'nda oynamak olduğunu söyleyen genç yetenek oynadığı takımlarda tam puan alıyor. Adem Metin TÜRK'ün şu an ki güncel piyasa fiyatı 100 Bin Euro civarında bulunmakta.

Suriyeli Futbolcu

3- Senharib Malki (Karagümrük Spor Klubü)

38 yaşında ki emektar futbolcu Sanharib Malki, Suriye'nin Qamischli kentinde dünyaya geldi. Futbol hayatına Belçika'nın Rsd Jette takımında başladı. 2018-2019 futbol sezonunda Karagümrük Spor Kulübün'de top koşturan Sanharib Malki iyi bir sezon geçiremedi. Sezonun sona ermesi ile takımından ayrıldı ve tekrardan futbol hayatına başladığı Belçika futbol takımı Rsd Jette'nin yolunu tuttu. Belçika, Yunanistan, Almanya ve Türkiye liglerinde forma giyen tecrübeli futbolcu emekliye ayrılmaya yanaşmıyor gibi gözüküyor.

Suriyeli Futbolcu

4- Sami Müslümani (Akçakale Spor Kulübü-Amatör Lig)

26 yaşında ki  Sami Müslümani, Suriye Halep doğumlu. Kaleci olarak görev  Sami Müslümani Suriye Milli Takımında forma giyen bir milli futbolcuydu. Savaşın başlaması ile Türkiye'ye kaçmak zorunda kalan Suriyeli milli futbolcu ne yazık ki kendisine takım bulamadı. Şu an için Şanlıurfa Bölgesel Amatör liginde Akçakale Spor Kulübü'nde kalecilik yapıyor. Hayalinin Suriye'de olduğu gibi burada da fark edilerek tekrardan profesyonel futbol hayatına dönmek olduğunu söylüyor. Eskiden milli takımın kalesini koruyan bir futbolcunun savaş sebebi ile bu duruma düşmesi futbol camiası için çok üzücü bir olay.

futbol topu

5- Türkiyede oynayan suriyeli futbolcular Arasında Yer Alamayanların Durumu

Suriye ülkesinde savaştan önce resmi bir futbol ligi bulunmaktaydı. Bu ligde mücadele eden köklü futbol takımları arasında aynı ülkemizde de olduğu gibi ezeli bir mücadele sürmekteydi. Suriye Süper Ligi'nde top koşturan yetenekli futbolcular savaş nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kaldılar ve futbol hayatlarını noktaladılar. Yukarıda yer verdiğimiz 4 futbolcu Türkiyede Oynayan Suriyeli Futbolcular arasına girmeyi başarabilmiş şanslı azınlıkta. Ancak ne yazık ki yitip giden bir çok yetenek bulunmakta.

İstanbul ilinde yaşayan Suriyeli sığınmacılar kendi aralarında bir amatör lig tertip etmiş vaziyette. Suriyeli esnafların yapmış olduğu maddi yardımlar ile ayakta kalmaya çalışan bu ligde part-time amatör futbolcular mücadele ediyor. Sabah vakti işçi olarak çalıştıkları işyerlerine giden oyuncular akşam sanki bir derbiye hazırlanır edasıyla maçlarına hazırlanıyorlar. Belki de içlerinde kalan futbol sevgisini bu sayede ayakta tutmaya çalışıyorlar. Herhangi bir resmiyeti bulunmayan bu ligde oynayan futbolcular belki de ülkelerinde huzur ile yaşayabilselerdi Avrupa Kulüplerinin kapılarını aşındıracaklardı. Umarız Suriye'de devam eden iç savaş bir an önce son bulur ve bu genç yetenekler futbol dünyasında kendilerine yer edinebilirler.

Türkiyede Oynayan Suriyeli Futbolcular yazımızı beğendiyseniz, bu yazımız da ilginizi çekebilir.

 

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap