Türkiye’nin En İyi 10 Üniversitesi

Üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler için Türkiye'nin en iyi 10 üniversitesi.

Türkiye’nin En İyi 10 Üniversitesi

Yks'ye giren öğrencilerin kafasını tercih dönemi bulandırıyor. Seçeceğiniz üniversite sizin tüm hayatınızı etkileyecek nitelikte. Bu yazımızda sizler için Türkiye'nin en iyi 10 üniversitesini listeledik.

Türkiye, üniversite okumak için en güzel şehirlere ev sahipliği yapıyor. Peki, Türkiye’nin en iyi üniversite sıralaması 2021 – 2022 eğitim döneminde hangileri oldu? Cevabı yazımızda…

Dünya genelinde ranking sistemi çeşitliliği çok fazladır. Hepsinin birçok farklı kriterleri olduğundan dolayı sıralamalar da haliyle farklı çıkıyor. Uluslararası University Ranking site kriterlerinde önemli değişiklikler olduğundan dolayı Türkiye’deki üniversite sıralamaları da düştü. Türkiye üniversiteleri son 10 yılda yalnızca URAP değil dünya sıralamalarında da gerilemektedir. Türkiye’deki üniversitelerin dünyadaki sıralamasının düşme nedenlerinin başında bilimsel makalelerde atıf sayısında düşüş ve etki değeri düşük dergilerde yayın alma yatıyor.

kütüphane

2020 – 2021 eğitim döneminde URAP tarafından yapılan ölçüme göre sıralamada Hacettepe Üniversitesi, en iyi Türk üniversitesi olarak seçilmişti. En iyi ikinci üniversite ise ODTÜ olmuştu. İTÜ kendine üçüncü sırada yer bulmuştu. Bununla beraber İTÜ’yü İstanbul Üniversitesi ve Koç Üniversitesi izledi.

 • 1) Hacettepe Üniversitesi: Hacettepe, geçen sene olduğu gibi bu sene de sıralamada 1. sırada. 802,91 puan alan Hacettepe Üniversitesi sıralamadaki yerini koruyacak gibi duruyor.
 • 2) Orta Doğu Teknik Üniversitesi: 782,75 puan ile ikinci sırada yer alan Orta Doğu Teknik Üniversitesi, teknik üniversiteler arasında birincidir.
 • 3) İstanbul Teknik Üniversitesi: İTÜ, 763,68 puanla üçüncü sırada yer aldı.
 • 4) İstanbul Üniversitesi: 717,17 puanla İstanbul Üniversitesi, sıralamada dördüncü olarak en iyi üniversiteler arasında yer aldı.
 • 5) Koç Üniversitesi: 716,97 puan ile Koç Üniversitesi beşinci sırada yer aldı.
 • 6) Ankara Üniversitesi: Ankara Üniversitesi 708,45 puanla altıncı sırada.
 • 7) Boğaziçi Üniversitesi: Boğaziçi Üniversitesi’nin puanı ise 683,27 değerinde.
 • 8) Ege Üniversitesi: 678,20 puan alan Ege Üniversitesi, kendine 8. sırada yer buldu.
 • 9) İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi: Bilkent Üniversitesi, 676,03 puanla dokuzuncu sırada yer aldı.
 • 10) Gebze Teknik Üniversitesi: 672,92 puan ile 10. sıradaki üniversitemiz ise Gebze Teknik Üniversitesi oldu.

kitap

Her ne kadar dünyadaki sıralamamız düşse de Türkiye’deki ilk 10 üniversite, her zaman için kalitesiyle ön plana çıkmaktadır. Puanınızın yeterli olması durumunda bu üniversiteleri gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Yorumlar (0 Yorum)

  Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap