Türkiye Caz Festivalleri

Caz severlerin en çok merak ettikleri konulardan birisi de Türkiye'de yapılan caz festivalleridir. Siz caz severlerin bu festivalleri kaçırmamanızı sağlamak için işte size festival rehberi.

Türkiye Caz Festivalleri

Türkiye caz festivalleri birçok kişiye hitap eden önemli etkinlikler arasındadır. Birçok kişi için müziğin ruha iyi geldiğinin en büyük kanıtı caz müzik olarak değerlendirilir. Türkiye’de her geçen gün dinleyicisi artan caz, sadece büyük şehirlerde değil, tüm Türkiye’de daha geniş kitlelere hitap edebilmektedir. Akbank Caz Festivali, İstanbul Caz Festivali ve Bozcaada Caz Festivali gibi festivaller oldukça popüler. Buna ek olarak farklı kentlerde de bu caz festivalleri sürüyor.

Türkiye Caz Festivalleri

İstanbul’da ki Caz Festivalleri

Türkiye caz festivalleri denince akla gelen İstanbul Caz Festivalleri, Avrupa’da festivaller arasında önemli bir yeri olan İKSV tarafından düzenlenmektedir. Uzun seneler boyu İstanbul Müzik Festivali ve İstanbul Festivali programı içerisindeki caz konserleriyle temsil edildikten sonraki aşamada 1994 senesinde ilk kez ayrı bir festival olarak konumlanmıştır. Her sene Temmuz ayında İstanbul’un en güzel yazlık konser alanlarında farklı müzik türlerine ek olarak caz festivali de yapılmaktadır.

Türkiye caz festivalleri arasında bulunan İstanbul caz festivali 2022 için bu zamana kadar, Nick Cave’den Eric Clapton, Norah Jones, Elvis Costello’dan Paul Simon gibi birçok dünyaca ünlü yıldızlarda ağırlanmıştır. Festivale sadece dünyaca ünlü yıldızlar gelmiyor. Aynı zamanda bu festivaller Türkiye’de ki caz sanatçılarını da tanımaya ve dinlemeye olanak sağlıyor. 29. İstanbul Caz Festivali, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu, Volkswagen Arena ve Cemal Reşit Rey Konser Salonu içerisinde gerçekleşmiştir.

Türkiye Caz Festivalleri

Ankara Caz Festivalleri

ODTÜ Caz Günleri adıyla 1996 senesinde başlayan ve 2002 senesinde Ankara Caz Festivali adını alan bu festival, başkentin diğer üniversitelerine yayılma, büyüme ve gelişmeye devam etmiştir. Bugün Ankara’nın en büyük ve tek caz festivali olarak anılmaktadır. İstanbul’da ki bu festival dünyadaki birçok caz festivalinin aksine sadece caz kapsamına giren performanslara da yer vermektedir.

Ankaralılar her Mayıs ayı kapsamında elektronik cazdan standart caz ve etnik projelerle kulüp performanslarına uzanan geniş bir yelpazede bu etkinliklere katılmaktadır. Türkiye caz festivalleri arasında bulunan 26. Ankara Caz Festivali tarihi ise Kasım 2022 tarihinde düzenlenmesi planlanıyor.

Türkiye Caz Festivalleri

İzmir Caz Festivalleri

Türkiye caz festivalleri denince akla gelen bir diğer festival İzmir’de ki caz festivalleri, İKSEV tarafından düzenlenmektedir. İzmir’de de yine Ankara ve İstanbul festivalleri gibi 90’lı senelerden beri varlığını sürdürmektedir. Buradaki festivallerin en önemli özellikleri arasında eğitim odaklı olmasıdır. Fransa, İtalya, Romanya, Avusturya gibi çeşitli ülkelerden İzmir’e gelen birçok grup ve sanatçı, atölye kapsamında çalışmalarını düzenlemektedirler. Sadece müzik değil, görsel olarak da sanatları destekleyen bu festivalin afişi, her genç tasarımcıya yönelik olarak ödüllü bir yarışmanın sonucunda seçilmektedir.

Türkiye Caz Festivalleri

Bozcaada Caz Festivali

Özellikle yaz aylarında, birçok kişinin Akdeniz ve Ege sahillerine akın ettiği dönemde caz festivalleri tatil alanlarında da artış göstermeye başladı. Türkiye caz festivalleri arasında bunlardan en popüleri 26-28 Ağustos arasında yapılacak ve altıncı kez düzenlenecek, Bozcaada caz festivali 2022 için birçok kişi yerini ayırtmaya başladı. Bozcaada, buz gibi denizi, doğası, parlayan güneşi ve şaraplarıyla vazgeçilmez tatil alanlarından biridir. Bozcaada bölgesindeki Ayazma mevkiinde düzenlenen bu festivalde hem yerli hem de yabancı birçok kişi sahne almıştır.

Türkiye Caz Festivalleri

Antalya Caz Festivali

Akdeniz ve Ege sahillerinin en köklü caz festivallerinin geneli Antalya bölgesinde gerçekleşiyor. Antalya caz festivali 2022 senesiyle yine Alanya Belediyesi tarafından düzenlenmektedir. Alanya Uluslararası Caz Günleri, 15 seneden beri ikonik kalesi olan Kızılkule bölgesinde gerçekleşmektedir. İlk olarak 2017 senesinde gerçekleşen Bodrum Caz Festivali ise Haziran 2022 senesinde altıncı kez yapıldı.

Bonus olarak, Türkiye caz festivalleri geneline baktığımız zaman Anadolu bölgesinde de düzenleniyor. Bunlardan bazıları, Afyonkarahisar Caz Festivali de eklenebilir. Afyon’un tarihi yapı bahçelerine cazı getiren bu festival son dönemde gelenekselleşmeye başlamıştır.

Bu tür içeriklerimizi sizinle paylaşmaya devam etmemiz için her gün okumayı ve yorum yapmayı unutmayın. Ayrıca en iyi podcastler yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap