Tiktok Fenomenleri Aylık Ne Kadar Kazanıyor?

Tiktok gibi platformlarda gördüğümü fenomenler paraya para demiyor! İşte hem Türk hem de yabancı fenomenlerin Tiktok kazançları...

Tiktok Fenomenleri Aylık Ne Kadar Kazanıyor?

Tiktok, sosyal medya devlerinden biri haline gelerek milyonlarca kullanıcıya sahiptir. Çin merkezli olan Tiktok şu an dünyanın en hızlı büyüyen sosyal medya platformlarından birisidir. 800 milyondan fazla aylık aktif üyesiyle sosyal medya uygulamaları arasında en büyük çıkışlardan birini yaşamıştır. Üstelik tamamen ücretsiz şekilde kullanılması ve hatta kullanıcılarına para kazandırma özelliğiyle de dikkat çekiyor. 

Tiktok fenomenleri ise bu sektörde en fazla dikkat çeken kullanıcılar arasında. Aynı zamanda kazançları da farklılaşabilmektedir. Örnek olarak 100.000 takipçisi olan Tiktokçu aylık olarak 200 ila 1000 Dolar arasında para kazanabilir. 1 milyondan fazla takipçisi olan bireyler için bu meblağlar yaklaşık 1000 ila 5000 arasındadır. Buna karşın verilen rakamlara dikkat etmek gerekiyor çünkü bu kazancı etkileyen faktörler var. Yani 550.000 takipçili birisi aylık olarak 1 milyon dolar kazanabiliyor.

Tiktok Fenomenlerinin Kazançları

Son senelerin en fazla kullanılan Tiktok, adeta yeni bir dünya ortaya çıkarmıştır. Bunun yanı sıra bazı kullanıcılar kitleler tarafından tanınıyor ve bu fenomenler geniş kitlelere hitap edebiliyor. En popüler Tiktok fenomenlerinin kazançları net olarak bilinmese de genel olarak şu şekilde özetlenebilir:
•    Charli D’Amelio, 100 bin takipçiyi aşan fenomen olarak video başına kazandığı para 16 bin ila 40 bin dolar arasında.
•    Addison Rae Easterling, büyük bir takipçi kitlesine sahip olarak video başına 10 bin ila 26 bin Dolar para kazanıyor.
•    Bella Poarch, aynı zamanda modellik yapıyor ve video başına 7 bin, 18 bin Dolar kazanıyor.
•    Spencer C, başarılı bir isim olarak 5200 ila 15 bin Dolar arası kazanıyor.
•    Loren Gray, sevilen bir fenomen olarak video başına geliri 5 bin ila 14 bin Dolar arasındadır.
•    Michelle Le, Tiktok üzerinde 4800 ila 12 bin Dolar civarı kazanıyor.

Tiktok Türk Fenomenler Ne Kadar Kazanıyor?

Dünya çapında kullanılan bir sosyal medya olan Tiktok platformu her ülkeye hitap eden bir sistem. Fenomenler ise her ülkeden çıkabiliyor. Bunlar arasında olan Türk fenomenleri de hatırı sayılır miktarlar kazanabilmektedir. Örnek olarak CZNBurak, aylık gelir anlamında 500 bin TL civarında gelir elde etmektedir. Nursema, 100 bin TL, ZINK tv, 50 bin TL, Cemre Solmaz 25 bin TL, Uğur Yaman 75 bin TL, Faruk Cheff 200 bin TL gibi miktarlarda para kazanabilmektedirler. Türk fenomenlerin ortalama Tiktok geliri en düşük 25 bin, en yüksek ise 500 bin TL civarında olabiliyor. 

Tiktok Fenomenleri Nasıl Para Kazanıyor?

Marka anlaşmaları, ürün satışları, sponsorlu satış ortaklıkları gibi çeşitli faktörler kazancı etkiliyor. Bu nedenle Tiktok üzerinden kazanılan kazançlar konusunda net bir şey demek mümkün değildir. Bir diğer gerçek ise Tiktok kullanıcılarının büyük bir kısmının bu işten para kazanamadığıdır. Bunun nedeni ise Tiktokçuların çoğu içerikleri paraya tahvil edilmemektedir. Çünkü Tiktok’u eğlence amaçlı kullanan kullanıcılar oldukça fazla. Para kazanan kullanıcılar ise takipçi kitlesini bir şekilde hizmet veya ürün almaya teşvik edenlerdir.

Bir diğer para kazanma yöntemi de bağışlardır. Belli bir takipçi sayısına ulaşan kullanıcılar canlı yayın açabiliyor. Açtıkları canlı yayınlarda da bağış toplayarak para kazanabiliyorlar. Bu yöntemde yine para kazanma yöntemleri arasındadır.

Tiktok Kullanıcılara Ne Kadar Para Ödüyor?

Tiktok kullanıcılarına para ödeyen bir platform değil. Marka anlaşmalarını da Tiktok sağlamıyor. Eğer Tiktok üzerinden hatırı sayılır bir kitleniz olursa markalar sizleri buluyor. Genellikle Youtube videolarındaki reklamlar üzerinden para kazananlar oldukça fazla. Tiktok üzerinden ise reklamlar video aralarında gösterilmektedir. Dolayısıyla kullanıcıların videolarında reklam görünmüyor, sadece aralarda görülüyor. Tiktok üzerinde reklam geliri paylaşma programı mevcut değildir. 

Yani Tiktok’un Creator Program adında bir servisi mevcut. Bu servis popüler kullanıcılar ve markaların iş birliği yapmasını sağlamaktadır. Tiktok’da biliyor ki fenomenler platforma daha fazla kullanıcı getirme gücüne sahiptir. Örnek olarak 100 bin takipçiye ulaşan bir hesap, Tiktok creator programına dahil edilir. Bu davetçilerinde organik olması şarttır. Tiktok her şeyi sizden daha iyi takip eden bir sistem kurmaktadır. Bu nedenle fake takipçiler anında görülüyor.

Tiktok Canlı Yayın ile Para Kazanmak

Tiktok üzerinde para kazanmanın yollarından biri canlı yayın açmaktır. Canlı yayın sırasında takipçi ve izleyicilerden para toplanabiliyor. Canlı yayın açmak içinde 1000 takipçi şartı sağlanmalıdır. Bu süreçte insanlarla direkt olarak etkileşime girebilmek, onların adı ve yaptıklarını bilmekte para kazanabilmek için şarttır. İnsanlar ancak bu şekilde bağış yapmaya yanaşıyor. İkincisi ve önemlisi ise insanlara değer, bilgi sunmanız gerektiğidir. İnsanların ufkunu açtığınız zaman ve onlara güzel bir bilgi verdiğinizde bağış yapma ihtimalleri artar.

Canlı yayından para kazanmanın da bir limiti var. Genel olarak maksimum 2000 ila 4000 bin Dolar arası kazanabiliyor. Fakat diğer kazanç yöntemlerine baktığımız zaman gayet mütevazi bir rakam olduğunu görüyoruz. Tiktok üzerinde canlı yayında paralar coin olarak kazanılır. Bu coinler ise diamond’a dönüştürülüyor. Diamond ise gerçek parçaya dönüşebilmektedir. Örnek olarak sevilen bir fenomenin canlı yayınını izlerken coin satın alınabilir ve kişiye hediye edilebilir. Fenomenler ise kazandığı coinleri gerçek paraya dönüştürebiliyor.

Tiktok Fenomenleri Aylık Ne Kadar Kazanıyor? Yazımız ilginizi çektiyse, Merve Boluğur Hamile mi? Yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap