Telefon Alırken Dikkat Edilecek Özellikler

Bu yazımızda telefon alırken dikkat edilecek özellikler nedir? Telefon alırken hangi özelliklere bakılmalı? Gibi birçok konuda detaylı bir anlatım hazırladık…

Telefon Alırken Dikkat Edilecek Özellikler

Telefon alırken dikkat edilecek özellikler ile aradığınız telefon kriterlerine göre en kalitelisini ve hesaplısını seçebileceksiniz. Özellikle cep telefonu ve teknolojiden anlamayan biriyseniz kendinizi satıcının ellerine bırakmanız yanlış olabilir. Çünkü satıcılar sizlere en pahalı ürünleri satmaya çalışır. Bu nedenle tam olarak bütçenize uygun şekilde yüksek kalitede telefonları anlamak oldukça önemli.

Telefon alırken dikkat edilecek özellikler

İhtiyacınızı Tam Olarak Belirleyin

Telefon ihtiyacınızı tam olarak belirlemek bu süreçte oldukça önemli. Özellikle teknolojinin gelişmesiyle beraber gün geçtikçe tüm bu özellikler artış gösteriyor. Tabi tüm bu değişim, cep telefonu fiyatlarını da önemli derecede belirlemektedir. Çünkü kullanmadığınız özellikler için fazla para vermemek bu anlamda düşük bütçeliler için önemli. Bu nedenle telefon alırken dikkat edilecek özellikler şu şekildedir,

 • Kamera ve lens
 • Marka seçimi
 • Batarya kapasitesi
 • Ram ve işlemci
 • Depolama belleği
 • Kullanıcı yorumları
 • Detaylandırma
 • Fiyatlar

Cep telefonu alırken hangi özelliklere dikkat edilmeli baktığımızda aslında uymanız gereken mantık basit. Cep telefonlarında her markanın birçok modeli var. Bu özellikleri hem aynı markada hem de diğer markalarla karşılaştırmak zor ve zahmetli olur. Telefon alırken dikkat edilecek özellikler içerisinde teknolojik ve bazı teknik terimleri bilmiyorsanız hem kafanız karışır hem de çok vakit alır.

Telefon alırken dikkat edilecek özellikler

Telefonda Marka Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Telefonlarda sürekli yenilenen modeller mevcut. Fakat en son çıkan telefonlar genellikle son sürüm özelliğinde ve gelişmişlerdir. Bilindiği gibi telefonunun özelliklerinin yanı sıra markaların cep telefonları diğerlerine göre daha pahalı olabilmektedir. Örnek verecek olursak Samsung telefonları, aynı özelliklere sahip olan farklı telefondan daha pahalı olabilir. Telefon alırken dikkat edilecek özellikler arasında bu kadar fazla marka arasından nasıl seçim yapmalıyım ve hangi telefonu almalıyım 2022 sorusu bu anlamda çok sık merak edilmektedir.

İnternet veya TV ortamında birçok telefonunun reklamı yapılıyor. Fakat reklamlarda görmediğimiz birçok cep telefonu da mevcut. Örnek olarak Oppo, Huawei, Lenovo, Alcatel, Xiaomi gibi markalar da oldukça kalite ve popüler markalardan. Listeniz içerisine bu markaları ekleyebilir ve sanal mağazalardan yorumlara bakabilirsiniz.

Telefon alırken dikkat edilecek özellikler

Telefon Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Edilmeli?

Cep telefonlarınızda, net fotoğraflar çekmeyi ve video kalitesinin yüksek olmasını istiyorsanız bu anlamda telefonda bu özelliklere dikkat etmeniz gerekir. Telefon alırken hangi özelliklere dikkat edilmeli konusunda özellikle kameranı kalitesi önemli bir konudur. Kamera kalitesi de pikseliyle alakalıdır. Kamera pikseli ne kadar yüksek olursa çekim kalitesi de net olur. Fakat çekim kalitesi için sadece piksel boyutuna bakılmamalıdır. Lens kalitesi de önemlidir. Düşük pikselli ama kaliteli bir lens kullanan telefonlarının netliği ve çekim kalitesi yüksek olabilir.

Telefon alırken dikkat edilecek özellikler bakıldığında günümüzde sıkça görülen kameralı cep telefonları da oldukça popüler bu nedenle popüler modelleri takip edebilirsiniz. Netlik ve farklı çekim modları sağlayan cep telefonları, oldukça kullanışlı görünüyor. Uzak fotoğraflar ve manzara görselleri çekmeye bayılıyorsanız zoom özelliği fazla olan cep telefonlarını tercih edebilirsiniz. Eğer selfieyi sıkça çekiyorsanız telefonunuzun ön kamerası önem kazanıyor.

Telefon alırken dikkat edilecek özellikler

Batarya Kapasitesi Nasıl Seçilir?

Android telefonlarda özellikle batarya kapasitesi kilit noktalar arasındadır. Dokunmatik telefonların pil kapasitesi genellikle göz ardı edilmektedir. Fakat dokunmatik telefonların pil kapasitesinin yüksek olması aslında gün içerisinde işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Dokunmatik cep telefonlarının eski telefonlara göre şarj süresi oldukça kısadır. Bir akıllı telefon özellikleri ne kadar üstün özelliğe sahip olursa olsun eğer batarya kapasitesi düşükse kullanışlı değildir.

Günümüzde satışa sunulan telefonların batarya kuvveti ‘’mah’’ olarak ölçülüyor. Bu nedenle satın alacağınız telefonun kaç mah olduğunu kesinlikle sorun. En düşüğü genellikle 3500 mah’tır. 4000-4500 mah ise orta seviyedir. En yüksek batarya kapasitesi ise 5000 mah civarıdır. 5000 mah ve üzeri kapasitesi olan bataryalar 2 günden fazla kullanılabilir.

Telefon alırken dikkat edilecek özellikler

Telefonların Fiyatlarını Etkileyen Özellikler Neler?

Akıllı telefonların fiyatlarını etkileyen bazı durumlar, kamera kalitesi, yüksek performans, ek özellikler şeklinde sıralanmaktadır. Toz ve suya karşı dayanıklılık, açılır kapanır ön kamera mekanizması, ekran içi parmak okuma, kamera sayısı gibi birçok özellik üst seviye akıllı telefonlarda görülmektedir. Eğer son teknoloji ürünlerini istiyorsanız bütçenizi arttırarak bu tarz cihazları satın alabilirsiniz.

Birçok markanın ekonomik bütçeye odaklanan birçok akıllı telefon modeli, kullanıcıların ilgisini çekebilmektedir. Özellikle son senelerde daha fazla duyulan ve fiyat performans kriterlerine uygun olan cihazlar, üst fiyat seviyesinde bulunan telefonların özelliklerini karşılayabiliyor.

Telefon alırken dikkat edilecek özellikler

İnternetten Telefon Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İnternet alışverişi günümüze kadar çeşitlenerek gelen bir durumdur. Özellikle bu yeni alanla tüm ihtiyaçlar internetten alınabiliyor. Ufak tefek ürünlerin satıldığı online alışveriş sitelerinde cep telefonları da yerini almış durumda. Bu noktada internetten telefon alırken nelere dikkat edilmeli baktığımız zaman dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar bulunuyor,

 • Kullanıcı yorumları ve mümkünse kullanıcıların eklediği görsellere bakmak oldukça önemli.
 • İadesi veya değişimi olan alışveriş sitelerinden cep telefonu almaya özen gösterin.
 • Alışveriş sitesi içerisinde satıcılarla mutlaka iletişime geçin ve telefonlar konusunda stok durumu, ne zaman kargolanacağı, hangi kargoyla nasıl kargolanacağı gibi durumları sorun.
 • Eğer imkânınız varsa alacağınız telefon modeline bir göz atın. Örnek olarak eğer varsa Teknosa, Media Markt gibi yerlerden telefonu sipariş etmeden önce bakabilirsiniz.

Tüm bu özelliklere ek olarak, dış görünüm, garanti kapsamı, servis yerleri, kullanıcı yorumları, telefon belleği, ram ve işlemci gibi özelliklere de mutlaka göz atın. Detaylı bir araştırma yapmadan telefonlarınızı sipariş etmeyin. Mümkünse görerek almaya çalışın.

Telefon Alırken Dikkat Edilecek Özellikler yazımız ilginizi çektiyse, Laptop Alırken Nelere Dikkat Edilmeli yazımıza göz atabilir ve bilgisayar satın alırken dikkat etmeniz gereken özellikleri öğrenebilirsiniz.

Yorumlar (0 Yorum)

  Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap