Şeker Tüketimini Bırakırsanız Nelerle Karşılaşırsınız?

Şekersiz bir hayat mı? Sanırım bunu göze alanların yüzdeliği oldukça düşüktür. Yediğimiz yemekte bile maalesef şeker oranı bulunmaktadır. En basit annemizin ya da aile büyüklerimizden herhangi birinin yaptığı bir tatlıyı yememek mi? Sanırım bunu kimse hayal bile edemiyor. Ancak şekerin bize zararlarını ve şekeri bıraktıktan sonra hayatımızdaki değişimleri fark edersek bunu bir düşüneceğinizi biliyorum. Peki, şekersiz bir hayat nasıl olur? Şeker tüketimini bırakırsak nelerle karşı karşıya geleceğiz? Bu konudaki detayları sizinle aşağıda paylaşıyor olacağız.

Şeker Tüketimini Bırakırsanız Nelerle Karşılaşırsınız?

Şekeri Bıraktıktan Sonra Neler Olacak?

Şeker tamamen bizlere zararlı mı? Doğal şekerler vücudumuz için gerekli ancak şekerin gerekliliği kadar maalesef vücudumuza da zararları bulunuyor. Bilim adamları bu konuda çok fazla araştırma yapıyorlar. Ve bu araştırmalar sonucunda hepsinin bağlı oldukları tek bir nokta oluyor. ‘Şeker tamamen vücudumuzu öldürüyor’ diye belirtiyorlar.  
Şeker’in diğer adı glikoz olarak da bilinir. Glikoz vücudumuzun temel enerji kaynakları arasında yer alır. Tükettiğimiz besinlerden alınan karbonhidratlar vücudumuzda bazı işlemlerden geçerek gerekli enerjiye dönüştürülür. Eğer vücuda şeker girişini azaltırsanız vücut yeni enerji kaynakları bulmaya çalışır. Bu sebeple de kan şekeriniz düşer. Mide bulantısı, baş ağrısı ve yorgunluk tarzındaki rahatsızlıklar şeker olmadığı için sıklıkla yaşanılan yan etkilerdir.

şeker tüketimini kesmek

Şeker kullanımı kesildiğinde vücutta genel olarak görülebilecek rahatsızlıklar şu şekildedir ; 
•    Baş ağrısı
•    Şişkinlik
•    Mide bulantısı
•    Karın ve kas ağrıları
•    İshal 
•    Sürekli belirsiz bir halsizlik
•    Tatlı Krizleri
•    Açlık hissi
•    Psikolojik olarak ruh hali bozukluğu görülebilmektedir.

Şekeri Kestikten Sonraki Süreçte Bizi Bekleyen Durumlar Nelerdir?

Şekeri kestikten hemen sonra canınız tatlı şeyler isteyecek diye bir durum söz konusu değildir. Hatta şekeri kestikten birkaç saat sonra bile canınız istemeyebilir. Her insanın vücut yapısı farklıdır. Bu nedenle şekerin kesiminden sonra yaşanacak şeyler kişiden kişiye farklılık gösterir. Öncelikle şekeri kesmeniz için tamamen karar vermeniz gerekmektedir. Çünkü günlük tükettiğiniz şeker miktarına istinaden kan şekeri seviyenizde düşüş yada yükseliş yaşayabilir, bunun haricinde huysuzluk, sinir, açlık, psikolojik olarak üzüntü yaşayabilirsiniz.

şeker tüketimini kesmek

Şekeri Bıraktıktan Sonraki İlk Gün

İlk günden itibaren şekeri bırakmak için gerçekten tam anlamıyla kendinizi hazırlamalısınız. Çünkü şekeri tüketmedikten sonraki günler maalesef en zor geçen günlerdir. Baş ağrısı, üzüntü, halsizlik gibi semptomları yaşama olasılığınız bir hayli yüksek. Lakin siz kendinizi bu kadar kötü hissetseniz bile vücudunuz için en doğru şeyi yaptığınızı düşünebilirsiniz. Çünkü vücudunuz şeker tüketilmediği için yavaş yavaş kendini iyileştirmeye çalışır. Çünkü şeker diyabetten bağırsağa kadar bütün organlardaki kötü hücreleri besler. Siz tüketmediğiniz taktirde bu hücreleri kontrol altına almış olursunuz. 

Şekeri Bıraktıktan 1 Hafta Sonra

Vücudunuzun asıl iyileşmesi ilk haftadan sonra başlar. Çünkü insülin seviyeniz normalleşmeye başladığı için vücut artık kendi yağ deposundan enerji toplamaya başlar. Bu nedenle hem yüzünüzde hem de vücudunuzdaki şişkinliğiniz azalır. Ayrıca cildiniz parlaklık kazanmış olur.

Şekeri Bıraktıktan 1 Ay Sonra

Bu süre zaafında doğal yollarla bir kilo verme söz konusu olmaktadır. Artık şekerin sizi nasıl etkilediğini, size kilo aldırmasına neden olduğunu ve bazı enfeksiyonlara ( örneğin : mantar enfeksiyonu) yol açtığının bilincine varacaksınız. Aynı zamanda bu süreçte kan şekeri seviyeniz normal düzeyde ilerleyecek ve bağırsaklarınızın sağlığı oldukça iyi hale gelecek. Bilim adamlarının ‘ikinci beyin’ olarak bahsettiği bağırsağın sağlıklı olması durumunda vücutta meydana gelebilecek enfeksiyon ve birçok hastalığı da azalttığı belirtilmiştir.

Şekeri Bıraktıktan 6 Ay Sonra

Eğer bu kadar zaman kararlı ve istikrarlı bir şekilde şekeri tüketmemeye devam ederseniz bedeninizdeki değişimi hissedecek ve fiziksel açıdan da farklılığı göreceksiniz. Fiziksel açıdan değerlendirme yapılırsa, başta inatçı bir şekilde gitmeyen karın yağlarından kurtulursunuz ve vücudunuzdaki yağ oranı büyük miktarda azalmış olur. 6 ay boyunca şeker tüketmeyerek vücudunuzu fit ve sağlıklı hale getirirsiniz. Ayrıca başta diyabet, karfiyovasküler hastalıklar, cilt bozukluğu ve erken yaşlanma gibi durumlardan da uzaklaşırsınız. En önemli konuya değinmek gerekirsek, artık canınız tatlı şeyler istemeyecek ve yediğiniz taktirde tadı size garip gelecek. Belki de bir daha yemek istemeyeceksiniz. 

Şekeri Bıraktıktan 1 Yıl Sonra

Artık tamamen şekeri hayatından çıkartmış bir bireysiniz. Cildinizde önceden bulunan ince çizgiler, akneler, sivilceler azalmış olacak. Cilt kaliteniz de büyük oranda artar. Tip 3 Diyabet gibi hastalıkları önlemiş olursunuz. Aynı zamanda ani felçlik ve kalp krizi rahatsızlılarınızın azalması da mümkün olmuş oluyor. Ayrıca yaşam kaliteniz ve yaşam sürenizi de artar.
Şekersizlik ile Baş Edebilmenin İpuçları Nelerdir?
Yukarıda belirttiğimiz şekeri bırakma süreci sizin için baya zor bir durum olarak görünebilir. Ancak bu yaşayacağınız yan etkiler ve zorluklar yalnızca başladıktan sonra birkaç gün sürmektedir. Vakit ilerledikçe vücut kendiliğinden bu duruma adapte olur.  Eğer şekeri gerçekten hayatınızdan çıkartmak istiyorsanız kendi iradenizi korumalısınız ve pes etmemelisiniz. Sizlere bu zor süreçte yardımcı olacak bazı bilgiler aşağıdaki gibidir;

•    Öğün Planlaması Yapmalısınız : Kendinize bir plan yaparsanız ne zaman ne yiyeceğinizi bilirsiniz. Bu şekilde vücudunuzu dengelersiniz ve tamamen acıkarak şekerli ürünlere kendinizi atmamış olursunuz. 

•    İradenizi Yönetmeli ve Tatlı İsteğinizle Yola Çıkmalısınız : Şekeri neden bıraktığınızı düşünmelisiniz. Şeker tüketmediğiniz taktirde ilerleyen süreçte hayatınızın olumlu anlamda nasıl etkileneceğini ve fiziksel açıdan vücudunuzun nasıl değişeceğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Bunları düşündüğünüz zaman kendinize güç vereceksiniz ve şeker tüketmemeye devam edeceksiniz.

•    Abur Cubur Çekmecenizi Kaldırın : Biliyoruz ki şekerli şeyler tüketmeyi seven insanların ( aynı zamanda şekeri bırakmayı düşünmeyen) mutlaka bir abur cubur çekmecesi bulunmaktadır. Hem kendi odamızda çekmece olsun, hem buzdolabınızın içi olsun hem de evin herhangi bir yerinde çikolata tarzı ürünler bulunmaktadır. Önceliğiniz bu abur cuburları göz önünden kaldırmalısınız. Özellikle şeker tüketmemeye başladığınız ilk haftalarda bunları görmemeniz daha iyi olur. Bu abur cuburların yanı sıra dolabınızı meyve ve sebze ile doldurabilirsiniz. Aynı zamanda sağlıklı atıştırmalarda alarak tatlı krizlerinizi yönetebilirsiniz.

şeker tüketimini kesmek

Şeker Tüketmeyi Bırakmak İsteyenlerin Tatlandırıcı Kullanımı

Şekeri bırakmak isteyenlerin aklına ilk olarak tatlandırıcılar gelmektedir. Tatlandırıcılar her ne kadar dışarıdan masum görünseler de öyle değiller. Eğer siz gerçekten hayatınızdan şekeri çıkartmak istiyorsanız yapay tatlandırıcılar yerine doğal yoldan yediğiniz besinleri tatlandırmalısınız. Doğal tatlandırıcılarda da şeker oranı bulunmaktadır. Ancak bu oran minimum düzeydedir. Aşırı kullanım söz konusu olmadığı taktirde sağlığınız ve şekeri bırakma istikrarınız konusunda hiçbir sorun teşkil etmeyecektir. Aşağıdaki listede sizlere örnek olarak rafine şekerin yerine kullanabileceğiniz sağlıklı ve doğal tatlandırıcıları listeledik. Bu tarz doğal ürünleri kullanmanız her bakımdan sizin avantajınıza olacaktır. 

•    Saf bal
•    Hurma çeşitleri
•    Hindistan cevizi şekeri
•    Akçaağaç şurubu
•    Kamış pekmezi

Diyabetik bir rahatsızlığınız var ise beslenmenize çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Şekersiz bir hayata başlamayı düşündüğünüzde bütün beslenme çeşitlerinizi değiştirmeniz gerekebilir. Bu nedenle beslenmenizde herhangi bir değişiklik yapmadan önce doktorunuz ile görüşmeniz gerekmektedir.
Herhangi bir rahatsızlığınız yokken bu yeni alışkanlığa geçiş yapmak isteyebilirsiniz. Eğer şekeri bıraktığınız zaman vücudunuz size ciddi anlamda bir rahatsızlık veriyorsa emin ve küçük adımlarla yediklerinizde değişiklik yapabilirsiniz.

Bir başka içeriğimize buradan ulaşabilirsiniz "Tüp Mide Ameliyatı Nedir? Hakkında Bilinmesi Gerekenler"


 

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap