Sat Komandolarının Zorlu Eğitimi

SAT teriminin açılımı,tanımı. Sat komandolarının eğitim şartları. Sat komandosu olabilmek için gereken şartlar.

Sat Komandolarının Zorlu Eğitimi

Sat komandosunun açılımı, Su altı Taaruz anlamına gelmektedir. Özetlemek gerekirse deniz,göl, okyanus gibi jeopolitik topraklarda görev almak üzere eğitilirler. Her türk askeri bilinenin aksine SAT komandosu olamaz. Türk Silahlı Kuvvetleri, yalnızca belirli yetenekleri olan spesifik askerlerine bu eğitimi vermektedir. Ve Eğitimi alan askerlerin yalnızca çok küçük bir kısmı SAT komandosu olabilmektedir.

SAT komandosu

Bağlı bulundukları komutanlık Deniz Kuvvetleri Komutanlığıdır. Esasen üç ana görevi ifa etmek amacı ile eğitim görmektedirler. Bu hedefler; Taaruz, Sabotaj ve baskındır. Bu görevler kendi içlerinde çeşitli stratejik konularda alt uzmanlıklara bölünmektedir.

SAT komandosu

Sat komandosu olmak amacı ile eğitime girmek gerekir. Her asker bahsettiğimiz üzere bu eğitime giremez. Girebilmek için çeşitli şartlar bulunmaktadır. SAT komandosu olabilmek için gerekli şartlar şu şekildedir;

  • Deniz kuvvetleri bünyesinde subay veya astsubay olması
  • 19 ila 28 yaş arasında olması ve 29 yaşından gün almaması
  • Sağlık muayenesinden tam not almak
  • Basınç odası testini tamamlamak
  • Gönüllü müracaat etmesi
  • Göz numara probleminin olmaması

SAT komandosu

Başarılı harekatlarına örnek vermek gerekirse;

Kıbrıs barış harekatında ilk karaya çıkan birlik Sat Komandoları olmuştur. Bunun haricinde bir çok uyuşturucu operasyonuna katılmışlar, ve uyuşturucu yüklü gemilere sat komandoları tarafından başarılı operasyonlar düzenlenmiştir. Pkk ile etkin bir mücadele içerisine girmişler ve yurtdışında terör örgütüne yönelik bir çok operasyon düzenlemişlerdir.

Sat komandoları günümüz teknolojisine ayak uydurmaktadır. Bunun ile alakalı en belirgin bilimsel gelişmesi 2017 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi ile beraber geliştirdiği 4 kişilik mini denizaltı olan SDV projesidir.

Bu tarz teknolojik ve bilimsel gelişmelerden haberdar olmak için sitemizi takipte kalın.

 

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap