Sanat Tarihinin Yıllardır Çözülemeyen Müze Soygunu… Eserleri Bulanlara Para Ödülü Var!

DÜnya tarihinin en pahalı müze soygunu. 1990 yılında Amerika Bpstan'da bulunan Gardner Müze soygunu hakkında tüm merak edilenler.

Sanat Tarihinin Yıllardır Çözülemeyen Müze Soygunu… Eserleri Bulanlara Para Ödülü Var!

Hırsızlık tarihinin en pahalı müze soygunu 1990 yılında Amerika Boston'da bulunan Gardner müzesinde gerçekleşti.

Gece saatlerinde gizlice müzeye giren 2 hırsız toplamda 500 milyon dolar değerinde 13 sanat eserini çaldı ve büyük vurgunun ardından ortalıktan kayboldular. Gardner Müzesi’nde gerçekleşen sanat tarihinin en büyük soygunundan sonra henüz çalınan eserlerini bulamadılar.

Bu gerçekleşen ilk sanat eseri soygunu değildi. Hırsızlar dünyaca ünlü Mona Lisa tablosunu bile 1911 yılında çaldı.

Sabah işe gelen müze çalışanları 18 Mart 1990 tarihinde bu olayı keşfetti. Boston şehrinin kalbindeki Isabella Stewart Gardner Müzesi’nden bazı sanat eserlerinin çalındığını fark ettiler. Müzedeki toplam sergilenen sanat eseri sayısı 15 binden fazla. Hırsızlar sadece 13 tanesini çaldı. Sayıca az olan bu eserlerin toplam değeri ise 500 milyon dolardan fazla.

Soygun

Peki Büyük Soygun Nasıl Gerçekleşti?

Gardner Müzesi’nde güvenlik eski tip kameralar ile sağlanıyordu. Müzede çalışması için profesyonel güvenlik görevlileri yerine deneyimsiz gençleri işe alıyorlardı. Ayrıca bu büyük müzede geceleri sadece 2 kişi çalışıyordu. Polis üniforması giyerek müzeye gelen iki hırsız o sırada çalışan görevliyi kendilerine inandırdılar ve müzeye girdikten hemen sonra 23 yaşındaki görevlinin ellerini ve gözlerini bağlayarak boş bir odaya kilitlediler. Hemen ardından hırsızlar “Mavi Oda” olarak belirtilen yere girdiler ve 81 dakika içerisinde ortalama yarım milyar dolarlık soygun yaptılar.

Soygun

Eserleri Bulanlara 10 Milyar Dolar Ödül!

Peki soygunun ardından ne oldu? Yıllardır süren tüm araştırmalara rağmen hırsızlara ve eserlere henüz ulaşılamadı. İki hırsızın robot resimleriyle araştırmalar devam ediyor. Ayrıca, müze eserleri bulan kişiye 10 milyar dolar ödül vadediyor.

Yaşanan olayla ilgili daha fazla detay için Netflix platformunda paylaşılan “Bu Bir Soygundur: Dünyanın En Büyük Sanat Hırsızlığı” belgeselini izleyebilirsiniz.

Merak uyandıran bu tarz eğlenceli içerikleri okumak için sayfamızı takipte kalın.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap