Pakistan Sel Felaketinde Son Durum

Pakistan'da meydana gelen sel felaketi, binlerce kişinin ölümüne yol açtı. Uluslararası yardımlarda Pakistan'a ulaşmaya başladı. İşte muson yağmurlarının yol açtığı, Pakistan sel felaketinde son durum...

Pakistan Sel Felaketinde Son Durum

Pakistan’da meydana gelen Muson yağmurlarının sebep olduğu sel felaketi, tüm ülkeyi olumsuz etkileyeme devam ediyor. Pakistan sel felaketinde son durum da can kaybı 136 bine kadar yükseldi. Pakistan da meydana gelen bu felaket tüm ülkeye yayılmış durumda. Yetkililerin yaptığı açıklamada şu ana kadar binlerce kişi hayatını kaybetti. Ülkenin üçte biri ise su altında kaldı. Yaklaşık 100 bin kişi de evsiz kalmış durumda.

Son senelerinin en büyük sel felaketiyle mücadele eden Pakistan, birçok bölgede okulları tatil etti. Bu eyaletler Pakistan’da ki Sindh ve Belucistan’dır. Pakistan sel felaketi 2022 senesiyle hükümet yetkilileri, haftalardır devam eden muson yağmurlarının neden olduğu sel felaketinde en az 10 milyar dolarlık kaybın meydana geldiğini söyledi. İşte Pakistan sel felaketinde son durum ve diğer ülkelerin tepkisi…

Pakistan sel felaketinde son durum

Pakistan’da Son Durum Nedir?

Pakistan’da meydana gelen şiddetli yağışlardan dolayı binlerce insan, hayatını, evini ve işini kaybetti. Türkiye, selden etkilenen Pakistan’a yardım için hava köprüsünü kurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Pakistan Başbakanı Şerif'e Pakistan sel dosyası konusunda her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi. Ülke genelinde 14 Haziran tarihinden bu yana etkisini gösteren şiddetli yağışlardan dolayı ölenlerin sayısı da hızla artıyor.

Ülkede meydana gelen şiddetli yağışlardan dolayı 992.871 ev hasar gördü. Aynı zamanda 727.144 çiftlik hayvanı da telef oldu. Pakistan nüfusu içerisinde yağışlardan 33 milyon 46 bin kişi etkilendi. 498 bin 442 ise kurulan yardım kamplarında yaşıyor. Pakistan İklim Değişikliği Başkanı Şeri Rahman da Twitter üzerinden açıklama yaptı. Bu açıklamada Pakistan’ın ciddi bir iklim faciası yaşadığı ve bunun son 10 senede karşılaşan en zor afetlerden olduğunu da belirtmişti.

Pakistan sel felaketinde son durum

Pakistan’da Tahliye İşlemleri Devam Ediyor

Pakistan da meydana gelen yoğun yağışlar, birçok kişinin evinde, okulunda ve işyerinde mahsur kalmasına neden oldu. Bunlardan biri olan 30 öğrenci ordunun düzenlediği operasyonla kurtarıldı. Ulusal haberlere göre Hayber Pahtunhva eyaletinde bulunan Kumrat Vadisi’nde sıkışmışlardı. Bunun dışında Kabil Nehri’nin taşmasının ardından meydana gelen sel nedeniyle Novşera ve Çarsadda şehirlerinde kurtarılan kişi sayısı da 350 bini aşmıştır.

Pakistan son dakika haberi olarak, Kohistan’a bağlı olan Kandia bölgesinin Kohistan ile tüm bağlantı yolları koparıldı. Bölgede telefon operatörleri de henüz çalışmıyor. Kandia bölgesinde yaşayan kişilerde son birkaç gündür, yürüyerek bölgeden uzaklaşmaya çalışıyor.

Pakistan sel felaketinde son durum

Pakistan Ordusu Kaç Kişiyi Kurtardı?

Pakistan ordusu, ülke çapında kurtarma işlemlerine devam ediyor. Pakistan ordusu, kara yolu ile ulaşılamayan bölgelere helikopter ile destek sağlamaktadır. Ordudan yapılan açıklamalarda sel bölgesinde sıkışmış olan vatandaşları kurtarma, yardım götürmek için helikopterle 62 adet sorti yapıldığı da söylendi.

Pakistan sel felaketinde son durum ise son 24 saatte 246 kişinin kurtarıldığı gündeme geldi. Yapılan yardım ise 14 bin 712 ton yardım malzemesinin dağıtıldığı da aktarıldı. Selden etkilenen kişilere 1600 adet çadır temin etti. Ülke genelinde kurulan kamplarda yaklaşık 30 bin kişinin de tedavi edildiği belirtildi.

Pakistan’a Yardım Malzemesi Taşıyanlar Törenle Uğurlandı

Yapılan yardımlarla Pakistan sel felaketinde son durum da AFAD yani Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, koordinasyonunda bir araya gelen sivil toplum kuruluş desteğiyle insan yardım malzemeleri, Ankara’dan sel felaketinin yaşandığı Pakistan’a İyilik Treni ile gönderilmişti. İlk adım ise Ankara’dan geldi. Giyinme, beslenme ve sağlık malzemesi taşıyan İyilik Treni, tarihi Ankara Garı’nda tören düzenledi. Pakistan sel felaketinde son durum olarak törende AFAD Başkanı olan Yunus Sezer ise TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Ufuk Yalçın ile beraber Pakistan Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi ile STK temsilcileri katıldı.

AFAD başkanı olan Yunus Sezer, Pakistan’da meydana gelen sel felaketinden dolayı ülkenin zor anlar yaşadığı ve ülkede binlerce kişinin hayatını kaybettiği, milyonlarca kişinin de mağdur olduğunu söyledi. Türkiye, sel felaketi ardından Türkiye’ye yardım gönderme kararını aldığı belirtildi. Pakistan ile Türkiye arasında hava ve demir yoluyla yardım gönderildiği anlatıldı.

Pakistan Toparlanmanın Yıllar Alacağını Söyledi

Genelkurmay Başkanı olan General Kamer Cavid Bacva, Pakistan’ın toparlanmasının seneler alacağını belirtti. Özellikle yurtdışında yaşayan Pakistanlılara, mağdurlara karşı cömertçe bağışta yapmalarının çağrısında bulundu. Ülkede meydana gelen aşırı yağışlar ve seller, ülkeyi zor duruma soktu. Ülke, tarihinin en kötü ekonomik krizlerinden biriyle karşı karşıya kaldı.

İklim Değişikliği Başkanı Şeri Rahman, Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarla Pakistan’ın ciddi bir iklim faciası yaşadığını ve son 10 senede karşılaşılan en zor afetlerden biri olduğunu da belirtti. Pakistan sel felaketinde son durum konusunda yapılan açıklamalarda Pakistan yetkilileri bu yıkımda binlerce kişinin ölümüne yol açtığı 2010 senesinden daha kötü olduğunu ifade ediyor.

Diğer Ülkeler Pakistan’a Yardım Yapıyor mu?

Pakistan’da muson yağmurları döneminde her sene sel felaketi yaşansa da yetkililer yaşanan bu felaket en kötüsü olarak belirtti. Pakistan sel felaketinde son durum da ülkede binlerce toprak sel altında kaldı. Yetkiler, iklim felaketinde iklim değişikliğinin etkisinden söz etmektedir.

Fakat Pakistan sel yardım konusunda belediyenin planlama eksikliği, inşaatların sel alanında yapılmasının da kayıplarını arttırdığını belirtmektedir. Bu anlamda Pakistan, birçok ülkeden yardım beklemeye başladı. Yapılan uluslararası çağrıda barınak, yemek ve sağlık ihtiyaçlarının karşılanması gerektiği söylenildi. Türk halkı da yaşanan bu felakete destek olduğunu belirterek birçok uçak ve kara yardımı yaptı.

Eğer Pakistan Sel Felaketinde Son Durum yazısı ilginizi çektiyse Avrupa Birliği Komisyonundan Ukrayna Hamlesi yazısına göz atabilirsiniz.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap