Öfke ve Sinir Nöbetlerine Son! Olumsuz Eleştirilerle Başa Çıkabilmenin En Etkili Yolları

Eleştiriler ne kadar canımızı sıksa da bazı durumlarda onlarla başa çıkmak mümkün! İçerikte eleştirilerle başa çıkamanın yollarını derledik.

Öfke ve Sinir Nöbetlerine Son! Olumsuz Eleştirilerle Başa Çıkabilmenin En Etkili Yolları

Eleştiriler her ne kadar canımızı sıksa dq bazı durumlarda onlarla başa çıkmak mümkün! Bu içerikte eleştirilerle başa çıkabilmenin yollarını derledik…
Kelimeler, gündelik yaşamda ya da özel zamanlarımızda çok etkili olabiliyor. Eleştiri, kelimelerin gücünü gösteren en etkili silahlardır. Bazen başka birisinden duyduğumuz eleştiri mahiyetindeki bir söz, o günü zehir edebiliyor. Ancak bu silahlara karşı korunabilirsiniz! İşte içeriğimiz.

öfkeli kadın

Eleştirinin Amacının Tespit Edilmesi

Bazı kişiler eleştirileri bilinçli bir şekilde can sıkmaya yönelik yaparlar. Ancak bazı eleştiriler gelişimimize olumlu etkilerde bulunur. Bu nedenle üzüleceğiniz, sinirleneceğiniz ya da öfke krizine gireceğiniz bir eleştiri aldığınızda bunun hangi amaçla yapıldığının tespit edilmesi gerekir. Bazı durumlarda canınızı sıkacak bir eleştiri, size büyük katkılar sağlar. Yani sinirlenmeden önce neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlamaya çalışarak durum tespiti yapın.

Yapıcı - Yıkıcı Eleştiri

Her ne kadar kolay bir eylem olmasa da eleştiri karşısında üzüntü – öfke duymanıza gerek yoktur. Bunun tam aksi yapıcı bir eleştiri aldıysanız buna dört elle sarılmanız gerekir. Özellikle eleştiriler samimiyetine inandığınız kişilerden geliyorsa o eleştiri yıkıcı değildir. Bu nedenle niyetin tespit edilmesi, eleştirinin yapıcı mı yoksa yıkıcı mı olduğuna karar verilmesi gerekir.

öfkeli çift

Nefes Egzersizleriyle Sakinleşin

Eleştiriler karşısında kontrolü kaybedebilirsiniz. Özellikle zor dönemlerde bu daha mümkün hale gelmektedir. İşte bu dönemlerde yapmanız gereken şeyler duraksayarak nefes almak ve sakinleşmek. Ancak bu durumda sakince karar verebilir ve belirttiğimiz tespitleri gerçekleştirebilirsiniz. Rasyonel düşünmek adına eleştiriyle karşılaştığınız zaman bunu deneyin. İşe yaradığını göreceksiniz!

meditasyon yapan kadın

Eleştiren Kişiye Soru Sorun ve Ne Hissettiğinizi Anlatın

Bazı insanların hakkınızda eleştiri yapmasına hakkı olmadığını düşünebilirsiniz. Bu son derece doğaldır. Çünkü gerçek anlamda yapıcı eleştiri yapabilmek için sizi gerçekten tanıyor olmaları gerekir. Bu noktada bazı kişiler faydanız için yapıcı eleştiriler yapabilmektedir. İş hayatında buna oldukça sık bir şekilde rastlanılır. Ancak bazı kişilerin iyi niyetli olmadığı da bir gerçek. Bu noktada onlara eleştiri yapma haklarının olmadığını söyleyebilirsiniz. Soruları önce kendinize sorabilirsiniz. Kendinize eleştirinin haklı olup olmadığını sorun. Eleştiri yapan kişi güvenilir mi bunu da sorularınıza ekleyin. Eleştiriler karşısında neden öfkelendiğinizi de aktif sorgulamalara dâhil edebilirsiniz.
Eleştiriler, yapıcı olduğu sürece bizi geliştiren şeylerdir. Eleştiri karşısında kesinlikle direkt savunma mekanizmasıyla karşılık vermeye çalışmayın. Yapıcı eleştirileri kabul edin ve haklılık durumunu ölçün. İşe yaradığı görülecektir!
Sosyal İçerik Platformu vicivedi.com’da yer alan bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı aşağıdaki panelden bizimle paylaşın.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap