NASA, Uzay Çalışmalarında Rusya İle İşbirliğinin Devam Edeceğini Açıkladı

Rusya, Ukrayna savaşının gölgesinde uluslararası uzay istasyonunun kaderi bu yazımızda. Nasa ve Rusya'nın savaş gölgesinde ortak çalışmalarına nasıl devam edeceğini sizler için derledik.

NASA, Uzay Çalışmalarında Rusya İle İşbirliğinin Devam Edeceğini Açıkladı

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı düzenlemiş olduğu askeri operasyonların sonucunda yaptırım uygulama kararı alan ABD, ISS’in ve orada yer alan astronotların güvenliği adına uzay çalışmalarında Rusya ile işbirliğinin devam edeceğini açıkladı.

ABD, Cuma günü yaptığı açıklamalarda, Rusya’nın Ukrayna’ya operasyon düzenlemesine rağmen uzay çalışmalarında Rusya ile ortaklığın devam edeceğini söyledi. NASA, yapmış olduğu açıklamada şu ifadelere yer verdi. “ Uluslararası Uzay İstasyonu’nun güvenli operasyonların sürekliliğini sağlamak amacındayız. Uzaydaki varlığımızı devam ettirmek ve Astronotların hayatlarını korumak ilk amacımızdır. Bu sebeple Rusya ile ortaklığımız devam edecektir.

Bilindiği üzere Uluslararası Uzay İstasyonu'nun işletim hakkı yalnızca Nasa'da değildir. Amerika, Rusya, Kanada, Japonya ve Avrupa Uzay Ajanslarının da işletim hakkı bulunmaktadır. İstasyonlar birbirlerine bağımlı bir şekilde tasarlanmıştır. Ve ancak beraber mevcudiyetlerini koruyabilirler. Hiç bir ajans diğer ajanstan bağımsız olarak çalışma yetkisine sahip değildir.

nasa uzay çalışmaları

Kışkırtıcı Sözleriyle Ön Plana Çıkan Rusya Federal Uzay Ajansı’nın Müdürü Dmitriy Rogozin Görevden Alındı

NASA’nın yapmış olduğu açıklamadan saatler önce Putin, bir zamanlar ABD astronotlarının uzay istasyonuna Rus yapımı roketler yerine trambolinlerle gidilmesi gerektiğini söyleyen milliyetçi özelliklere sahip ve Ukrayna işgalini destekleyen Roscosmos Genel Müdürü Rogozin’in görevine son verdi.

nasa uzay çalışmaları

NASA, astronot Rubio’nun 21 Eylül’de Kazakistan üzerinden fırlatılması planlanan bir Soyuz roketinde, iki Rus kozmonot ile birlikte uçacağını söyledi. Rus kozmonotlar, SpaceX’in Eylül ayında fırlatılacak yeni Crew-5’te NASA astronot ekibine katılacak. NASA devamında yaptığı açıklamada SpaceX Crew-6’daki başka bir ortak görevin ise 2023 başlarında uçacağını söyledi.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap