NASA’nın Görüntülerinden Sonra Bilim İnsanları Mars’ta Yaşam Olduğunu Açıkladı

Marsta bulunan mantarlar, ilk dünya dışı yaşam varlığını kanıtladı. Bu mantarlar uzaylıların varlığını kanıtlıyor.

NASA’nın Görüntülerinden Sonra Bilim İnsanları Mars’ta Yaşam Olduğunu Açıkladı

Yeni araştırmalara ev sahipliği yapan NASA geçtiğimiz günlerde Mars’ın yeni fotoğraflarını paylaşmıştı. Yayınlayan bu fotoğraflar sonrasında bilim dünyasında büyük ses getirmeye başladı.

Kızıl Gezegen’in yüzeyinde mantara benzeyen ilginç noktalar bazı bilim insanları tarafından Mars’ta bazı yaşam formunda ki canlılara ev sahipliği yapmış olabileceğini öne sürdü. Gündeme bomba gibi düşen bu teori ise Çin Bilimler Akademisi'nden mikrobiyolog Dr. Xinli Wei ve Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi'nden astrofizikçi Dr. Rudolph Schild tarafından ortaya atıldı.

Mars

Fotoğraflardaki Yaşam Formu Taşıdığı Düşünülen Noktaların Mantar Olduğu Doğrulandı

Bilim insanları balon topları olarak benzetme taptıkları mantarlar hakkında şu ifadeleri söyledi: “Mantarlar radyasyonun yoğun olduğu ortamlarda gelişir. Elimizdeki fotoğraflara ve örneklere göre, mantarların topraktan çıktıkları ve boyutlarının geliştiği gözüküyor.”

Boyutlarının Mars’taki mevsime göre değiştiğini, ilkbaharda 300 metreye kadar büyüyebilen mantarların kışın ise öldükleri düşünülüyor. Bu mantarlar aslinda bir nevi marsta uzaylılar olduğu anlamına da gelmekte

Mars’ta Yaşam Mantarlara Bağlı Olabilir Mi?

Mars’taki ilk biyolojik aktivite 1976 yılında tespit edilmişti. Dünyanın her yerinde bulunabilen mantarlardan sonra insanların aklına ilk gelen, “Mars’ta bizim yaşayabilmemiz için kilit nokta mantarlar olabilir mi?” sorusuydu. Araştırmacılar, sunulan bu teorinin kanıtlanması için Mars’tan bir miktar toprağın Dünya’ya getirilip karşılaştırılması olduğuna karar verdi. NASA da bu konuda çalışmalarını ilerletebilirse Mars’tan gerilecek mantarlar incelendikten sonra yapıları ve fizyolojileri bize birçok konuda cevap verecek.

Mars

Bulunan Bu Mantarlar Bize Neyi Gösterdi?

Kızıl Gezegen’deki bu mantarların büyüyüp ölmeleri yaşam olduğunu kanıtlar mı sorusuna bilim insanları: “Morfolojideki benzerlikler yaşamın kesin bir kanıtı olmasa da büyümeleri, hareketleri ve davranış şekilleri Mars'ta yaşam olduğu hipotezini destekler.” açıklamasında bulundular.

Güncel bilimsel gelişmelerden haberdar olmak için sayfamızı takip edin.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap