Meyve ve Sebze Kurutma Yöntemleri

Kış mevsimine az kala birçok kişi hazırlıklara başladı. Meyve ve sebze kurutma yöntemleri ile birlikte besinleriniz bozulmadan tüketebilirsiniz. İşte sizler için hazırladığımız, 8 farklı meyve ve sebze kurutma yöntemleri…

Meyve ve Sebze Kurutma Yöntemleri

Kış mevsimine az kala birçok kişi hazırlıklara başladı. Meyve ve sebze kurutma yöntemleri ile birlikte besinleriniz bozulmadan tüketebilirsiniz. Oldukça eski geleneklerden olan meyve ve sebze kurutma yöntemleri ve püf noktaları, birçok ev hanımının işini kolaylaştırıyor. Tabi her meyve ve sebzenin kendine has kurutma yöntemleri mevcut. İşte sizler için hazırladığımız, 8 farklı meyve ve sebze kurutma yöntemleri…

1. Patlıcan Kurutma Yöntemi

Kışlık hazırlıklarının vazgeçilmezi olan patlıcan kurutmaları, dolma yemekleriniz için vazgeçilmez yöntemlerden biridir. Yıkamış olduğunuz patlıcanların sap kısımlarını ayırarak patlıcanları üç parçaya bölün ve patlıcanların etli kısımlarını bir kaşıkla çıkartın. Gıda kurutma yöntemleri arasında ilk olarak patlıcanın kabuk kısmı kurutulur. Bundan dolayı çıkardığınız iç kısımları yemekleriniz için veya meze yapımında kullanabilirsiniz.

Hazırlamış olduğunuz patlıcan kabuklarını tuzlu su içerisinde 3 ila 5 dakika bekletin. Böylece patlıcanın acılığı da gidecektir. Daha sonrasında patlıcanları kurutmak için ipe dizebilirsiniz. İpe dizmiş olduğunuz patlıcanları da evin en fazla güneş alan yere yerleştirin ve 1 ila 2 hafta kadar kurutmaya bırakabilirsiniz.

2. Elma Kurutma Yöntemi

Elmalar, meyve ve sebze kurutma yöntemleri arasında en eğlenceli ve zevkli olanlarıdır diyebiliriz. Elmalarınızı iyice yıkadıktan sonrasında kabuklarını soymadan ince dilim halinde kesin. Ortada bulunan çekirdekleri çıkartın ve 1 litre su içerisine 1 su bardağı limon su katarak elmaları su içerisinde 10 dakika bekletin. Fırında sebze kurutma için mutlaka fırın sıcaklığını 90 dereceye ayarlayın. Elmaları fırın tepsisine, birbirlerine yapışmayacak şekilde dizdikten sonra elmaların diğer yüzünü çevirerek 1 saatte o şekilde pişirin. Sonrasında fırından çıkartarak oda sıcaklığında soğumaya bırakabilirsiniz. Soğuduktan sonra kapaklı kavanozlara paylaştırarak keyifli şekilde tüketebilirsiniz.

3. Erik Kurutma Yöntemi

Meyve ve sebze kurutma yöntemleri arasında yer alan erik kurutma yöntemi, pek fazla tercih edilen bir meyve olmasa da yemekler için vazgeçilmez olabilir. Bunun için erikleri mutlaka döneminde almanızı ve büyük boyutta almanızı tavsiye ediyoruz. Yıkamış olduğunuz erikleri ortadan ikiye keserek çekirdeklerini çıkartın ve fırın tepsisine düzün. Tepsiye düzerken kabuklu kısımları alta gelecek şekilde yerleştirmeye özen gösterin. 80 derecelik fırında 3 ila 4 saat pişirin. Pişirme işlemi bittikten sonrasında fırını kapatın, gece boyunca erikleri fırında bekletin. Ertesi gün hava almayan saklama kabına eriklerinizi yerleştirebilirsiniz.

4. Biber Kurutma Yöntemi

Meyve ve sebze kurutma yöntemleri arasında en fazla kullanılan yöntem biber kurutma yöntemidir. Evde meyve ve sebze kurutma yöntemleri ve taktiklerini, yapmak isteyenler için dolmalık biber, kırmızı, sivri biber veya istediğiniz biber çeşidinde kullanabilirsiniz. Bunun için öncelikle içerisini iyi bir şekilde temizleyin. Aynı zamanda içinde çekirdek olmamasına özen gösterin. Ardından biberlere ipin geçeceği kadar delik açarak biberleri ipe dizin. Evin en fazla güneş alan yerine asın. Bu şekilde güneş alarak kurumasını sağlayabilirsiniz. Sadece ipe asarak değil, bir bez üzerine sererek de güneş altında bekletebilirsiniz. Biberler pembe renge ulaştığı zaman toplayabilirsiniz.

5. Portakal Kurutma Yöntemi

Kahveleriniz ve tatlılarınızın yanında mükemmel bir lezzete imza atacağınız kuru portakalları, evde kendiniz yapabilirsiniz. Evde meyve ve sebze kurutma yöntemleri arasında bulunan bu yöntem için yıkadığınız portakalları orta boyutta dilim halinde kesin ve peçete yardımıyla portakalın suyunu alın. Tepsiye yaymış olduğunuz fırın kâğıdı üzerine portakalları dizin.  Fırında 100 derecede 3 saat boyunda pişirin. Yarım saat aralıklarla portakallarınızı çevirin. Fırından çıkartmış olduğunuz portakal dilimlerini 1 saat dinlendirdikten sonra toplayabilirsiniz.

6. Domates Kurutma Yöntemi

Domates kurusu, mutfaklarla işinizi kolaylaştıracak. Bunun için domateslerinizi mutlaka mevsiminde alın. Öncelikle domatesleriniz kiraz domates ise ortadan ikiye ayırabilirsiniz. Bunun dışında yemeklik domatesleri dilimler halinde keserek de kurutabilirsiniz. Domates kurutma yöntemi için öncelikle domateslerinizi dilimleyin, öncesinde 60 derecede ısıtılan fırında 8 ila 10 saat arasında pişirme işlemini uygulayın.

Domatesleriniz pişerken mutlaka dikkatli şekilde ara ara karıştırın. Bir diğer yöntemde güneş altında kurutma yöntemidir. Güneşte meyve ve sebze kurutma yöntemleri içinde, yine mevsiminde toplanan, fazla suyundan arındırılmış ve temizlenmiş olan domatesleri fırın tepsisine veya ızgara tel üzerine dizin. Üzerlerine ise kaya tuzunuzu serpin. Evin en fazla güneş alan yerine yerleştirin. İlk birkaç gün suları akacaktır. 10, günün ardından kurutulmuş domateslerinizi toplayabilirsiniz.

8. Mısır Kurutma Yöntemi

Mısırların kabuklarını soyarak püsküllerini temizleyin ve iyice yıkayın. Fırınınızı mümkün olduğunda en düşük sıcaklığa ayarlayarak fırın ısınana kadar bekleyin. Bu süreçte mısırınızı 5 dakika kaynar su içerisinde bekletin. Su içerisinden çıkarttığınız mısırları açık havada, yarım saat kurumaya bırakabilirsiniz. Pişirme tepsisine mısır tanelerini yaydıktan sonrasında fırına alın ve yaklaşık 6 saat süren kurutma işlemi sonrasında mısırlarınızı fırından çıkarabilirsiniz.

9.Üzüm Kurutma Yöntemi

Hoşafını yaptığımız ve tatlılara tat katan, kansızlığa iyi gelen ve her daim tüketilecek sağlıklı atıştırmalıklardan olan kuru üzümleri, evde kendiniz yapabileceksiniz. Paketli kuru üzümlerden uzak durmak isteyenler bu yöntemi rahatlıkla deneyebilirler. Üzümlerinizi yıkadıktan sonra saplarından ayırın. Güneş gören bir yere serin. 1 hafta güneş altında beklettikten sonra üzümlerinizi kurutabilirsiniz. Belli aralıklarla yönlerin değiştirerek, her yerinin eşit miktarda kurumasını sağlayabilirsiniz.

Meyve ve Sebze Kurutma Yöntemleri yazımız hoşunuza gittiyse, mutlaka 5 Farklı Tavuklu Salata Tarifi yazımızı inceleyin.

 

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap