Metallica Hayranlarına Önerilen 3 Heavy Metal Grubu

Metallica hayranlarının sevebileceğini düşündüğümüz ilk 3 heavy metal grubunu sizler için tanıtıyoruz!

Metallica Hayranlarına Önerilen 3 Heavy Metal Grubu

Metallica hayranlarının sevebileceğini düşündüğümüz ilk 3 heavy metal grubunu sizler için tanıtıyoruz!

black sabbath

BLACK SABBATH

1968’de Birmingham’da söz yazarı ve gitarist Tony Iommi, baterist Bill Ward, söz yazarı ve bas gitarist Geezer Butler ve şarkıcı Ozzy Osbourne tarafından kurulan bir rock grubuydu. Black Sabbath grubu genel anlamda heavy metal türünün öncüleri olarak kabul edilmektedir. 1968’de bir blues rock grubu olan ve adı Polka Tulk Blues Band şeklinde düzenlenen grup, kadro değişikliğinden sonra adını Dünya olarak değiştirdi. 1969 yılında Boris Karloff’un oynamış olduğu Black Sabbath filminden sonra kendilerine bu ismi verdiler.
Black Sabbath olarak ilk gösteri 30 Ağustos 1969 yılında Workington’da gerçekleştirildi. Grup, ilk albümlerinden sonra olumsuz eleştiriler alsa da albüm ticari bir başarıyla sonuçlandırıldı. Böylelikle Birleşik Krallık Albüm Listesi’nde kendine 8. sırada yer buldu. Yıllar sonra veda turnesine çıktıktan 1 yıl kadar sonra 4 Şubat 2017 yılında memleketleri Birmingham’da son konserlerini vererek ayrıldılar. MTV tarafından tüm zamanların en büyük metal grubu olarak anıldılar. VH1’in tüm zamanların en iyi sanatçıları listesinde iki numarada yer aldılar. Dünya çapında genel olarak 70 milyon rakamından fazla plak sattılar.

megadeth

MEGADETH

Megadeth, 1983 yılında Mustaine’in Metallica grubundan ayrılmasından sonra gitarist Dave Mustaine ve bas gitarist David Ellefson tarafından kuruldu. Amerika’da trash metal sahnesinin öncülerinden olan grup, trash metalin dört büyüklerinden birisi olarak anıldı. Diğer üç grup ise Anthrax, Metallica ve Slayer’dir. Şarkı sözlerinde konu olarak ölüm, savaş, din ve siyaset benimsenmiştir. İlk albümü ise 1985 yılında çıkmıştır. Trash metal türünde çok büyük başarılar elde edilse de grup üyelerindeki anlaşmazlıklar ve madde bağımlılığı gibi sorunlar nedeniyle ilgili dönemde Megadeth’in olumsuz bir şekilde tanınmasına sebep olmuştur.

Dio

DIO

Dio, 1982 yılında vokal Ronnie James Dio ve eski Black Sabbath grubu üyelerinden davulcu Vinny Appice tarafından kurulan bir Amerikan heavy metal grubudur. Grup, 10 stüdyo albümü yayımladı ve yıllar içerisinde sayısız bir şekilde kadro değişikliği yaşadı. Ronnie James Dio 2010 yılında 67 yaşındayken mide kanseri nedeniyle hayata gözlerini yumdu. Bu kaybın ardından grup, dağılma kararını paylaştı. Dio, müzik kariyerinde dünya çapında 20 milyondan fazla albüm satmıştır.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap