Mastürbasyonun Beyin Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Mastürbasyon hakkında birçok efsanevi derecede yanlış bilgiler yer almakta. Peki, beynimiz mastürbasyonu nasıl algılıyor? Bu eylemden nasıl etkileniyor?

Mastürbasyonun Beyin Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Mastürbasyon hakkında birçok efsanevi derecede yanlış bilgiler yer almakta. Peki, beynimiz mastürbasyonu nasıl algılıyor? Bu eylemden nasıl etkileniyor?
Mastürbasyon, insanların vücudunu keşfetmesi adına son derece doğal ve sağlıklı bir yoldur. Bireyin kendi kendine dokunarak erojen bölgelerinin uyarması ve sürtünme sayesinde hazza ulaşması esasına dayanmaktadır. Bunun yanında bazı insanlarda mastürbasyon, kaygı, endişe ve suçluluk duygusu yaratır. Peki, mastürbasyon yapmanın beyin üzerinde gerçekleştirdiği etkiler nelerdir?

yataktaki çift

Mastürbasyon Nedir?

Mastürbasyon, kişinin vücudunda zevk alacağı noktaları uyararak, dokunma ya da masaj yapma yoluyla kendini keşfettiği, cinsel haz duyduğu bir bireysel uyarılma biçimidir. Partneri olan olmayan herkes tarafından yapılabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre erkeklerin %95’i kadınların ise %89’u mastürbasyon yapmaktadır.

yataktaki kadın

Peki, Faydaları Nelerdir?

Mastürbasyon yapmanın faydaları nelerdir? İlgili eylem bazı insanlarda endişeye neden olabilir. Aynı zamanda bazılarında ise gerginliği azaltarak endişeyi hafifletmektedir. Bireysel zevk ve kaygı arasındaki ilişki bilimsel olarak da aktif bir şekilde araştırılmakta. Faydaları arasında dopamin, endorfin, prolaktin ve oksitosin gibi hormonların salgılanması sayılabilmektedir. Bu da ruh halini iyi anlamda, yani olumlu yönde etkilemektedir diyebiliriz. Diğer faydalarını ise şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Krampları rahatlatır,
 • Fiziksel ilişkideki ihtiyaçlarınızı anlamaya yardımcı olur,
 • Zevk alınan noktaların keşfini sağlar,
 • Daha iyi seks deneyimi sunar,
 • Uyku kalitesini sağlar,
 • Ruh halini iyileştirir,
 • Stresi azaltır,
 • Cinsel kaygıyı ve gerginliği azaltır,
 • Rahatlamanıza yardımcı olur.

Yan Etkileri Nelerdir?

Mastürbasyonun fiziksel olarak bir yan etkisi genel anlamda bulunmamaktadır. Çok fazla baskı ya da güç uygulamadığınız takdirde vücuda zararı bulunmaz. Mastürbasyona bağlı olarak suçluluk ya da endişe duyguları hissedilebilmektedir. Doğrudan bu konu araştırılmaz fakat yan etkilerinde yer almaktadır. Din ve felsefe bunu hissetmenizdeki yegâne unsurlardır ki bu materyallerde mastürbasyon kötü ya da ahlak dışı sayılmıştır. Böylece suçluluk duygusu gelişebilmektedir. Mastürbasyonu çok sık yaparak bağımlılık haline getirmekten kaçının.

iki sevgili

Mastürbasyon Neden Kaygı Yaratır?

Araştırmalara göre mastürbasyon yapan kişilerin kaygı ve endişe durumu daha yüksek seviyelerdedir. Bunun nedeni dinsel inanış ve felsefi düşüncelere dayanıyor. Kişi, mastürbasyon yaptıktan sonra suçluluk duygusu hissediyor ve sonucunda da kaygı ortaya çıkıyor. Bu nedenle sık mastürbasyon yapmak, kaygı seviyenizi artırabilmektedir.
Sosyal içerik platformu vicivedi.com’da yer alan bu içerik hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle paylaşın

Yorumlar (0 Yorum)

  Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap