Maden Kazasında Yaralananların Son Durumu

Hepimizin yüreğini dağlayan Amasra maden kazasında yaralananların son durumu hakkında tüm merak edilenler bu yazıda. Umut ediyoruz yaralılarımız tez zamanda sağlıklarına kavuşur.

Maden Kazasında Yaralananların Son Durumu

Maden Kazasında Yaralananların Son Durumu hepimiz tarafından merak ediliyor. Bilindiği üzere 14.10.2022 tarihinde Amasra'da bulunan maden ocağında bir grizu patlaması meydana geldi. Bu patlama o kadar şiddetliydi ki o sırada toprak altında olan madencilerin çok büyük bir kısmı ne yazık kı oracıkta vefat etti. Bazı madenciler ise kaza alanından yaralı olarak kurtarıldı ve hızla çevre illerde tam teşkilatlı hastanelere nakilleri gerçekleşti. Bazı madenciler ise olay yerinde kuruşlan sahra hastanesinde ilk müdahale ile hayata döndürüldü. Yaralı olan madencilerin son durumu hakkında bütün bilgiler bu yazıda.

Olayın Özeti

Amasra ilinde bulunan taş kömür madeninde bir grizu patlaması meydana geldi. Grizu patlaması gaz halinde bulunan metanın bir kıvılcım ile tutuşması ve bütün havayı tabiri caiz ise ateş çemberine dönüştürmesidir. Grizu patlamaları bütün madencilerin korkulu rüyasıdır. Keza olası bir göçük veya çökmeden kurtulma şansı yüksekken grizu patlamaları ne yazık ki maden ocaklarında gerçekleşebilecek en ölümcül senaryodur. Amasra'da yer alan maden ocağında da olabilecek en kötü durum tüm Türkiye'nin kalbine ateş düşürdü. Patlama sırasında maden ocağında 100 civarında madenci akiam vardiyasında çalışıyordu. Bu madenciler patlamaya toprak altında eksi 300 kotunda yakalandırlar. Eksi 300 kotunun ne olduğu ile alakalı bu yazımızı okuyabilrsiniz. Madencilerden bir çoğu kurtarılırken ne yazık ki 41 madencimiz vefat etti. 6 işçi ise ağır yaralı olarak hastanelere sevk edildi.

Maden Kazasında Yaralananların Son Durumu

Kazada yaralanan 6 işçi Başakşehir Şehir Hastanesinde tedavi altına alındı. Bu yaralılar hakkında hastanenin başhekimi açıklama yaptı. Açıklamada en ağır sürecin geride bırakıldığı 5 işçinin çok ciddi yanıkları olduğu bir işçinin ise karbonmonoksit zehirlenmesi geçirdiği belirtildi. Yanık tedavisi gören işçiler çok üzün süre sıcak bir havaya temas etmiş vaziyetteler ve bu sebepten ötürü vucütlarında oluşan tahrifat tam olarak belirlenemiyor. Uzun soluklu bir tedavi süreci olacak. Tüm Türkiye'nin dularına ihtiyacımız var. Bizler tedavi edeceğiz sizler ise dua edeceksiniz şeklinde açıklamalarda bulundu.

Anlaşıldığı kadarı ile işçiler ölüm tehlikesini henüz atlatmış değiller. Ancak durumları hızla iyiye gidiyor gibi gözüküyor. Umut ediyoruz tez zamanda tekrar sağlıklarına kavuşurlar ve ağır bilançonun yanında bizlere bir nebze olsa umut verirler. 

Başhekim  Prof. Dr. Nurettin Yiyit,aynı zamanda hastaların maksimum tedaviyi aldığını ve tüm hastanenin işçileri iyileştirmek için seferber olduğunun da altını çizdi. Hasta yakınları için hastanede kalacak yer ayarladıklarını söyleyen  Prof. Dr. Nurettin Yiyit, yakınlara psikolojik destek verileceğini de söyledi.

Kazada yaralanan madenci Kemal Berberoğlu ise yaşadıklarını şöyle anlattı. Berberoğlu patlama anını anlatırken; "O anda çok korktuk. İlk aklıma gelen çocuğumdu. 'Gittim ben' dedim, çamur topuna döndüm" ifadelerini kullandı. Ekmek parası kazanmak için madende çalıştığını söyleyen Kemal Berberoğlu, tedavi olduktan sonra çalışmaya devam edeceğini de söyledi. 

Unutmayalım ki dünyanın en tehlikeli meslekleri kategorisinde madencilik bulunmaktadır. Aşırı ağır çalışma şartları saatlerce güneşten uzak kalınması, çalışma sahasının son derece tehlikeli olması ve daha saymadığımız bir çok faktör bu mesleği bu denli tehlikeli hale getirmekte. Ancak ne yazık ki madenciler yalnızca kaza zamanlarında toplum tarafından hatırlanmakta ve ihtiyaçları akrşılanmakta. Halbu ki kaza olmadan gerekli önlemler alınsa ve maksimum özen gösterilse bir çok canınn  hayatı kurtulmuş olacak. Umarız bu dakikadan sonra Devlet tarafından önemli adımlar atılır ve biz bir kez daha bu kötü durum ile karşılaşmayız.

 

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap