Maden Kazasında Kahreden Detay

Dün akşam Bartın Amasra ilçesindeki maden ocağında meydana gelen patlamada hayatını kaybeden işçiler açıklandı. Madenden sağ çıkarılan işçiler ise hastaneye kaldırıldı. İşte Amasra maden patlaması hakkındaki son gelişmeler...

Maden Kazasında Kahreden Detay

14 Ekim 18.15 sularında meydana gelen maden ocağı patlamasıyla alakalı yeni detaylar geldi. Devlet, tüm kurumları ile seferber halinde olurken açıklanan son bilgilere göre 41 işçinin hayatını kaybettiği bildirildi. Kazadan geriye ise madenci ailelerin acı dolu görüntüleri kaldı…

Olayı duyar duymaz maden ocağı bölgesine akın eden 41 işçinin ailelerine acı dolu haber verildi. Yaralı şekilde kurtulan madencileri ise mesai arkadaşlarının aileleri sakinleştiriyor. Bir maden işçisinin oğlu, haberi alır almaz olay yerine vardı ve babasının çalışma arkadaşları omzunda ağladı. Bu tarz kareler neredeyse 80 işçinin ailesinde görüntülendi ve o anlar görenleri duygulandırdı.

Bartın Maden Ocağında Kaç Kişi Öldü?

Patlama sonrasında bölgele intikal eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kamera karşısına geçerek son durum hakkında bilgi verdi. Son dakika haberine göre, olay yerinde yapılan açıklamalarda can kaybının 41 olduğu açıklandı. Soylu ise 11 yaralının hastanede tedavi gördüğünü, 58 madencinin kurtarıldığı ve 1 madencinin de hala arandığını aktardı. Ardından Bakan Soylu, hayatını kaybeden madencilerin isimlerini de açıkladı. Gün boyu acı haber peş peşe geldi ve gelen haberlerle aileler sarsıldı.

Yaralanan maden işçilerinin birçoğu Bartın Devlet Hastanesi’nde tedavilerini sürdürüyor. Acılı görüntülerden biri de maden işçisinin çizmesiyle hastane önünde üzüntü içerisinde bekleyen bir eşin, çizmeyle kameralara yansımasıydı ve görenlerin yüreğini sızlattı.

Yurt Genelinde Birçok Ekip Kurtarma Çalışmalarına Katıldı

Bakan Soylu, kurtarma çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Ardından şu sözleriyle devam etti, ‘’Patlamadan hemen sonra sağ çıkan 58 madencimiz var. Şu anda aşağıda değerlendirme yaptığımız ve arama kurtarma çalışmalarıyla kurtarmaya çalıştığımız 15 madencimiz var. Olayın olduğu ilk saatten itibaren Enerji Bakanlığı’nın tüm ekipleri ülkemizin çeşitli noktasından ve gerek buradaki hemen var olan müdahale ekipleri anında arama kurtarma çalışmalarına başladı. Sağlık Bakanlığı’nın tüm ekipleri AFAD, UMKE ve tüm kurumlarımızın ekipleri buradaydılar. Tüm ekipler arama çalışmalarına katıldı.’’ Diye konuştu.

Bakan Süleyman Soylu hayatını kaybeden madencilerin isimlerini açıkladı ve ardından Allah’tan rahmet dilediğini belirtti. Ardından ailelerine sabır dilediğini ve kurtarılmayı bekleyen ailelere de sabır dilediğini söyleyerek tüm millete baş sağlığı dileklerini iletti. 

Patlamanın Nedeni Belli Oldu

Maden ocağında meydana gelen patlamanın nedeni de belli oldu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ise patlama konusunda şu sözlerini sarf etti, ‘’İlk belirlemelere göre grizu patlaması oldu.’’ Diyerek merak edilen soruyu cevapladı. Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra’da meydana gelen faciaya ilişkin olarak ‘’TTK Amasra Müessesinde üretim sırasında Kurum Degaj Yönergesinin hükümleri titizlikle uygulanmaktadır’’ ifadeleri kullandı. 

Grizu, genellikle kömür ocaklarında görülen bir gazdır. Kömürün oluşumuyla kömür içinde kalan veya damarı çevreleyen kayaçların arasında sıkışmış şekilde bulunabilir. Kokusuz, renksiz, tatsız ve zehirli olmayan metan, yeraltında maden işletmeleri için yüksek derecede tehlikeli patlayıcı bir gazdır. Yeraltı maden havasında %4-15 metan olduğu durumlarda grizu patlaması gerçekleşebilir.

Madende Çalışan Öner Özmen Açıklama Yaptı

Öner Özmen, evli ve bir çocuk babası aynı zamanda 10 senelik maden işçilerinden biri. Arama kurtarma amacıyla şefleriyle ocağa indiklerini söyledi. Yaklaşık olarak 3 kilometre yol kat ederek eksi 350 kotuna indiklerini anlattı. Alanda bant sistemlerinin dağıldığını, gazın geniz yaktığını ve gittiğinde arama kurma amirlerinin ve müdürlerinin zaten olay yerinde olduğunu belirtti. 

‘’Arkadaşlarımızın yanına biz de gittik’’ diye konuştu. Normal zamanda kendisinin de burada çalıştığını belirterek ‘’Vardiyaya kalabilirdim ama buradan saat 4 gibi çıktım. Hala çalışan arkadaşlarımla vedalaştım. Birbirimize hayırlı işler dedik ve gülerek ayrıldık. Mesaiye kalabilirdik. Olayı duyar duymaz tüm madenci arkadaşlarımız da burada omuz omuza çalıştığı iş arkadaşlarını kurtarmak için seferber oldu. Aşağıda hala herkes canla başla çalışıyor.’’ Dedi.
Maden Kazasında Önlem Alınmadı mı?
Normal zamanda madende çalışan bir işçi olan Öner Özmen, her türlü cihazın bulunduğunu ve her türlü önlemin alındığını belirtti. Buna ek olarak ‘’Beklenmedik ani durumlar olabiliyor ve bu ani durumlarda bazı şeyler gelişebiliyor. Oksijen cihazları, kişisel koruyucu aletlerimiz ile her şeyimiz tam. Bunların denetlemeleri de yapılıyor. Onlarda sıkıntı yok fakat grizu farklı bir şey.’’ ifadelerini iletti.

Farklı vardiyalarda çalışan işçilerde arkadaşları için bölgeye ulaştılar. Olayların şokunu hala atlatamayan işçiler, durumun ne olduğunu anlamadıklarını ve ilerleyen zamanlarda her şeyin netleşeceğini belirttiler.

Ailelerin Bekleyişleri Sürüyor

Bartın’da maden ocağında meydana gelen patlamama sonrasında ailelerin bekleyişleri sürüyor. TTK Karadon Müessesine bağlı olan maden ocağı patlamasında birçok aile maden ocağı önüne geldi. Sadece işçilerin aileleri değil komşuları da olay yerine akın etti. Madendeki patlama haberini duyar duymaz gelen Sevil Darcı, komşusunu endişeli gününde yalnız bırakmak istemediğini ve madenci komşusunun çocuğu için geldiğini, olumlu bir haber beklediklerini belirtti. 

Patlamada yaralanan 6 kişi tedavilerinin yapılması için Sağlık Başkanlığı’na ait 2 ambulans ile uçakla Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’ne götürüldü. Bakan Koca ise 1 yaralının Hiperbarik Oksijen Tedavisi Merkezine gittiğini, 5 yaralının Yanık Merkezinde tedavi altına alınmak üzere hastanede olacağını ve uçakla gönderildiklerini belirtti.
Madencilerden Geriye Fotoğraflar Kaldı

Amasra’da meydana gelen maden ocağı patlamasıyla onlarca ailenin ve arkadaşın yüreği yandı. Patlamada hayatını kaybeden 41 işçinin bazılarının cenazesi yapıldı. Geriye ise aileleriyle ve arkadaşlarıyla çekildikleri fotoğraflar kaldı. Ölüm haberlerini alan aile yakınları ise sosyal medya hesaplarından yürekleri yakan paylaşımları yaptılar. Öte yandan maden faciasında yaşamını yitiren 3 işçide son yolculuğuna uğurlandı. Evli ve iki çocuk babası Gökhan Mercan, Amasya’ya bağlı Makaracı köyünde öğle vakti ile kılınan cenaze namazı sonrasında köy mezarlığında toprağa verildi.
 

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap