Laptop Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Laptop alırken uzun ömürlü ve istenen özelliklere sahip olması için dikkat edilmesi gereken kriterler.

Laptop Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

2022 yılında elektronik bir ürün almak küresel anlamda çip krizi, pandemi, ülkemizin döviz sorunu vb. nedenlerle iyice sorun haline gelmektedir. Maddi konular, ürün seçimi konusunda direkt olarak etki sahibi konumunda olmaktadır. Bilgisayar sektörü de bu problemlerden mustarip konumda bulunmaktadır. Peki, laptop alırken nelere dikkat edilmeli? Yazımızda anlattık…

laptop

Laptop Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Laptop satın alımında kullanıcı talepleri ve ihtiyaçları farklı olmaktadır. Kimilerine göre ekmek kapısı laptop olabilirken, kimileri de laptop ile sadece eğlenmek ve sörf yapmak için vakit geçirmektedir. Bu nedenle bütün elektronik cihazların satın alımında mutlaka iyice araştırma yapılması gerekmektedir.

laptop

Amacınızı Belirleyin

Her alanda olduğu üzere bilgisayar sektöründe de fiyatlarda bir artış meydana gelmektedir. Bundan dolayı laptop satın almadan önce mutlaka hangi amaçla kullanacağınızı belirlemeniz gerekmektedir. Eğer sadece internette gezmek için bir laptop alıyorsanız, giriş segmentlerdeki bir laptop size yardımcı olacaktır. Ancak laptoptan beklentiniz tamamen farklıysa, üst seviye laptoplara yönelmeniz önerilmektedir.

İşlemci Çok Önemli

İşlemci, laptop seçiminde mutlaka en üst sıralara oynayan bir ürün olmaktadır. Ayrıca işlemcinin bilgisayarın kalbi olduğu da bilinmektedir. Bazı istisnalar dışında dizüstü bilgisayarlarda işlemci değiştirebilmek mümkün görünmemektedir. Bundan dolayı işlemcinin ne zaman çıkış yaptığı, hangi işlemleri yapmaya uygun olduğu ve güç tüketiminin nasıl olduğunu öğrenmeniz gerekiyor.

laptop

Dahili Ya Da Harici Ekran Kartlarına Dikkat Edin

Günümüzdeki giriş ya da orta segment laptopların birçoğu dâhili GPU’lar ile gelmektedir. Bunlar, işlemcinin içerisinde bir grafik arabirimi niteliğinde olmaktadır. Ayrıca üst düzey güç gerektiren uygulamalar için uygun değildir. Harici ekran kartları ise daha performanslı bir şekildedir. Vitesi artırmak isteyen kullanıcılar rahatlıkla tercih edebilmektedir.

laptop

Ekran Kalitesi Önemlidir

Günümüzün giriş segment dizüstü bilgisayarlarının neredeyse tamamı TN panellerle gelmektedir. Bu panel, LCD teknolojisinin en eski ürünlerinden birisidir. Sıvı kristallere voltaj verilerek çalışmaktadır. Ayrıca kullananların da tecrübe ettiği üzere soluk renkler ve yandan bakıldığı takdirde görüntü değişmesi gibi durumlardan dolayı zayıf paneller arasında yer almaktadır. Uygun bütçeniz varsa TN panellerden uzak durmanız gerekmektedir.

laptop

Boş Olarak RAM Slotu Yer Almalı

Yıllar önce piyasaya sürülen laptoplarda iki adet RAM slotu yer almaktaydı. Bu nedenle ilerleyen dönemde herhangi bir ihtiyaç durumunda harici olarak RAM alınıp takılabilirdi. Ancak zaman geçtikçe anakartlar küçüldü ve RAM’ler hazır takılı olarak gelmeye başladı. Bu nedenle boş RAM slotu yer alarak ihtiyaçlarınızı gözetebilir ve bunla alakalı gelişmelere açık olabilirsiniz.

 

 

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap