KYK Borçları Silinecek mi?

Birçok öğrencinin gündeminde KYK borcu ve faizleri var. KYK borçları silinecek mi? Evlilikle borçlar silinir mi? gibi birçok soruyu cevaplıyoruz...

KYK Borçları Silinecek mi?

KYK borçları, milyonlarca öğrencinin kâbusu haline geldi. Okul hayatında binlerce TL borçlu kalan öğrenciler KYK borçları silinecek mi sorusunu merak ediyor. Bunun dışında Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan geri ödemeleri öğrenim kredisi alan öğrenciler, geri ödeme konusunda bazı durumları merak ediyor. KYK borçları silinecek mi? Evlenince KYK borcu silinir mi? KYK borçları en son ne zaman silindi? Gibi birçok soruyu bu yazımızda cevaplıyoruz…

KYK borçları silinecek mi

KYK Borçları 2022’de Silinir mi?

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 2022 senesinin Temmuz ayında gerçekleştirilen Kabine Toplantısı içinde öğrencilerin KYK borcu faiz sildirme işlemleriyle alakalı kararı açıklaması sonrasında Ak Parti kurmayıyla çalışmalara başlandığı görülüyor. Fakat bu durum tamamen faizlerin silinmesiyle alakalıdır. Yani borçlar tam olarak silinmiyor. Bu duruma göre alınan tüm krediler, ÜFE yani Üretici Fiyat Endeksi farkına göre belirlenerek geri ödeme tablosu, kamu alacaklılarına göre düzenlenecek.

Öğrencilerin sadece anaparanın ödenmesiyle alakalı süreci de yasal düzenlemeler sonrasında başlayacak. AK Parti kurmayları, belirlenen yeni düzenlemenin yürürlüğe giriş sürecine kadar borcunu ödemeyenler için başlatılan haciz işlemlerinin de durdurulacağını belirtti. KYK borçları üzerine herhangi bir faiz eklenmesi yapılmadan sadece ana paranın ödenmesi konusunda karara varıldı.

KYK borçları silinecek mi

KYK Borcunu Ödeyenler Geri Alacak mı?

KYK borçları silinecek mi? Veya KYK borcunu ödeyenler geri alacak mı gibi sorular birçok öğrencinin merak konusu haline geldi. Ak Parti kurmayları, bu konu hakkında diğer öğrencilerde hak kaybının yaşanmaması için çalıştıklarını belirtti. Bu süreç içerisinde 2 formül üzerinde durulmaktadır. Çalışmalar ise Eylül ayında netleştirilecek. Düzenlemeler yeni yasama senesinde Meclis’e gelecek. Hatta değerlendirmesi de yapıldı.

Öğrenci ve mezunların yakından takip ettiği KYK kredi borçları ile alakalı kabine toplantısında önemli bir karar alınmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da KYK borç ödeme faiz uygulaması olmadan, alınan kredi rakamının üzerinden yapılacağını açıkladı. KYK kredi faizleri ile alakalı rakam da Resmî Gazete de yayımlanması sonrasında uygulanmaya başladı.

KYK borçları silinecek mi

KYK Borcunun Tamamı Silinir mi?

Bu sene 750 bine yakın genç, yurt imkanlarından yararlanarak 520 bin üzerinden fazla genç, burs ve 881 binden fazla öğrenim kredi alındı. Öğrenim kredisi, başvuru yapan tüm öğrencilere veriliyor. Alınan kredilerin geri ödemeleri ise mezuniyetten 2 sene sonra başlıyor ve eğer bu sürede mezun öğrencileri, sigorta işi olan bir işe başlamamışsa ödemelerini geciktirebiliyor. Yani kişiler KYK borç yapılandırma yapabilirler.

KYK borç silinmesi 2022 ve faizlerin silinmesi, öğrencilerle mezunları yakından ilgilendiren konular arasında. Kredi borçlarıyla alakalı kabine toplantısında önemli kararlar alınsa da Erdoğan, KYK kredilerinin enflasyon farksız ve faizsiz alınacağını söyledi. Fakat KYK borçlarının tamamının silineceğine dair herhangi bir bilgi bulunmuyor.

KYK borçları silinecek mi veya hangi kriterlerde silinir konusu da gündeme geldi. Bu noktada, KYK borçları bulunan kişiler arasında, tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kurulu üzerinden ‘’hayatını çalışarak kazanamaz’’ ibaresi olan sağlık raporu alan kişiler ve vefat eden kişilerin borçları silinmektedir. Fakat bu durumun dışında herhangi bir şekilde KYK kredisi silinmiyor.

KYK borçları silinecek mi

Evlenince KYK Borcu Silinir mi?

KYK bursunun geri ödemesinin belirtilen tarih ve düzene göre yapılmamasında yasal işlem başlatılabilir. Kredi ve Yurtlar Kurumu üzerinden geri ödemeli öğrenim kredisi alan öğrenciler, kredi borcu geri ödemesi konusunda bazı konuları merak ediyor. Bu konulardan biri de evlenince KYK borcu silinir mi konusudur. Kredi ve Yurtlar Kurumu, belirtmiş olduğu mevzuatlarında, evlilik durumlarında borçları sildiğine dair bir bilgi bulunmuyor.

KYK borç silinmesi evlilik durumu hakkındaki söylentiler gerçeği yansıtmıyor. Fakat bu durum geçmişte birkaç kez TBMM üzerinde konuşulmuş fakat bir sonuca varılmadı. Dolayısıyla KYK borçları silinecek mi sorusunu olumsuz cevaplamak durumundayız. KYK üzerinden öğrenim kredisi alan her T.C. vatandaşı, zamanı geldiği zaman bu borcu kuruma ödemek durumundadır.

KYK Borcu Daha Önce Silindi mi?

Üniversite öğrenimi sürecinde Kredi Yurtlar Kurumu üzerinden KYK kredisi alarak eğitimini tamamlayan öğrenciler, borçlarını ödeyemediklerinden dolayı mağdur hale geldi. Bu noktada en merak edilen konulardan biri de KYK borcu daha önce silindi mi sorusudur. KYK borcu, eski dönemlerde birkaç kez silindi. Fakat günümüzde KYK borçlarının silineceğine dair herhangi bir konuşma yok. Eğitim süresince kredilerden yararlanan öğrenciler için bu miktarları ödemek oldukça zor. Bu sebeple yeni seçim döneminde, birçok öğrenci KYK borçlarının silinmesi konusunu merak ediyor.

Türkiye’de Toplam KYK Borcu Ne Kadar?

Ülkede toplam KYK borcu ne kadar bakarsak, 5,5 milyon KYK borçlusu mevcuttur. Bunun 600 bini ise icralık durumda. 2021 senesinde Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 5,5 milyar liralık toplam borç tutarı açıklandı. Fakat bu tutarında doğru olmadığı söylenmektedir. Her öğrencinin ortalama KYK borcu 20 bin TL ila 40 bin TL civarında değişmektedir. KYK borçları silinecek mi sorusu ile beraber son dönemde işsizlikle boğuşan öğrencilerin borçlarının silinmesi veya ertelemesi veya konusunda protestolar sürüyor.

Öğrencilerin KYK borçlarının aylık ödemeleri ise ortalama 700 TL’ye denk gelmektedir. Birçok genç, devletin geleceğini ve gençlerini düşünmesinin yolunun da ücretsiz eğitimden geçtiğini söylüyor. Gençler, borçlarını ödeyebilmek için mesleklerinde alakasız bölümlerde çok az maaşla başlıyorlar. Bu nedenle birçok öğrencinin gündeminde KYK borçları silinecek mi sorusu mevcut.

KYK Borçları Silinecek mi? Yazısı ilginizi çektiyse, Araba Fiyatları Düşecek mi? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap