Kripto Paraların Tarihçesi

Kripto para birimleri, merkezi para birimi olmamakla birlikte ve herhangi bir hükümet tarafından kontrol edilmeyen dijital para birimi olarak bilinmektedir. Kripto para birimlerinin tarihi 1980'lere kadar dayanmaktadır.

Kripto Paraların Tarihçesi


Kripto paralar için en ilginç durum, on yıldan daha uzun bir süre önce, 2008 yılında Bitcoin'in piyasaya sürülmesiyle popülerlik kazanmaya başlamıştır. Daha önceki zamanlarda olan kripto para birimi ise anonim bir programcı ya da bir grup programcı tarafından Satoshi Nakamoto adı altında oluşturulmuştur.
2008'de Bitcoin’in piyasaya sürülmesinden bu zamana kadar, kripto para birimleri piyasanın öfkesini yaşamıştır. Son birkaç yılda, popülaritesi günden güne artarak daha fazla insanın onlara yatırım yapmasıyla ise artış göstermiştir.

Kripto Para Birimlerinin Perde Arkasındaki Fikir

Aslında kripto para birimi isminden ilk kez 1989 yılında bahsedilmiştir. Fakat, merkezi olmayan dijital para birimini sağlayacak şifreleme protokollerinin yanında yazılımların da geliştirilmeye başlanması ancak 1990'ların başına denk gelmiştir. 
2008 yılında, Satoshi Nakamoto takma adıyla makale yayınlanmıştır. Herhangi bir üçüncü kişiye güven gerektirmeyen bir dijital para birimi oluşturmak için sistemin ana hatlarını çizilmiştir. Satoshi Nakamoto'nun makalesi pratik olarak kripto para birimi devrimini başlatmıştır. 

Kripto para

Bitcoin’in Lansmanı

Bilindiği üzere, Bitcoin dünya çapında bir ödeme sistemi olarak kabul edilmektedir. Yaratıcısı Nakamoto, açık kaynaklı yazılım olarak piyasaya sürdüğü 2009 yılında Bitcoin protokolünü oluşturmuştur. bankaların veya hükümetlerin müdahalesi olmadan sınır ötesi para göndermesi gereken kişiler arasında giderek daha popüler hale gelmiştir. Bununla birlikte, değerindeki hızlı artış, bazı kişilerin Bitcoin'leriyle ne yapmaları gerektiğini bilmesini zorlaştırmıştır.
2010 yılının ilk zamanlarında, Bitcoin piyasadaki tek kripto para birimi olarak kabul edilmiştir. O zamanlarki ücreti yalnızca birkaç kuruştu. Devam eden birkaç yılda ise piyasaya yeni kripto para birimleri girdi ve fiyatları Bitcoin'lerle birlikte artış ve düşüşe sahip olmuşlardır. 
Birçok insan bir yatırım aracı olarak kripto para birimlerine olan inancını kaybetmiştir. Bu durum kimseye şaşırtıcı gelmemiştir. Bununla beraber, 2017 yılının son zamanlarında kripto para birimleri benzersiz bir büyüme görülmeye başlamıştır. Sonuç olarak, tüm kripto para birimleri için toplam piyasa değeri, o ayın ilerleyen saatlerinde çökmeden önce Ocak 2018'de 820 milyar dolara ulaştı. Bu çöküşe rağmen, kripto piyasası boyunca istikrarlı bir büyüme yaşamıştır.
2017 hiç şüphesiz heyecan verici olaylarla dolu geçti. Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin değeri hızla yükseldikçe, kripto yatırımcılarını hedefleyen planların yanı sıra dolandırıcılıkların sayısı da arttı.

Kripto para

Bitcoin Dünya Çapında Fenomenleşmesi (2016-2018)

Bitcoin fiyatları, Ocak 2016'da 434 dolardan Ocak 2017'de 998 dolara yükselerek yıldan yıla istikrarlı bir şekilde artış göstermiştir. Temmuz 2017'de, Lightning Network'ün gelişimini desteklemek amacıyla Bitcoin'e bir yazılım yaratılmasıyla onaylanmıştır.
Artışın ağustos ayında etkinleştirilmesinin ardından, Bitcoin 2.700 dolar bandında gezmiştir. 17 Aralık 2017 tarihine kadar Bitcoin, 20.000 doların hemen altında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştır.
Aynı zamanda, Ethereum adlı kripto para birimi, Temmuz 2015 yılında piyasaya sürüldüğü andan bu zamana kadar hızla piyasa artış göstermiştir. Bitcoin'in aksine Ethereum, her biri kendi kripto para birimleri ve kendi kullanım durumları olan ek platformların kendi zincirinde başlatılmasını ve çalışmasını sağlamaktadır. 

Kripto para

Kripto Dolandırıcılığı Zamanları

2017 senesi kripto senesi olarak görülmektedir. Tüm diğer kripto paralar ve Bitcoin’in değeri hızlı bir şekilde arttıkça, kripto para yatırımcılarının hedef aldıkları planlar ve kripto dolandırıcılığının sayısında da artış olmuştur. ICO’lar kimlik avcılığı saldırılarına kadar, hırsızlar kripto deliliğinden hızlı bir şekilde para kazanmak isteyen masum insanlardan milyonlarca dolar çalmayı başarmışlardır. 

Bitcoin’in Popülerliğindeki Artış

Bitcoin insanlar arasında pek çok tartışa sebep olmuştur. Bitcoin’in ilk olarak ne zaman popülerleştiğinin belirlenmesi oldukça zordur. Pek çok kişi Bitcoin’in artışının 2017’de olduğunu söylemektedir. Diğerleri ise Bitcoin'in popülaritesinin Coinbase gibi kripto para borsaları nedeniyle hızla arttığını ve sınırlı teknik bilgi veya deneyime sahip kişilerin kripto para ticareti yapmasını kolaylaştırdığını iddia etmektedir. 

Kripto para

Bitcoin’in Önemi

Dünyanın ilk merkezi olmayan kripto para birimi birçok tartışmaya konu olmuştur. Fakat Bitcoin'in ilk ne zaman popüler hale geldiğini belirlemek kolay değildir. Birçoğu, yükselişinin 2017'de olduğuna ve 10.000 doların altına düşmeden önce 1.000 dolardan 20.000 dolara yükseldiğine inanmaktadır.
Diğer bir kısım ise kripto para borsaları sayesinde Bitcoin'in popülaritesinin hızla arttığına ve sınırlı teknik bilgiye sahip kişilerin kripto para birimleri alıp satmasını kolaylaştırdığına inanmaktadır.

Kripto Paraların Geleceği

Günümüze bakıldığında kripto paraların daha yaygın bir hale gelmeye devam edeceği söylenebilir. Kripto para birimlerinin popülaritesini artırmaya devam etmesi muhtemel olarak görülmektedir. Goldman Sachs ve JP Morgan gibi büyük yatırım bankalarının desteğine ve ilgisine sahiptir. Kripto para birimlerinin geleneksel varlıklardan daha iyi veya daha düşük performans göstereceğine dair hiçbir şey söylenmemektedir. Fakat Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin kalıcı olduğuna dair de oldukça az şüphe vardır.
Vergi, yatırım ya da finansal hizmetler ve tavsiye sağlamamaktadır. Belirli bir yatırımcının finansal koşulları, risk toleransı ve yatırım hedefleri dikkate alınmadan sunulmaktadır. Tüm bu yatırımcılar için uygun olmayabilir. Yatırım, anapara kaybı da dahil olmak üzere risk içermektedir. Yatırımcılar, uygun bir emeklilik tasarrufu, vergi ve yatırım stratejisi belirlemek için bir finans uzmanıyla çalışmayı düşünmelidir. 

Bu yazımızı beğendiyseniz "Yeni Başlayanlar İçin Kripto Para Terimleri" içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap