Kraliçe Elizabeth Hakkında Bilinmeyenler

Daha yeni hayatını kaybeden İngiltere Kraliçesi Elizabeth, birçok özelliği ile öne çıkıyor. İşte Kraliçe Elizabeth hakkında duyunca şaşıracağınız bilinmeyenler...

Kraliçe Elizabeth Hakkında Bilinmeyenler

Uzun dönemler boyu tahtta kalan ve kendine has karakteriyle tüm dünyanın ilgisini üzerine toplayan sıra dışı bir karakter olan Kraliçe Elizabeth, İngiliz halkı için en özel karakterlerden biridir. Aynı zamanda, ölümü ile birlikte birçok kişi de hayatı hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak istiyor. Kraliçe Elizabeth Alexandra Mary yani Kraliçe ikinci Elizabeth, halk tarafından 63 senedir çok seviliyor. Aynı zamanda büyük büyük annesi olan Kraliçe Victoria’nın da en uzun tahtta kalma rekorunu kırmıştır.
Kraliçe Elizabeth’in nadiren röportaj vermesi, eklektik şapka koleksiyonu ile gururlanması, corgi cinsi köpeklere düşkünlüğü ile birlikte öne çıkan bazı özellikler mevcuttur. IMDB verilerine göre Kraliçe, ekranlarda yaklaşık 100 kere canlandırıldı. Aynı zamanda Netflix platformunda da The Crown dizisiyle canlandırma yapan Claire Foy ve Oscar kazanana Helen Mirren’ın rolleri de bulunuyor. İşte Kraliçe Elizabeth hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar…

Kraliçe Elizabeth Alkol Bağımlısı mı?

Kraliçenin günlük ritüelleri de birçok kişinin merak ettiği konular arasında. Bunlardan biri de kraliçenin her gece yatmadan öncesinde bir kadeh şampanya içmesidir. Bu konuda bilgilendirme yapan ve kraliçenin kuzeni olan Margaret Rhodes, soylu hükümdar öğle yemeği öncesinde cinli bir Dubonnet aldığını belirtiyor. Akşam yemeğiyle beraber bir kadeh şarap içiyor ve aynı zamanda dry martini kokteylini de sevdiği de bilinmektedir. Eğer kraliçe bunu her gün yapıyorsa günde 6 birim içki tüketiyor denilebilir. Bu durum da Kraliçe Elizabeth, BK hükümetinin standartlarına göre aşırı içen biri yapmaktadır.

Kraliçe Elizabeth’in Pasaportu ve Ehliyeti Yok

Birçok kişi için pasaport en önemli yolculuk materyalleridir çünkü pasaport olmadan yurt dışına çıkmak imkansızdır. Bu noktada Kraliçe Elizabeth, küçük bordo renkli defter gerekmeden yurt dışına seyahat edebiliyor. Çünkü kraliyet ailesinin internet sitesinde, ‘’Britanya pasaportu Majesteleri adına veriliyor. Bu nedenle Kraliçe’nin pasaport sahibi olmasına gerek yok.’’ Benzeri bir yazı mevcut. 
Bunun dışında Cambridge Dükü, Galler Prensi de dahil olmak üzere diğer tüm kraliyet ailesi üyelerinin pasaportu mevcut. Yine de Kraliçe Elizabeth, tüm bu durumlara rağmen herhangi bir pasaporta ihtiyaç duymadan dünyanın her bir noktasına seyahatlerini gerçekleştirmiştir. Bunun dışında Kraliçe Elizabeth, ülkesinde de ehliyet ve ruhsat olmadan araba kullanma hakkına sahiptir, şoförlük konusunda da çok yetenekli olduğu herkes tarafından biliniyor.

Kraliçe Elizabeth Özellikleri

Kraliçe Elizabeth hakkında bilinmeyenler ve özellikleri oldukça fazla. Bunlardan en önemlisi de iki tane doğum günü olmasıdır. Kraliçe Elizabeth 21 Nisan 1926 tarihinde doğmuştur. Fakat resmi olarak doğum günü de ulus tarafından, haziran ayında her sene kutlanmaktadır. Bu gelenek ise 1748 tarihinden beri geleneksel bir kutlama haline gelerek, Trooping the Colour geçit töreninde kutlanmaktadır. Bunun dışında Kraliçe Elizabeth hakkında bilinmeyenler ve özelliklerine genel olarak bakarsak:
•    Kraliçe Elizabeth, Sör Winston Churchill’den Boris Johnson’a kadar tüm başbakanları görmüştür.
•    Kraliçenin Kuzey Londra futbol takımının taraftarı olduğu bilinse de aslında Arsenal taraftarı olduğu açıklanmıştır. Bunu da iddia eden birçok bilgi ve görüşmeler mevcut.
•    Kraliçe, tarihinin en fazla seyahat eden Britanyalı hükümdarlarından biri olduğu için Fransızcası da oldukça iyidir. Fransa’yı ziyaret ederken Fransızca olarak bir dizi resmi konuşma yapmış ve dil maharetini de göstermiştir.
•    Kraliçe, başarılı sosyal takvimi sayesinde çeşitli öğle yemekleri, akşam yemekleri, ziyafetleri ve aynı zamanda bahçe partilerinde de Buckingham’da binlerce kişiyi ağırlamayı seven biriydi. Özellikle Buckingham sarayında senede 50 binden fazla kişiyi ağırlıyordu.
•    Kraliçe ile merhum Prens Philip, 2017 senesinde evliliklerinin 70. yaşını kutlamıştır. Aynı zamanda çiftin platin evlilik yıldönümünün nişanesi de olmuştur.

Kraliçe Elizabeth Tahta Nasıl Çıktı?

Kraliçe Elizabeth, hayatının ilk 10 senesinde sürekli geri planda olan bir kraliyet üyesiydi. Aynı zamanda Kraliçe II. Elizabeth’in kaderi de büyükbabası olan Kral V. George’un 1936 senesindeki ölümüyle tamamen değişmişti. Taht sırası da Elizabeth’in amcasındaydı. Fakat VIII. Edward, Amerikalı olan Wallis Simpson ile evlenebilmek adına tahttan vazgeçmektedir. O sıralarda ise Edward’ın çocuğu yoktu bu nedenle taht sırası da kardeşi ve Elizabeth’in babası olan Albert’e geçmekteydi. Bu sebeple babasından sonra da tahtın bir sonraki hükümdarı da Elizabeth olmaktadır.
Kraliçe Elizabeth hakkında bilinmeyenler arasında tahta çıkış zamanı ve kraliçenin küçüklüğü birçok kişi tarafından merak ediliyor. Kraliçe Elizabeth ile Margaret, Kral VI. George’un yani Albert’in tek çocuklarıydı. Çocuklarını çok sevdiğini de sürekli belirtiyor. 

Kraliçe Elizabeth İkinci Dünya Savaşına Katıldı

Kraliçe Elizabeth, ikinci dünya savaşı ilk başladığında yani 1939 senesinde henüz 13 yaşındaydı. Aynı zamanda savaşa gitmek istediğini de defalarca belirtmiştir. Elizabeth, yardımlarını ise radyodan yayın yaparak gerçekleştirmiştir. Kraliçe Elizabeth, çocuklara motivasyon ve moral verirken savaşa katılma isteğini de başarmıştır. Tüm risklere rağmen kadınların bölgesel hizmet bölümüne katılmıştır. Aynı zamanda 1945 senesinde yani 18 yaşındayken de bir kamyon şoförü ve teknisyenlik eğitimi almıştır. Kraliçe Elizabeth, silahlı kuvvetlere girerek tek kadın kraliyet ailesi olmuştur. Aynı zamanda ikinci dünya savaşı sırasında resmi olarak hizmet veren tek devlet başıdır.

Kraliçe Elizabeth Hakkında Bilinmeyenler yazımız ilginizi çektiyse, Nasıl Oyuncu Olunur? Yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap