Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Henüz kitap okuma alışkanlığınız yoksa, birkaç pratik yöntemle alışkanlık edinebileceksiniz. Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır? Nasıl düzenli kitap okuyabilirim? Diyorsanız, size rehberlik edebilecek en ideal yöntemleri hazırladık…

Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır sorusu günümüzde kendini geliştirmek isteyen kişilerin sürekli hedeflediği fakat bir türlü başaramayan kişiler tarafından çok fazla soruluyor. Birçok kişinin hobi olarak değerlendirdiği kitap okumak, aslında hayatınızın bir köşesinde yer etmesi gereken durumlardan biridir. Kendinizi geliştirebilmek ve hayata farklı bir bakış açısından bakmak için olmazsa olmaz bir ihtiyaçtır. Bu nedenle size sunacağımız önerilere uyarak bu alışkanlığı kısa sürede edinebilirsiniz. Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır? Nasıl düzenli kitap okuyabilirim? Diyorsanız işinize yarayacak yöntemler…

Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır

1.Size Keyif Veren Kitaplarla Başlayın

Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır sorusuna cevap olarak, alışkanlığı edinmede en zor yol başlangıç aşamasıdır. Bu noktada size keyif verecek kitaplarla başlarsanız ilk adımı atabilirsiniz. Okumanın en temel motivasyonlarından biri bu eylemden keyif almanızdır. Bir sonraki sayfayı çevirmek için heyecan duyacağınız romanları okumak iyi bir başlangıç olur. Öte yandan, sırf bitirme odaklı okuduğunuz ve mecburen eline aldığınız kitaplar hem yeni eserlerle tanışmanızı engeller hem de okumaya başlamadan sizleri soğutur.

Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır

2.Kitap Okuma Hedeflerinizi Büyük Tutmayın

Eğer doymak bilmeyen bir okuyucu değilseniz, kendinizi kandırmamanızı öneririz. Kendinizi, kaldırabileceğinizden daha fazla kitap okumaya adamamalısınız. Başka bir deyişle, ulaşamayacağınız yüksek hedefler koymamalısınız. Kitap okuma alışkanlığım yok kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır ? Diyorsanız günlük 10 sayfa olarak hedeflemelerle zamanla arttırabilirsiniz.

Planlarınızı belirlerken, ayda sadece bir kitap veya günde 20 sayfa okumak gibi kolay ulaşacağınız hedefleri belirlemelisiniz. Eğer ayda bir kitap okuyorsanız da bunu ikiye katlayabilirsiniz. Kitap okuma alışkanlığı ne kadar sürede kazanılır baktığımızda, ilerlemeniz tamamen sizin hedeflerinize bağlıdır. Fakat hedeflerinizi ilk aşamada abartmamakta yarar var.

Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır

3.Hedeflerinizi Başkalarıyla Paylaşmayın

Bir insana kitap okuma kazandırmanın en kolay yolu hedeflemektir. Okuma hedefi koymak çok önemlidir. Fakat bu hedeflerinizi başkalarıyla paylaşmak, sizleri büyük bir stres içine sokabilir. Bunun en büyük nedeni ise, hedeflerinizi bir başkasıyla paylaştığınızda, amaçladığınız hedefe ulaşmak için çok çalışmak, daha az bir motivasyon olur.

Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır baktığımız zaman, eğer ayda iki kitap okuma hedefiniz varsa bunu arkadaşlarınıza, annenize, babanıza, öğretmeninize ve diğer kişilerle paylaşmayın. Başkalarıyla paylaşmak hem hevesinizi kırar hem de sizi zorundaymış gibi hissettirir. Fakat okuma grupları için bu durum geçerli değildir. Okuma grupları, kişilerin birbirleriyle kitap özeti paylaştıkları, kitaplar hakkında konuştukları gruplardır. Bu tarz gruplara katılarak motivasyon sağlayabilirsiniz.

Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır

4. Kitap İlginizi Çekmediyse Okumayın

Kitap okumaya başladığınızda, elinize geçen ilk kitapla başlamayın. Bu noktada ilginizi çekecek olan ve internette de çokça paylaşılan, kitap okuma alışkanlığı kazandıran kitaplar listesine göz atabilirsiniz. Bu kitaplar arasından tamamen ilgi alanınıza uygun, daha ince olan kitapları seçebilirsiniz. Kitabınıza karar verdiğinizde öncelikle kitabın kısa özetine göz atın. Ardından kitap hakkında okuyucu yorumlarına da göz atabilirsiniz. Kısaca o kitap, sizin alanınıza uygun mu? Okumaktan keyif alır mısınız? Gibi sorularınıza olumlu cevap verebilmelidir.

Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır genel olarak baktığımızda en önemli nokta, kitabınızı okumaya başladığınız zaman, sayfaları çevirdikçe, ilginizi çekmemeye başladıysa, o kitabı okumak, keyiften ziyade azaba dönüşür. Bu nedenle o kitabı hemen bırakın. Çünkü kimse kafanıza bir silah dayamıyor. Daha çok beğeneceğiniz bir kitaba yönelerek keyifli bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır

5.Okurken Kalem Kullanın

Okuma eyleminizde kalem kullanmak, birçok durumda odaklanmayı arttırır. Bununla beraber not alarak yaptığınız bir okuma, okuyucuları metinsel sürecin içine çeker. Üstelik kendinden de bir parça katabilir. Özel işaretler, renkli kalemler, bir alıntı defteri veya her kitap için özel bir not defteri tutmanız işe yarar. Böylece okumanızı daha keyifli kılabilirsiniz. Üstelik tutmuş olduğunuz notlarda, aynı metne döner ve aynı satıların üstünden geçmeniz için bir davetiye oluşturur.

Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır

6.Okuma Arkadaşları Edinebilirsiniz

Günümüzde popüler olan kitap okuma alışkanlığı kazandıran uygulamalar arasında okuma arkadaşları edineceğiniz sosyal alanlar bulunuyor. Bu kişiler, okuma grupları oluşturuyor ve her hafta veya her ay bir kitabı belirleyerek okuyorlar. Ardından kitap hakkında yorum ve görüşlerini birbirleri ile paylaşıyorlar. Eğer bu tarz aktiviteleri sevenlerdenseniz, okuma arkadaşlarınızı edinebilirsiniz. Burada esas amaç, okuma sürecinde birbirinizi desteklemeniz, takip etmeniz ve eğlenmenizdir. Okuma arkadaşlarınızla, birbirinize düzenli olarak günlük okuma özetleri verebilir, o gün okuduğunuz, hoşunuza gidenleri onlarla paylaşabilirsiniz.

Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır

7.Okumak İçin Özel Bir Alan Oluşturun

Okumak için odanızda bir köşe belirleyebilirsiniz. Bunun dışında düşünsel ağırlığı fazla eserleri okurken mutlaka sessiz bir alanı tercih edin. Daha hareketli kurgular için de park veya açık hava alanlarını seçebilirsiniz. Böylece okuduğunuz şeylerde, siz farkında olmadan algılarınızın doğa ile deneyimi de hayal gücünüze destek olur.

Okuma etkinliğinizi arttırmak adına kütüphanelere gidebilirsiniz. Bunun dışında beğendiğiniz bir kafeye giderek, kahvenizi yudumlayarak kitap okumaya çalışın. Böylece kitap okuma eylemi hem eğlenceli olacak hem de okuma isteğinizi durduramayacaksınız. Genel olarak kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır baktığımızda, tüm bu yöntemleri uyguladığınızda kısa bir süre içerisinde kazanabilirsiniz. Bir süre sonra kitap okumaya alışacak ve hatta sürekli kitaplarınızı almaya başlayacaksınız.

Eğer Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır yazımızı beğendiyseniz mutlaka Genel Kültürünüzü Arttıracak Önemli Bilgiler Burada! yazımıza göz atabilir. Hiç bilmediğiniz yeni şeyleri öğrenebilirsiniz.

 

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap