Karavan Tatili Nasıl Yapılır?

Karavan tatili yapmak istiyorsunuz fakat nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Karavan tatili için öneriler ve karavan tatili hakkında bilmeniz gereken her şey!

Karavan Tatili Nasıl Yapılır?

Yemyeşil bir ortamda veya deniz kenarında istediğiniz kadar kalabileceğiniz ve otel, pansiyon vb. imkanlardan daha karlı şekilde kalabilirsiniz. Kalabalıktan uzak, doğayla iç içe özgür bir tatil düşünüyorsanız, karavan kiralamayı düşünebilirsiniz. Bu noktada karavan tatili nasıl yapılır sorusu da merak ediliyor. 
Karavanların içerisinde yatağı, küçük mutfağı, elektriği ve hatta suyu bulunuyor. Bu noktada karavanla tatile çıkanların sayısı da günden güne artış gösteriyor. Karavan tatili nasıl yapılır baktığımızda ise, karavan kiralama hizmeti veren şirketlere göz atabilir, hazır karavan satın alabilir ve kendi karavanınızı yaptırabilirsiniz. Karavan tatili nasıl yapılır? Karavanla tatil hakkında merak edilen şeyler ve daha fazlası…


Karavan Modelleri Nelerdir?

Günümüzde yapılan modern karavanlar, motor ve çekme karavanlar olmak üzere ikiye ayrılır. Çekme karavan modelleri, aracın arka kısmına monte edilerek hareket ettirilir. Motor karavan modelleri ise normal bir araç gibi kullanılmaktadır. Sürüş dışında kullanılan bu karavan arasında içerisindeki donanım ve imkân bakımından da fark bulunmamaktadır. Bu iki karavan modeli dışında, karavan parklarında yerinden oynatılmayan statik karavan modelleri de mevcuttur. Bu tarz motorlu taşıtların altında tekerleği vardır fakat sıklıkla seyahat etmek amacıyla tasarlanmıyor. Kısaca minik, ahşap veya prefabrik evlere benziyorlar.


Karavanların İçerisinde Neler Olmalı?

Karavan tatili nasıl yapılır genel olarak baktığımızda, ilk merak edilen konulardan biride içerisinde yer alanlardır. Karavanların ön kısımlarında mutfak ve oturma alanları yer alır. Orta kısmında ise tuvalet, banyo yer alır. Karavanların arka bölümünde ise yataklar yer alır. Bazı karavanlarda ise yüksek tavana, alana ve kullanıma göre ranzalı olan yataklarda bulunmaktadır. Bunun dışında karavanlar, içerisinde yaşayan kişilerin kendi yemeklerini hazırlayabilmeleri adına mini mutfakları mevcuttur. 
Küçük bir ocak, mini bir buzdolabı, mutfak lavabosu da yer almaktadır. Lüks karavan modelleri içerisinde ise mini fırın, mikrodalga fırın ve hatta ses, eğlence sistemleri de yer almaktadır. Eğer karavanların içerisinde oturma alanı bulunsa da günün büyük bir kısmı dışarıda geçirildiği için gereksiz bir alan olarak yer kaplayabilir. Uzun süreli karavan deneyimini daha keyifli ve konforlu hale getirmek için televizyon ve klima da yer bulunmaktadır.


Karavan Kullanmak İçin Hangi Ehliyet Gereklidir?


Karavan türlerini kullanabilmek adına, farklı ehliyet sınıflarında sürücü ehliyetleri gerekir. Bu noktada,
•    Çekme karavan kullanacak kişiler için karavan ağırlığı doğrultusunda gerekli olan ehliyetler de farklı olabilmektedir. Çekme karavan modellerinde yüklü ağırlığı 750 kg altında olanlarda B, C ve D sınıfı ehliyet sahibi sürücüler kullanabilmektedir.
•    Yüklü ağırlığı 3500 kilogram altında olan motor karavanlarda ise B sınıfı sürücü ehliyeti yeterli olmaktadır.
•    Kamyon şeklinde karavanları kullanabilmek adına C sınıfı olan karavanlar kullanılabilmektedir. Fakat otobüs biçiminde olan karavanları kullanabilmek için E sınıfı sürücü belgesi gerekiyor.


Karavanda Yaşamanın Avantajları Nelerdir?

Karavan tatili nasıl yapılır bakmadan önce karavanda yaşamanın avantajlarını bilmek gerekir. Karavanda yaşamanın en önemli özgürlüğü hareket özgürlüğüdür. Özellikle kamp yasağı olmayan yerlerde karavanınızı park edebilirsiniz. Aynı zamanda dilediğiniz kadar konaklayabilirsiniz. Doğayla iç içe bir tatil deneyimi yaşarken, ister kalabalığa karışabilir, istediğiniz kadar kendinizle baş başa kalabilirsiniz. Karavanda konaklama aşamasında gün içerisinde sabah denize girebilir, öğren vakti antik bir şehre tura çıkabilir, akşam da ormanda konaklayabileceksiniz. Yani nerede ve ne kadar vakit geçireceğiniz tamamen sizlere bağlıdır.
Son dönemde meydana gelen bulaşıcı virüs nedeniyle karavan hayatı arttır. Özellikle sosyal mesafeyi koruyarak daha izole bir konaklama imkânı için oldukça iyi bir seçenek. Otellerden farklı şekilde sizden farklı birinin temas etmediği mutfakta yemeklerinizi hazırlayıp, kendiniz servis edip tüketebilirsiniz. Bunun yanı sıra tamamen size özel banyo ve WC de büyük bir kolaylık sağlar.


Karavanda Yaşamanın Zorlukları

Her konaklama deneyimin de olduğu gibi karavanında bazı zorlukları mevcuttur. Bunların başında ise karavanda yaşamanın maliyeti gelmektedir. Karavanlarda günlük kiralama ücretleri çoğu zaman her şey dahil olmak üzere otelin konaklama ücreti ile kafa kafaya gelebilir. Karavan tatili nasıl yapılır diyenlerin en büyük sorunu da yiyecek – içecek masrafı, benzin parası, kamp yeri giriş ücretleridir. Bu nedenle konaklanacak alana ve karavanda yaşayan kişiler için yemek ücretleri farklı olabiliyor.


Karavanlarda yaşarken temizlikten yemek hazırlamaya, kirli su tanklarını boşaltmaktan karavanı araca etmek ve nakliyesini sağlama aşamasına kadar her şeyi sizin yapmanız gerekir. Bu durumda hem vakit hem de fiziki güç anlamında büyük bir yük getirebiliyor. Karavanda konaklama aşamasında havanın sıcak olması nedeniyle avantaj sağlarken, kış aylarında seyahat etmek zorlaşmaktadır. Karavanın iç ısıtması, elektrik açısından büyük bir maliyet getirirken su ihtiyacı da karavan hayatını zorlaştıran etmenlerdendir.


Karavan Kiralama Ücretleri

Karavan kiralama aşamasında ücretleri etkileyen çeşitli unsurlar mevcuttur. Bunlardan biri de kiralayacağınız karavan çeşidi ve müddetine göre fiyat değişikliğinin olmasıdır. Kiralamak istenen karavanın büyüklüğü, kaç kişilik olduğu, karavan markası ve modeliyle birlikte kiralama süresi de ücreti etkilemektedir. Bunun dışında otomatik vitesli olan karavan modelleri ile manuel karavanlar arasında fark bulunmaktadır. Birçok karavan kiralama firması, minimum olarak kiralama koşulu koyar. Bu sebeple seçim yaparken, firmaların kiralama koşullarına detaylı şekilde göz atmak gerekir. Karavan satın almadan öncesinde de tamamen kendi zevklerinize göre araç seçimi yapabilirsiniz.
Karavan Tatili Nasıl Yapılır? Yazımız ilginizi çektiyse, mutlaka Doğanın İnsana Etkisi Nedir? Yazımıza da göz atabilirsiniz.
 

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap