James Webb Teleskobundan Son Görüntüler

James Webb uzay teleskobunun çekmeyi başardığı o fotoğraf

James Webb Teleskobundan Son Görüntüler

25 Aralık 2021'de fırlatılan James Webb uzay teleskobu nihayet meyvelerini vermeye başladı. Uzayın derinliklerini gözleyen teleskop 6 aylık bir süredir bu görüntüleri çekmek için doğru açı alıyor ve hazırlık yapıyordu.

Daha önceki atalarının aksine James Webb teleskobunda çok yüksek çözünürlükte fotoğraf çekebilecek kameralar ve kızılötesi kullanabilen cihazlar mevcut. Haliyle çekilen fotoğrafta türünün tek örneği.

Gelecek fotoğraf evrenin sırlarını anlamada bize yol gösterici olacak. Ve muhtemelen daha önce keşfedilmemiş bir çok gizemi de anlamamıza yardımcı olacak.

Nefesler Tutuldu

Amerika saati ile 12 Temmuz 10:30'da çekilen fotoğraf NASA tarafından yayımlanacak. Tüm bilim meraklıları fotoğrafı görmek için sabırsızlandıklarını dile getiriyorlar.

Çekilecek fotoğraf, evrenin en uzak noktasını gösteren fotoğraf olmasının yanı sıra uzayda çekilen en net fotoğraf olma ünvanınıda kazanmış vaziyette.
Unutmayın ki bu fotoğraf ta yer alan gezegenlerin ışıklarının bize gelmesi 400 bin yıl sürmüş durumda. Yani aslında biz gezegenlerin 400.000 yıl önce ki hallerini görebiliyoruz.

İŞTE O FOTOĞRAF

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap