İyi Bir CV Nasıl Hazırlanır?

İş görüşmesine mi gideceksiniz? İşte işe girmek için CV'lerinizde dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar...

İyi Bir CV Nasıl Hazırlanır?

Özgeçmiş yani CV, iş başvurularında kullandığınız ve kendi potansiyelinizi işverenlere tanıtacağınız bir belgedir. Etkili bir CV hazırlamanın ön koşulu ise kariyer hedeflerini gerçekçi bir şekilde belirtmektir. Belirlenen kariyer hedefi ile kişilerin başvuracak olan pozisyona uygun mesleki ve kişisel özelliklerini tanıtarak başvuru amacını belirtirken yardımcı olacakları önemli bir unsurdur diyebiliriz. CV içinde eğitim bilgileriniz, kişisel bilgileriniz, iş ve staj deneyimleri, eğitim, sertifika ve referanslara yer verilir.

Günümüzün iş piyasasında rekabet gücü açısından yüksek, olduğundan tek bir pozisyonda yüzlerce kişinin başvurabilmesi sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Yeterli uzunlukta, başvurduğunuz işi hedefleyen bir ön yazı ile iyi hazırlanan etkileyici bir CV, sizlerin anahtarınızdır. Potansiyel işverenler ise sizi mülakata çağırarak ön yazınızla beraber 
CV’nize bakarak karar verir.

İyi Bir Ön Yazı Hazırlayarak Başlayın

Ön yazınız, potansiyel bir işvereninin size okuyacağı ilk şey olacaktır. Bu nedenle iş için neden doğru insan olduğunuza dair net bir cevap vermeniz gerekir. Cevabınız ise özlü, net ve aynı zamanda okuyanın sizin hakkınızda daha fazlasını öğrenmek isteyeceği kadar ilgi çekici olmalıdır. Mülakata çağırılma şansınızı arttırabilmek için işe alım danışmanıyla görüşebilirsiniz.

Ön yazınız, gelecekteki iş verenlerinize yönelik olmalıdır. Bu işi neden istediğinizi anlatabilmek için kullanın ve bu pozisyonla en uygun adayın siz olduğunuz yönünde ikna edin. Eğer işe alımınız gerçekleşirse şirketin başarısına yardımcı olacağınızı belirtebilir, daha profesyonel ve özel deneyimlerinizi ön yazınızda anlatabilirsiniz. Daha güçlü ve yetkin yönlerinizi mutlaka bu yazı içerisinde belirtmeyi unutmayın.

Kalabalık CV Daha Etkilidir Manasına Gelmez

Fazla kalabalık, uzun bir CV, mülakata çağrılmak yerine elenmenize sebep olabilir. Bu şekilde yüzlerce farklı başvuru olduğu için insan kaynakları, tüm CV’leri incelemez. Bu nedenle CV’niz en etkileyici ve en önemli kariyer adımlarınızı vurgulamalıdır. Bugüne kadar başardığınız, tamamladığınız her şeyi belirtmenize gerek yok. Bir kısmını yazmayıp, onları mülakatta veya ön yazınızda çok kısa belirtebilirsiniz. Kendinize sorduğunuz sorulardan biri de bu iş için kendinize en uygun başarımlarınız hangisidir diye sorabilirsiniz.

Kendinizi Dürüst Bir Şekilde Övün

CV’nizi gerçeğe uygun yaptığınızda başarılı olma şansınız yüksektir. Önceki işinizi veya hâkim olmadığınız bir konuyu CV içine ekleyerek süslemeyin. Çünkü artık gerçeğe ulaşmak son derece kolaydır. Sizin yapmanız gereken ise mümkün olacak en iyi şekilde kendinizi sunabilmenizdir. Neden bu iş için doğru kişi olduğunuzu gösterin. Ön yazınızda iddialı ve cesur olun. Eğer bu iş için doğru kişi olduğunuza inanırsanız diğer kişileri de kolayca inandırabilirsiniz bu nedenle öncelikle kendiniz inanmalısınız.

Özgeçmişiniz doğru, açık, anlaşılır ve kısa olmalıdır ki dikkat çekebilsin. İş hakkındaki görüşleri ve sektördeki deneyimleri de CV içerisinde yazmanız gerekiyor. İşverenler için CV’yi daha hızlı öne çıkartmanın yolu, onu hedeflediğiniz pozisyona uygun şekilde hazırlamaktır. CV’nizi daha fazla öne çıkartmak için yapılan iş tanımını anlayın ve işe alım yöneticisinin iş için aramış olduğu becerileri, özellikleri ve deneyimleri de not edin.

Dil Bilgisi ve Yazım Hatalarına Dikkat Edin

Dil bilgisi ile yazım hataları, kötü izlenim veren bir durumdur. Bu tarz hatalar metinlerde kirliliğe neden olur. Üstelik detaylarda da eksikliğe işaret edebilir. Bu nedenle ön yazınız ile yazdığınız diğer metinleri sesli okuyun. Böylece hatalarınızı kolay bir şekilde görmeyi başarırsınız.

İlk izlenimi CV’niz de bırakırsınız. Bu nedenle CV’nizi mükemmelleştirmek için çaba göstermelisiniz. Özgeçmişinizi başarılarınızın sıralandığı bir listeden çok sizlerin reklamını yapan bir araç olmakta yarar vardır. Herhangi bir iş başvurusu yapmadan önce kendinizi tanıtmanız için mutlaka iyi hazırlanmış bir CV sunmanız şarttır. 

CV İçerisinde Neler Olmalıdır?

Başvurduğunuz iş pozisyonunda başarılı olabilmek için gereken yeteneklere sahip olduğunuzu doğru bir şekilde CV’nin çalışma deneyimi ve becerileri alanına yansıtın. Yapmayı hedeflediğiniz her yeni iş başvurusu için CV’yi bu tarzda düzenlemek zaman alabilir. Fakat işe alım yetkililerinin dikkatini çekebilmenin ve onarı da görüşmeye davet etmeye değer nitelikte aday olduğunuza ikna etmenin en etkili yolları arasındadır. İş başvurusu sırasında adayların CV’lerini hazırlarken yapmış oldukları en büyük hatalardan birisi de daha önce çalıştıkları pozisyonları tanımlarken içerikleri uzun tutmaları. 

Örnek olarak işveren kişilere 10 seneden daha uzun süre öncesinde yapmış olduğunuz işlerin bilgisini vermek gerekli değildir. Aynı zamanda çalıştığınız pozisyonlara odaklanmış şekilde, okunması kolay bilgilerin bulunduğu kısa bir CV hazırlamanız gerekiyor. İyi bir CV nasıl hazırlanır bakarsak, işverenler işlerde daha ölçülebilir başarılardan bahsetmekten hoşlanırlar ve CV’nizde bahsetmiş olduğunuz işlere daha keskin belirleyici rakamlar eklemek onlara gerçek anlamda neyi başardığınızı gösterecektir. Bu nedenle detayları gözeterek hazırlayabilirsiniz.

CV Şablonu Kullanın

İyi bir CV nasıl hazırlanır baktığımızda bir diğer önemli detay ise, CV’yi nereye yazdığınızdır. CV yazmanın standartları belli olsa da modern bir şablon kullanmak işe alım yetkilisini oldukça etkiler. Daha modern ve şık bir CV şablonu kullanabilirsiniz. 

Grafik tasarım veya reklamcılık tarzında daha fazla yaratıcılık gerektiren bir alanda başvuru yaparsanız CV’ye uygun renkleri bulunduran bir CV şablonu seçebilirsiniz. Sadece CV tasarımını modern bir şablon kullanarak hazırlamak sizleri bir adım öne taşır. Eğer imkân varsa bir web sayfası bile hazırlayabilir ve daha modern bir CV şablonu hazırlayabilirsiniz.

İyi Bir CV Nasıl Hazırlanır? Yazımız ilginizi çektiyse, En Garip Fobiler yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap