İstanbul'un Adaları Rehberi

İstanbul'un Adalar ilçesi, Prens Adaları ya da Kızıl Adalar olarak bilinen irili ufaklı 9 ada (Büyükada, Heybeliada, Kınalıada, Burgazada, Sedef Adası, Yassıada, Sivriada, Kaşık Adası, Tavşan Adası) ve Vordonos Adası'ndan oluşan bir ada takımına sahiptir.

İstanbul'un Adaları Rehberi

Bu ada takımının sadece dördünde kalıcı yerleşim ve gezi imkânı bulunuyor. Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Adalar'a her gün Şehir Hatları vapuruyla ulaşmak, hem tatil hem de günübirlik geziler yapmak mümkün. Kınalıada, Marmara Denizi'nde Prens Adaları olarak bilinen adalar topluluğunun yerleşik adaları arasında İstanbul'a en yakın olanıdır. Marmara Denizi'ndeki dört büyük adanın en küçüğü olan Kınalıada, günümüzde bir sayfiye yeri olarak değerlendirilebilir.

Adada yaz kış yaşayan yerel bir halk olsa da yazın gelenlerle birlikte adanın nüfusu 3000 civarına ulaşıyor. Neredeyse her taraftan denize girmek çok kolay olduğu için Prens Adaları arasında denize girilmesi en rahat ada olduğu söyleniyor ve bu nedenle çok sayıda insanı kendine çekiyor. Kınalıada'yı yürüyerek gezmek isterseniz adanın tamamını ortalama yarım saatte tamamlayabilirsiniz. Adada görülmesi gereken diğer yerler arasında Kınalıada Camii, Dönüşüm Manastırı, Panayia Rum Ortodoks Kilisesi, Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi, Hristos Tepesi ve Manastırı yer alıyor.

kınalıada

Kınalıada’ya Nasıl Gidilir?

Kınalıada'ya Bostancı, Kadıköy, Kabataş, Karaköy ve Eminönü'nden kalkan motor ve vapurlarla ulaşabilirsiniz. Motor ve vapurların sefer sıklıkları yaz-kış ve hafta içi-hafta sonu olarak değişmektedir. Şehir Hatları ile 1 saat 25 dakikada Kınalıada'ya ulaşmaktadır. Kabataş'tan kalkan Şehir Hatları Kadıköy'e uğrarsa 50 dakikada, uğramazsa 40 dakikada Kınalıada'ya varır. Kadıköy'den buraya ulaşmak ise 30 dakika sürüyor.

Heybeliada

Prens Adaları'nın ikinci büyük adası olan ada, uzaktan bakıldığında yere bırakılmış bir heybeye benzediği için Heybeliada olarak adlandırılmaktadır. Aya Yorgi Uçurum Manastırı, Bet Yaakov Sinagogu, İsmet İnönü Evi, Rum Ortodoks Ruhban Okulu, Ayios Nikolaos Kilisesi, Heybeliada Senatoryumu, Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi, Değirmenburnu, Süslü Türbe Heybeliada'da mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

heybeliada

Heybeliada’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul Şehir Hatları, İstanbul Deniz Otobüsleri, Mavi Marmara, Prens Tur, Dentur ve Turyol firmaları Heybeliada'ya düzenli seferler düzenliyor. Bostancı'dan hareket eden vapurlar yaklaşık 25 dakikada adaya ulaşırken, Kabataş'tan hareket eden vapurlar yaklaşık 1 saat 10 dakika, Kabataş'tan hareket eden deniz otobüsleri yaklaşık 40 dakika, Kartal'dan hareket eden motorlar ise yaklaşık 30 dakikada adaya ulaşıyor.

Heybeliada'ya sefer yapan firmalar genellikle yaz ve kış olmak üzere 2 tarife kullanmaktadır. Bu seferlerin sıklığı da hafta içi ve hafta sonu olarak değişmektedir. İlgili seferler tarifeler kullanılarak takip edilebilmektedir. Günümüzde adada ulaşım bisiklet ve elektrikli araçlarla sağlanmaktadır. Önceki dönemlerde ise faytonlarla sağlanıyordu.

Burgazada

Adını Bayraktepe'deki gözetleme kulesinden aldığı düşünülen Burgazada'nın adının Yunanca "kule" anlamına gelen "Pyrgos" olduğu ve Türklerin adayı fethetmesinden sonra Burgaz olarak değiştirildiği düşünülmektedir. 17'nci yüzyıl seyyahı Evliya Çelebi tarafından tasvir edilen tepe, 1794 yılında İtalyan seyyah Cosimo Comidas tarafından resmedilmiştir. Tepe Hristos Tepesi (İsa Tepesi) olarak da bilinmektedir. Türk öykücülüğünün büyük isimlerinden Sait Faik Abasiyanik, Burgazada'nın tanınmış simalarından biridir. Burgazada'yı gezerken Kalpazankaya, Aya Yorgi Garibi Manastırı, İsa Tepesi-Hritos Manastırı, Sait Faik Abasiyanik Müzesi, Bayraktepe / Hritos Manastırı, Aya Yani Kilisesi, Burgazada Camii'ni ziyaret edebilirsiniz.

burgazada

Burgazada’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul Şehir Hatları, Mavi Marmara ve Turyol firmaları Burgazada'ya düzenli seferler düzenliyor. Bostancı'dan kalkan tekneler yaklaşık 30 dakikada adaya ulaşırken, Kabataş'tan kalkan vapurlar 1 saatte adaya varıyor.

Büyükada

Prens Adaları olarak da bilinen Büyükada, İstanbul açıklarındaki adaların en büyüğüdür. Eski Yunanca adı Prinkipos'tur (Πρίγκηπος). Prinkipos Yunanca'da "Prens" anlamına gelmektedir. Adanın tamamı 4,3 kilometre uzunluğunda ve 1,3 kilometre genişliğindedir, bu da onu diğer üç adadan daha büyük ve daha kalabalık hale getirir. Son zamanlarda yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Büyükada'yı yürüyerek ya da bisikletle gezmek mümkün. Büyükada'yı ziyaret ettiğinizde Yücetepe ve Manastır Tepesi, Aya Yorgi Kilisesi, Adalar Müzesi, Büyükada Rum Yetimhanesi, Reşat Nuri Güntekin'in evi, Fabiato Köşkü görülecektir.

büyükada

Büyükada’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul Şehir Hatları, İstanbul Deniz Otobüsleri, Bursa Deniz Otobüsleri, Mavi Marmara, Prens Tur, Dentur ve Turyol firmaları Büyükada'ya düzenli seferler düzenliyor. Bostancı'dan hareket eden vapurlar yaklaşık 35 dakikada adaya ulaşırken, Kabataş'tan hareket eden vapurlar 1 saat 20 dakika, Kabataş'tan hareket eden deniz otobüsleri yaklaşık 50 dakika, Kartal'dan hareket eden motorlar ise yaklaşık 30 dakikada adaya ulaşıyor. 

Yassıada- Demokrasi ve Özgürlük Adası

Demokrasi ve Özgürlükler Adası ya da Yassıada, Marmara Denizi'nde İstanbul'a yakın küçük bir adadır. Aynı zamanda 27 Mayıs İhtilali sırasında burada yapılan ve Demokrat Parti (DP) üyelerinin yargılandığı Yassıada Duruşmaları ile de bilinmektedir. Adanın adı sonrasında Demokrasi ve Özgürlükler Adası olmuştur. Adada Fatih Rüştü Zorlu Camii, Demokrasi ve Özgürlükler Müzesi, Teslim Edilmemiş Mektuplar Anıtı, Karanlıktan Aydınlığa Açık Hava Sergisi, Adnan Mendres Kongre Merkezi, Demokrasi Feneri, Demokrasi Meydanı, Hasan Polatkan Spor Salonu ve 27 Mayıs Müzesi'ni ziyaret edebilirsiniz.

yassıada

Yassıada’ya Nasıl Gidilir?

Yassı Ada'ya Kadıköy'deki İDO iskelesinden kalkan feribotlarla gidebilirsiniz. Kadıköy İskelesi'nden hareket eden teknelerin kalkış saati 10.00'dur. Adadan dönüş ise saat 15.00'te Kadıköy İskelesi'ne yapılmaktadır. Vapurla gidiş/varış ortalama 45 dakika sürmektedir. Pazartesi hariç her gün adaya ulaşım vardır.

Yazımız ilgilinizi çekti ise "Küresel Isınma Nedir?" içeriğimize de göz atabilirsiniz

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap