İşsizlikle Nasıl Başa Çıkılır?

İşsizlikle meydana gelen kaygı ve korku psikolojik sorunlara yol açıyor. İşte işsizlik psikolojisi, belirtileri ve çözüm önerileri...

İşsizlikle Nasıl Başa Çıkılır?

İşsizlik günümüzü milyonlarca insanın karşı karşıya kaldığı sorunlar arasındadır. Yetişkin bireylerin yaşamını sürdürebilmesi, ekonomik anlamda özgürlüğe sahip olabilmesi için çalışmaya ihtiyacı vardır. Üstelik insan ruhu bakımından üretken bir varlık olduğu için çalışmak insanları mutlu ediyor ve psikolojik açıdan da kendilerini işe yarar hissetmesini sağlıyor. Aidiyet duygunun beslenmesine yardımcı olan iş sahibi olmak aynı zamanda ekonomik anlamda insan yaşamını sürdürebilmesi için gereklidir.

İşsizlik ise günümüzün en önemli sorunlarından biridir. Hemen hemen her ülke işsizlik sorunları ile karşı karşıya kalıyor. İnsanlar ise zor dönemlerden geçebiliyor ve hayatta kalmanın yollarını arıyor. İşsizken de elde kalan paranın çok dikkatli şekilde harcanması gerekir ve işsizlik zamanının psikolojisiyle de başa çıkmalısınız.

İşsizlik Psikolojisi Nedir?

Yetişkin bireylerin yaşamının sürekliliğini sağlaması ve özgür olabilmesi için çalışması gerekir. İnsan ruhu temelde üretkendir ve çalışmaktan, yeni şeyler üretmekten haz alır. Toplumsal açıdan baktığımızda toplum başarı yönelimidir ve başarılı, mutlu özelliklere de gençlere büyük bir değer vermektedir. Böyle olmayan kişiler ise herkesin değerini görmezden gelir. Toplum içerisinde işsiz olmak, yararsız olmak anlamıyla eşleşir. Yarasız olmak ise anlamsız bir hayat anlamına gelmektedir. Çalışmak, kişilerin para kazanmasını sosyalleşmesini sağlar. Bu nedenle işsiz kalan bireyler zaman içerisinde işsizlik psikolojisine girerler.

İşsizlik Psikolojisi Belirtileri

Eğer işsiz kaldıysanız yaşam koşullarınızda değişmiştir. Bu durum harcama şeklinizi de değiştirir. Hatta yedikleriniz, yaşadığınız yerler ve hatta arkadaşlarınız bile değişir. Bu nedenle bazı ayrıntılara da dikkat etmek gerekiyor. Sizi bunalıma sürükleyen işsizlik psikoloji belirtilerini de gördüğünüz an işsizlikle mücadeleniz başlamıştır diyebiliriz. İşsizlik psikolojisi ile kişiler kendilerini kaygılı ve moralsiz hisseder. Gelecek kaygısı ile birlikte işlerini nasıl düzene sokacağıyla alakalı sürekli düşünmeye başlar. 
İkincil olarak görülen belirtilerde uyku, iştah, bellek sorunları ortaya çıkabilir. Zaman içerisinde hayata karşı ilgi kaybı, istek kaybı ve enerjide azalma görülür. 

Kişiler kendilerini yetersizlik ve becerisizlikle aşırı şekilde suçlar. Bunlarda kişiler arası, aile içindeki işlevselliğini de etkilemeye başlar. En az iki hafta boyunca neredeyse her gün depresif bozukluk açısından kişilerin değerlendirilmesi gerekir. 
Bazı durumlarda kişilerin kaygıları daha yoğun şekilde artar ve günlük etkilerde bile yapamayacakları veya yanlış yapacaklarına dair kaygılar meydana gelebilir. Yine de bu tarz durumlarda kişilerin kaygı bozuklukları açısından değerlendirilmesi gerekir. Bu tarz durumlar iç içe olabileceği gibi farklı belirtilerle de kendini gösterir.

İşsiz Bir İnsan Ne Yapmalı

İşsiz kalındığı zaman yaşam koşulları da değişir. Bu durum, harcama şeklini de değiştiren önemli bir unsurdur. Ne kadar az para harcama eğiliminiz varsa o kadar uzun süre iş arama süreciniz olur. Bu sebeple bazı ayrıntılara önem vermek ve yerine getirmek gerekecektir. Özellikle evde fazla ışığı açık tutmamaya, doğalgazı düşürmemeye, suları da dikkatli kullanmaya özen göstermelisiniz. Böylece meydana gelen yüksek faturalar bir nebze de azalmış olur. Sadece elektrik faturası değil faturaların dışında meydana gelen tüm harcama ve bunların geldiği faturalardan da kurtulun. 

Kablolu kanallarınız, Netflix, Spotify üyeliğiniz varsa hemen iptal ettirin. Çok hızlı ve kotası yüksek bir interneti uygun bir paketle değiştirin ve bu tarz fazladan para harcadığınız, lüks olarak adlandırılan harcamalardan kurtulun. İnternetten para biriktirme önerilini araştırın. Biriktirebildiğiniz kadar para birikimi yapabilirsiniz. Borçlu olduğunuz kişileri arayın ve onlarla meseleniz hakkında konuşun. Böylece ödemeyi erteler veya daha düşük miktarda ödeme yapmak için anlaşabilirsiniz.

İşsizlik Erkekleri Daha Fazla Etkiliyor

Yapılan araştırmalarla işsiz kalan erkeklerin kadınlara oranla kendilerini daha fazla eleştirdiği, özsaygısını da daha fazla yitirdiğini gösteriyor. Erkeklerin toplum içerisinde var olma şekli yaptığı meslek, iş başarısı ve statüsüyken kadınların ek olarak çocukları dünyaya getirmesi ve büyütmesidir. Kadınların eğitim oranının artmasıyla birlikte kadınlarda da işsizlik psikolojisi hızla artıyor. Yine de toplum kadınların işsiz olmasını daha fazla anlayışla karşılıyor. Toplumda erkeklerin işsiz kalması da daha fazla kabul edilemeyen bir durumdur.

İşsiz kalan bireylerin bakmakla yükümlü olduğu ailesi varsa, ödemesi gereken borçları varsa iş daha da karmaşık hale geliyor. İşsiz kalan kişiler bu süreç içinde çocuklarına, ailesine karşı farklı duyguları hissediyor. Ailede olan huzursuzluk, çatışma da artış gösterdikçe kaygı düzeyi de artış göstermektedir.

İşsizlik İçin Çözüm Önerileri

Bazı insanların kendilerini ifade edebilme şekli işidir. Bu kişilerin aklı fikri sürekli işle meşguldür. Ailesiyle eşiyle çocuğuyla geçirdiği zaman ise yok denecek kadar azdır. Bu nedenle hayatı iş olan kişiler işlerini kaybettiği zaman ağır bir depresyona girer. Bu tarz durumlarda bireylerin haz kaynaklarını arttırması gerekir. Kişilerin yaşamından aldığı haz kaynakları ne kadar genişse işsizlikten de etkilenme oranı o kadar azdır. Bireylerin arkadaş çevreleri, hobisi, ailesi ile ilişkileri ne kadar iyi olursa o oranda kendilerine duyduğu güven duygusu artar. 

Bu nedenle işsiz kalanlar öncelikle kendine bir dinlenme süresi vermelidir. Ardından kendinizi toparladıktan sonra tekrardan bir iş arama süreci başlatabilir, daha sağlıklı bir zihinde kaygı duymadan arayışınızı sağlamalısınız. Çalışmak, para kazanmak ve iş sahibi olmak çok önemli fakat dışarıda akıp giden hayat olduğu da unutulmamalıdır.

İşsizlikle Nasıl Başa Çıkılır? Yazımız ilginizi çektiyse, Medya Kullanımı Çocukları Nasıl Etkilemektedir? Yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap