İngiltere Merkezli Kripto Paralar

Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'nın geri kalanındaki muadilleriyle karşılaştırıldığında, piyasa değerine göre en iyi kripto para birimleri listesinde yalnızca bir avuç İngiliz kripto para birimi bulunmaktadır.

İngiltere Merkezli Kripto Paralar


Bu eşitsizlik büyük ölçüde düzenleyici netlik eksikliğinin bir sonucudur ve çoğu İngiliz kripto projesi platformları için token ihraç etmemeye karar vermiştir. Örneğin, Blokchain.com, Elliptic, Bitstamp ve Luno gibi başarılı şirketlerin hepsi İngiliz kökenlidir, ancak platformlarını güçlendiren yerel bir token yoktur.

İngiliz Kripto Para Birimleri Nedir?

Bu terim, şirketleri ya da birincil geliştirici ekibi Büyük Britanya'da kayıtlı ya da yerleşik olan kripto para projelerine atıfta bulunmak için kullanılır. Platformları için yerel bir coin veya token'a sahip olmayan blockchain veya kripto para ile ilgili şirketleri içermez.

İngiliz Kripto Para Birimleri

Electroneum

Electroneum

Electroneum, 2017 yılında başlatılan ödeme odaklı bir kripto para birimi projesidir. CEO Richard Ells liderliğindeki şirket, ilk madeni para teklifinde (ICO) 40 milyon dolar topladı ve herkesin kolayca kripto gönderip almasını kolaylaştıracak bir ürün sunmayı vaat etti.
Electroneum öncelikle cep telefonu kullanıcılarını hedefliyor ve ETN'yi neredeyse anında ve düşük ücretlerle gönderip almalarını sağlıyor. Proje daha sonra kripto para birimlerinin benimsenmesini daha da artırmak için AnyTask (bir serbest çalışma platformu) dahil olmak üzere başka ürünler de geliştirdi.
2019'da Electroneum, kullanıcıların cep telefonlarında kripto para madenciliği yapmalarına olanak sağlamak için tasarlanmış bütçe dostu bir mobil akıllı telefon piyasaya sürdü. Ancak bu hamlenin hiçbir zaman başarılı olamadığı ve COVID-19 nedeniyle daha da kötüleştiği görülüyor.

Cashaa

Cashaa, Birleşik Krallık'taki kripto dostu bankalardan biridir. Öncelikle, şirket kripto para birimiyle ilgili işletmeleri bankalaştırmaktadır, çünkü bu firmalar genellikle geleneksel finans kurumları tarafından marjinalleştirilmektedir.

Cashaa, EUR ve GBP dahil olmak üzere 70'e kadar para birimini destekleyen kişisel ve kurumsal cari hesaplar sunmaktadır.
2017 yılında Cashaa, bir ICO'da 18,5 milyon dolar toplayarak yerel tokenı CAS'ı piyasaya sürdü. Hizmet tokenı, müşterilere hızlı başvuru işleme, havaleler için daha ucuz işlem ücretleri, döviz iadeleri ve diğer özel özelliklere erişim sağlar. Başlangıçta Ethereum tabanlı bir token olarak piyasaya sürülürken, CAS şu anda Binance Chain'de yayında ve KuCoin ve MXC gibi borsalarda da listeleniyor.

Wirex token

Wirex Token

Wirex bir döviz değişim platformudur. Platform öncelikle kullanıcıların fiat para birimleri ve kripto para birimleri arasında sorunsuz bir şekilde dönüşüm yapmalarını sağlayan bir mobil uygulama olarak çalışır. Wirex ayrıca her iki para biriminde de harcama yapmak isteyen müşteriler için banka kartları sunmaktadır.

2019 yılında Wirex, müşterilere uygulamayı kullanırken özel avantajlara erişim sunmak amacıyla yerel yardımcı program jetonu Wirex'i (WXT) piyasaya sürdü. Örneğin, kullanıcılar ağır indirim ücretlerinden ve özel tüccar tekliflerinden yararlanabilirler.

Token başlangıçta mevcut kullanıcılara bir ön satışla ve daha sonra Singapur merkezli OKEx borsasında bir ilk borsa teklifi (IEO) yoluyla dağıtıldı. Daha sonra WXT, KuCoin ve diğer en iyi kripto borsalarında listelenmiştir. Wirex tokenı Stellar blok zinciri üzerine inşa edilmiştir, yani kullanıcılar tokenla doğrudan etkileşime geçmek için Stellar ağına özgü bir cüzdan kullanmalıdır. Aksi takdirde, Wirex'in platformu aracılığıyla satın alabilir ve satabilirler.

Fetch.ai

Cambridge merkezli Fetch.ai, merkezi olmayan ağların gücünü yapay zeka ile birleştirmek için çalışan merkezi olmayan bir makine öğrenimi projesidir. Yerel tokenı FET, otonom aracıların konuşlandırılması, oracle'larla etkileşim ve ağdaki akıllı sözleşmeler için ödeme yapmak üzere kullanılmaktadır.

Fetch.ai tarafından geliştirilen teknoloji, otonom teslimat ve seyahat acenteleri, emtia borsası ve merkezi olmayan finans, kolektif öğrenme, ulaşım, tedarik zincirleri vb. dahil olmak üzere bir dizi kullanım alanı bulmaktadır.

Outlier Ventures ve GDA Group gibi VC'ler tarafından yoğun bir şekilde desteklenmesinin yanı sıra Fetch.ai, Binance Launchpad'deki bir IEO'dan 6 milyon dolar topladı ve en umut verici ve yüksek profilli İngiliz kripto para birimlerinden biri olmaya devam ediyor. Fetch.ai, Binance ve diğer birinci kademe borsalarda listelenmektedir ve kullanıcılar FET'i yıllık getiri olarak yatırma seçeneğine de sahiptir.

Radix DLT

Radix DLT, bu listedeki en genç İngiliz kripto para projesidir ve haklı olarak sektörün en yeni köşelerinden biri olan merkezi olmayan finans alanında faaliyet göstermektedir. Radix, DeFi kullanıcılarının, geliştiricilerin ve piyasa yapıcıların likiditeye ucuz bir şekilde erişmesine olanak tanıyan bir katman-1 protokolü ve Cerberus gibi bir araç paketi oluşturmuştur. Radix, blok zinciri çözümünün saniyede 1 milyon işleme kadar ulaşabileceğini ve 2021'de tam olarak halka açılacağını iddia ediyor. Platformun yerel tokenı eXRD, Bitfinex ve Uniswap'te listelenmiştir.

Henüz tam olarak piyasaya sürülmemiş olsa da Radix, bir token satışında 12,7 milyon $ (yaklaşık 9,37 milyon £) topladı ve daha önce LocalGlobe ve TransferWise CEO'su Taavet Hinrikus'tan 10 milyon £ destek almıştı.

İngiliz Kripto paraları

İngiltere'nin Kripto Para Piyasasının Durumu

Bu makalede listelenen İngiliz kripto para birimleri 858 milyon sterlinlik bir piyasa değerine sahiptir. Bu rakam, tüm kripto para birimleri için toplam 1,2 trilyon sterlinlik piyasa değeriyle karşılaştırıldığında yetersiz kalmaktadır.

Bununla birlikte, İngiltere'nin kripto para piyasasının mevcut durumunu doğru bir şekilde yansıtmamaktadır. Birçok girişim ve şirket son birkaç yıl içinde fon topladı ve offshore muadillerine ayak uyduruyor. Blockchain.com (395 milyon sterlin) ve SETL (28,2 milyon sterlin) en dikkat çekenlerden bazıları. Son zamanlarda ve COVID-19 salgınına rağmen Bitcourier, İngiltere merkezli kripto para birimi girişimleri Ziglu ve Mode'un multi-milyon bağış toplayanlarını ele aldı.


İngiliz kripto para birimleri, Büyük Britanya merkezli şirketlere sahip kripto projelerini ifade eder. Bu makalede Electroneum (ETN), Wirex token (WXT), Cashaa (CAS), Fetch.ai (FET), Radix (eRDX) dahil olmak üzere piyasa değerine göre en büyüklerinden bazıları listelenmiştir.

Çoğu kripto para biriminde olduğu gibi, bu coinlere sahip olmak öz sermaye sahipliğini değil, projelerin daha fazla kullanıcı çekmeye devam edeceğine ve muhtemelen ana akım benimsemeye ulaşacağına dair bir bahsi temsil etmektedir. Piyasa değerine göre coin listesinde pek çok İngiliz kripto parasının bulunmaması, bölgenin kripto ve blok zinciri ekosisteminin durumunu tam olarak yansıtmamaktadır. Startup'lar ve yerleşik şirketler fon çekmeye devam ediyor ve yabancı rakipleriyle eşit seviyedeler.

İlginizi çekti ise "Kış Tatili İçin Nereye Gidilmeli" yazımıza da göz atabilirsiniz

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap