İngilizce Öğrenmenin 5 Pratik Yolu

İngilizce öğrenmek istiyorsun fakat nereden başlayacağını bilmiyor musun? İşte İngilizce öğrenirken işine çok yarayacak 5 taktik...

İngilizce Öğrenmenin 5 Pratik Yolu

İngilizce, dünyaca konuşulan ve insanları birbirine bağlayan bir köprü görevi görür. Eğer İngilizce biliyorsak dünyada herhangi bir yerde sorun yaşamadan iletişim kurabiliriz. Aynı zamanda farklı kültürler konusunda da bilgi sahibi olabilirsiniz. Fakat bu noktada hepimiz yeni bir dil öğrenmenin uzun süren ve emek gerektiren bir şey olduğunu biliriz. Yine de İngilizce öğrenmenin pratik yolları sayesinde yepyeni bir dil öğrenebilir ve bu sürece katkı sağlayabilirsiniz. Bu noktada sizlere İngilizce öğrenmeyi kolaylaştıracak birkaç farklı teknikten bahsedeceğiz.
Hepimizin bildiği gibi teknolojiyle gelişen dünyada artık bir yere gitmek zorunda kalmadan, evden, bilgisayardan, akıllı telefondan veya tabletler üzerinden eğitim alma imkânınız mevcuttur. Tabi bu imkanlardan yararlanmak için bazı pratik yolları bilmeniz gerekir. İşte İngilizce öğrenmenin 5 pratik yolu…

1.Bolca İngilizce Dinlemek

İngilizce öğrenmek, masa başında oturup kuralları üzerinde çalışmak ve bolca ezber yapmakla olmaz. Diller üzerinde çalışan bilim insanları, bolca İngilizce dinlemeyi ve tekrar etmeyi öneriyor. Çünkü arka planda İngilizce sesler varken dikkatinizi vermeden dinlemeseniz bile karşılıklı olarak konuşmadan veya not alıyor olmasanız da beyniniz otomatik şekilde sesleri, kelimeleri, aksanları ve dil bilgisini de içerisine çekmekte ve özümsemektedir. Bu durumun kulağa en çılgınca gelen yanı da kelimelerin en anlama geldiği bilinmese de dinleyerek öğrenmektir. 
Yapılan çalışmalar gösteriyor ki insanların herhangi bir dili bu şekilde öğrenmesi mümkündür. Çünkü dinleme haliyle örüntüleri duyarız. Bu durum ise öğrenmenin daha doğal bir yolu olarak biliniyor. Bebeklerde ilk başta konuşamaz ve sadece dinlerler. Söylenen şeyleri tam olarak anladıklarında kendileri de dili kullanacak hale gelene kadar seneler boyu dinlerler.

2.İngilizce Dizi ve Film İzleyin

Eski zamanlarda İngilizce kaynaklara ulaşmak oldukça zordu. İngilizce film veya dizi izlemeyi değil 30 sene önce televizyonda tek bir kanal, sadece belli saatlerde yayın yapıyordu. Fakat günümüzde, etrafımızdaki hemen hemen her şeyin İngilizce versiyonu mevcut. Bu nedenle İngilizce ile her gün temas haline kalabiliyorsunuz ve bunu da İngilizce öğrenme yolculuğunuzda kendinize bir avantaj olarak kullanabileceksiniz. Bu bağlamca yabancı dizi ve filmlerden faydalanmak, İngilizce öğrenmek için oldukça faydalı olacaktır.
Çocuklar konuşmayı öğrenirken de yazarak veya okuyarak öğrenmez. Çevrelerindeki insanların seslerini dinlerler. Benzer yöntemi sizde uygulayarak popüler film ve dizilere göz atabilir, İngilizce altyazılı olarak izlemeye başlayabilirsiniz. Yani bu yöntem, İngilizce öğrenmenin 5 pratik yolu olarak öne çıkabiliyor.

3.İngilizce Öğreten Uygulamaları Kullanın

Eğer evden İngilizce öğrenmek istiyorsanız bu amaç için oluşturulan ve ücretsiz olarak sunulan cep telefonu uygulamalarını tercih edebilirsiniz. Bu uygulamalar sayesinde okuma (reading), gramer (grammer), yeni kelime öğrenme (vocabulary) konularında İngilizce bilginizi geliştirebilirsiniz. Sadece evde değil cep telefonu uygulamalarından istediğinizi indirerek sadece evde değil otobüste, metroda, parkta, tatilde, AVM’de yani kısaca aklınıza gelen her yerde boş vaktinizi değerlendirebilirsiniz. Aynı zamanda kendi kendinize İngilizce çalışmalar yapmaya başlayabilirsiniz.
İngilizce öğrenen uygulamalarla birlikte cep telefonunuzu ve bilgisayar gibi kullandığınız tüm cihazların menülerini ve ara yüzlerini İngilizceye çevirin. Bu şekilde kelimeleri öğrenebilir hem de yeni yabancı dile göz aşinalığınız olmaya başlayabilir. Ayrıca İngilizce öğrenmek isteyen bireylere özel olarak hazırlanan ve kendi öğrenme temponuza göre takip edebileceğiniz İngilizce kanallarına da Youtube üzerinden ulaşabilirsiniz.

4.Sürekli İngilizce Konuşun

Çevrenizde İngilizce öğrenmeye çalışan birileri varsa, bunu değerlendirmeye başlayabilirsiniz. Bu arkadaşlarınızla birlikte İngilizce konuşma kulübü kurabilirsiniz. Düzenli aralıklarla bir araya geldiğinizde İngilizce pratik yapmaya başlayabilirsiniz. İster evde ister kafede düzenli aralıklarla bir araya gelebilir ve konuşma pratiği yapabilirsiniz. Fakat bu grup içerisinde Türkçe konuşmayı kesinlikle yasaklayın. Ne kadar sık bir araya gelirseniz o kadar iyi olur. Konuşma kulübünde o günün konusunu her gün farklı bir kişi belirlesin.
İngilizce konuşabileceğiniz ve ana dili İngilizce olan İngiliz, Amerikalı, Kanadalı, Avusturyalı birisiyle iletişime geçerseniz daha iyi verim alabilirsiniz. Eğer bu tarz bir imkânınız yoksa ana dili İngilizce olan öğretmenlerden hizmet alabilirsiniz. Yani online İngilizce konuşma kulüplerine kayıt olabilir ve istediğiniz kadar konuşma pratiği yapmaya başlayabilirsiniz. 

5.Yurt Dışında Bir Dil Okuluna Girmek

Her ne kadar maddiyat anlamda zor olsa da bir yabancı dili öğrenmenin en iyi yöntemi, yurt dışında bir dil okuluna gitmektir. Bu durum gerçekten doğru, etkili ve kesindir. Gittiğiniz ülkede kimse size Türkçe çeviri yapmaz bu nedenle o dili kullanmak ve konuşmak zorunda kalacaksınız. Bu duruma da yabancı dile maruz kalmak denir. Bu nedenle bir yabancı dili öğrenmenin tartışmasız en etkili yoludur diyebiliriz. Yurt dışında İngilizce öğrenmek için iki şeye ihtiyacınız vardır, bunlar zaman ve paradır. Eğer bu koşullar sağlanırsa İngilizce dilini öğrenmeniz mümkün olacaktır.
Eğer yurt dışında öğrenmek için zaman ayıramıyor veya fiyatlar yüksek geliyorsa, global deneyime sahip olan dil okullarının online olarak yapılan genel katılıma açık kurslarından yararlanabilir, kendinizi bir adım ileri taşırken dil öğrenebilir ve diploma, sertifika alarak kariyerinize de katkı sağlayabilirsiniz.

İngilizce Öğrenmenin 5 Pratik Yolu yazımız ilginizi çektiyse Okuyunca Ufkunuzu Açacak 7 Kitap Önerisi yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap