House of the Dragon Hakkında Önemli Teoriler

House of the Dragon dizisiyle alakalı önemli teorilerle karşınızdayız.

House of the Dragon Hakkında Önemli Teoriler

Olağanüstü savaşların, büyük kraliyet ailesindeki taht savaşının ve kraliyetin kendi içerisinde birbirlerine karşı yaptıkları ihaneti göreceğiz. Ciddi anlamda rahatsız eden bir sonsuzluk hareketi için düşünmesi bile korkunç olan olaylarla karşı karşıya kalacağız. Bu acımasızlıkları bize tamamen gösterebilecek yüksek benzerlikte çok iyi betimleyici sahnelerle karşı karşıya olacağız. Normal şartlar altında bu büyük betimleme sahnelerine, serinin daha önceki benzer dizisi olan Game of Thrones serisinden alışkındık. Serinin büyük bir kitleye hitap ettiğini aynı zamanda da fantastik sahneleri ile izleyicilerine heyecan verici anlar yaşatabileceğini düşünüyoruz. Hayranlarının da fikirleri bu yönde. Serinin ilerleyen kısımlarında neler göreceğimizi tam anlamıyla bilmiyoruz ancak bir süre sonra bir zaman atlayışı olacağının farkındayız. Game of Thrones dizisinin nemli ipuçlarından örnekler alıp almadığı da bizi bir hayli düşündürmüyor değil. 

House of the Dragon

House of the Dragon, Westeros hikayesinin tamamını kapsayan bir hikâyeden çok, uzun yıllar boyunca taht kavgasını ve bu sırada yaşanan olayları anlatacak. Aynı zamanda da gergin ilişkilerden dolayı birbirleri ile çatışmaya düşen belirli soylu bir ailenin öyküsüne odaklanıyor.

Dizinin yayınlanmasına sadece bir gün kala 1. sezonun ilk 6 bölümünü izleyen basın üyelerinin bu yapım hakkındaki incelemeleri genel itibariyle gayet olumlu. HBO, ilk düşüncelere göre diziyi izleyen eleştirmenlerin onayını almış görünüyor.

Seri başlarken ejderhalardan biri olan Rhaenyra'nın ejderhasının üzerinde dolaşırken gösterilen House of the Dragon’un ilk atışının sadece diziye başlamak için etkileyici bir yol olarak değil, aslında Game of Thrones serisinin 6. Sezon finalinin manevi bir devamı olduğunu gösteriyor. Yani House of the Dragon dizisinin diğer seriden ufak tefek alıntılar yaptığı bu şekilde belirtiliyor. 
Seri hakkında belirtilen bilgilere bakıldığı zaman Netflix’deki The Crown dizisi ile benzer olaylar oluştuğu görünüyor. Dizinin ilk bölümünde her iki gençten babalarının hastalığından dolayı tahta geçmeleri isteniyor. Ancak bu iki gencin de bu taht için belirli olaylardan geçtiği gösteriliyor. 


Peki bu kadar olay yaşanacağı belirtilirken olayların sadece taht kavgasından mı yoksa bu tahta geçecek olan kişilerin doğumundan mı başlayacağı belirtilmiş değil. Targaryen ailesinin de tarihinden başlayacağı ve en son Deli Kral’a kadar gelecek olan süreyi de anlatıp anlatmayacağı hakkında belirli bir söylenti yok. 

Bu bilgilerin yanı sıra her iki seride de Matt Smith, çok ciddi acı verici derecede zeki bir Prens olarak belirtiliyor. Bu belirtilen prensler Philip ve Daemon Targaryen olarak biliniyor.  
House of the Dragon'un yaratıcılarının önemli bir bilgilendirme yaptığı görülüyor. Yaratıcıların, House of the Dragon serisine başladığımız zaman Game of Thrones serisinin son iki sezonunu görmezden gelmenizi önerdiği görülüyor. 

House of the Dragon

Hayranların söylentilerini dikkate aldığımız zaman, Hayranlar çoğunlukla Game of Thrones kalitesinin 7. ve 8. sezonlarda çok net bir düşüş yaşadığını iddia ediyor. Buna bağlı olarak da hayranların belirttiği bu fikirler sizleri bu son bölümleri zihninizden temizlemeniz gerektiğini belirtiyor. Daenerys ve yandaşlarının destanına kendi sonunuzu da eklemeniz gerektiğini belirtiyor ve sizi bu eklemeye davet ediyor. (En azından George R.R. Martin’in kitaplarını sonuna kadar bitirene kadar bunu yapmanız gerektiği öne sürülüyor.)

Yapılmış olan görsel simetri ise aynı zamanda gelecek nesillerin büyük hayranlarının iki şovu izlemeleri için yeni bir yön gösteriyor. Star Wars serisinin tekrardan gündeme gelmesi için, “yerleşik” bir geri dönüş içerecek şekilde hikâyeyi izlemenin doğrusal olmayan bir yolu olan Machete Order'ın Thrones’daki versiyonu gibi. Hatta Game of Thrones serisinin ilk altı sezonunu izleyebilirsiniz. Daha sonrasında House of the Dragon’u izleyerek bir geriye dönüş için durdurabilirsiniz.

Benzer konuda olan dizilerin birbirlerine izleyici gönderdikleri gibi Game of Thrones ile House of the Dragon arasında da bir bağ bulunmaktadır. İzleyicilerin kendileriyle alakalı iki önemli dikkat çeken noktayı gördükten hemen sonra Targaryenlerin tarihine geri dönmesini sağlayacaktır. Bununla beraber: Daenerys, Westeros'u fethetme girişimine başlayacak. Aynı zamanda da Jon Snow'un Lyanna Stark ve Rhaegar Targaryen'in oğlu olduğu ortaya çıkacak.

Bunların haricinde hiç şüphe yok ki Alicante'ye (Oyuncusu: Emily Careyn olan) son nişanlısı, Rhaenrya'nın açık bir şekilde onaylamaması nedeniyle kendi kendine bir baş belası alacak. Peki sizce bu konuda onu gerçekten suçlayabilecek miyiz? 


House of the Dragon'un ilk bölümünün başlarında, Kral Viserys Targaryen (Paddy Considine) karısının bir oğul doğurmak üzere olduğundan ve böylece ona tahtın varisini vereceğinden çok emin. Ancak,hem karısı hem de yeni doğan oğlu doğum sırasında ölür ve Kral Viserys'i zor bir kararla bırakır: Asi kardeşi Daemon Targaryen'i (Matt Smith) mirasçı olarak adlandırabilir ya da bu zamana kadarki geleneğe meydan okuyabilir ve kızı Rhaenyra'yı (Milly Alcock) seçebilir.
Kral için ise ciddi derecede yoğun bir zaman olduğunu söylemek gayet mantıklı. Ancak önemli bir dikkati hak eden şey ise arka planda sessizce yemek yiyen bir sorun var ve bu onun çürüyen etinin olayı.

House of the Dragon

Viserys, gelecek zamanda bir gün Westeros'un kuzeyinden çok korkunç bir düşmanın ineceğini ve bütün insanlığı tehdit edeceğini iddia eden eski bir kehaneti Rhaenyra' ya anlatır. Bu anlatılan sırrı korumak ve serinin izleyicilerinin de bildiği gibi Gece Kralı'nın ve onun Beyaz Yürüyüşçülerinin gelişine hazırlanmak Targaryenlerin kendisine kalmış.
Bunun yanı sıra Viserys'in sızan sırtının görülmesi, altın pelerin katliamı, kanlı turnuva ve birinci bölümün şiddetli doğumu olaylarıyla maalesef bir adım geride kaldı. Her ne olursa olsun bu olay oldu ve bunun bizler için unutulması zor. Yarayı iyileştirmek için hızlı bir kararla bu olaylar kısa bir süre rafa kaldırıldı. 

Viserys'in bu kötü sağlığı, serinin hayranlarını biraz spekülatif bir geri dönüşe soktu. Birçoğu Twitter’da ve diğer forumlarda kralın ilk olarak Game of Thrones'daki belirtilen (aynı) bir hastalık olarak gri tonlama ile enfekte olduğunu söyledi. Bunu iki şovu birbirine bağlayan bir bağ olarak görmek ne kadar fazla heyecan verici olursa olsun, bunun doğru olması pek mümkün değildir.
Gri tonlama hastalığı, hayranların Viserys (Oyuncu: Paddy Considine) ile hastalık arasındaki bağlantıyı çizdiği yer olan eti etkilemektedir. Ancak benzerliklerin sona erdiği asıl yer ise burasıdır. Bilginin objektif olarak doğrulanmamış olmasına rağmen, Viserys'in hastalığı bunun yerine ensest Targaryen soyuyla bağlantısı olduğu düşünülüyor.
Sık sık akrabalığın bu tarz deformitelere yol açtığı söylenmişti. Viserys'in ebeveynleri ise, ailelerindeki diğer bireyler gibi örneğin büyükanne ve büyükbabaları gibi kardeşlerdi, bu da bunu daha da olası bir gerekçe olmasına neden oldu. 


Viserys'in yaptığı konuşması sırasında, Targaryens'in Game of Thrones serisinden yıllar önce House Stark'ta nasıl ipucu verdiğini de anlamış oluyoruz.
Bu yapılan tezlerin tam tersini düşünürsek: Game of Thrones serisinin son iki sezonu, onlar hakkında ne düşündüğünüze bakılmaksızın sonu maalesef hiçbir yere gitmiyor, ancak bu teori, en azından onlara daha iyi bir bağ sağlayacak yeni bir görüntüleme düzeni oluşturabilir.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap