Hintliler Neden Alınlarını Boyar?

Hintli kadınlar ve erkekler neden alınlarının ortasını boyar sorusunu cevaplıyoruz. Bindi nedir? Bindi yapılması ne anlama gelir?

Hintliler Neden Alınlarını Boyar?

Dünyanın en büyük ikinci nüfuslu Güney Asya ülkesi Hindistan.. Her ne kadar çoğu absürt ve ilginç özellikler, gelenekler oraya ait olsa da biz Hindistan’ı Aamir Khan filmleriyle, filmlerde yer alan 1 saatlik dans sahneleriyle, Bollywood’uyla tanıyoruz. Tabi bir de kadınların kullandıkları hızmalar, kıyafetler ve alınlarda nokta şekliyle yerini alan boyalarla..

Eğitim öğretim dönemimizin en başından beridir, elbette ki biliriz nokta nerede kullanılır, işlevi nedir. Peki ya Hintlilerin alınlarındaki bu nokta neden kullanılır, işlevi nedir?

Farklı Renklerdeki Nokta; Bindi

Diğer ülkelere nazaran Hindistan, kendine özgü inancı, dini ve felsefesiyle ön plandadır. Hintli kadınların iki kaşının tam da ortasında Bindu kelimesinden türeyen nokta anlamına gelen, ‘’Bindi’’ bulunmaktadır. Sadece siyahla sınırlı kalmayıp kırmızı, turuncu gibi renklerde de olabilen Bindinin her bir rengi farklı anlamlara gelmektedir. Örneğin bekar kadınlarda siyah nokta kullanılırken evli kadınlarda bu noktalar kırmızı renktedir.

Hintli Kadın

Neden Alnın Ortasında Yer Alıyor?

Göze hitap eden kıskanılası güzelliğiyle Türk halkına ve daha birçok ülkeye moda olarak girmeyi başaran Bindiler, Hindu inançlarına göre ruhun insan vücudundaki yeri olarak kabul edilen alında yer alıyor. Yani bir nevi 3. gözün imgesi. Diğer bir anlamla ruhsal yolculuğun da simgesi olan bu noktalar, meditasyon halinde yaşamını sürdüren Hintlilerin bilinçaltı inançlarına hitap etmektedir. Yaşamları boyunca bu noktanın açılmasını ümitle bekleme halindedirler.

Nasıl Yapılıyor?

Tüm internet sayfalarında, moda olarak geçmiş diğer ülkelerde Hint makyajı olarak geçen bu noktalar, süslü ve farklı renklerde yapıştırmalar şeklinde de satılabiliyor, ayrıyeten bilenleri arasında sandal ağacı macunu ile de yapılabiliyor. Günlük olarak uygulanmak istenenler boyananlar, kalıcı olması istenenler ise yapıştırmalardır. Bazı noktaların yapıştırılmasında çeşitli otlardan elde edilen sular kullanılmaktadır. Tüm bunların altında noktaların, negatif düşüncelerden koruduğu inancı yatmaktadır.

Hintli Kadın

Erkeklerde de Kullanılıyor Mu?

Evliliği simgeleyen bu noktalar sadece kadınlarda değil Hintli erkekler arasında da oldukça yaygın. Kadınlardaki noktalara Bindi diye hitap edilirken erkeklerin noktaları için Tilak ismi kullanılıyor.

Ne Gibi Etkileri Bulunmaktadır?

6. Çakra bir diğer adıyla Ajna Çakrası olarak ta bilinen bu noktalar insan vücudundaki enerjiyi koruyarak, konsantrasyonu her zaman üst seviyede tutmaktadır. Bir nokta nelere kadir.

Hintli Kadın

Başka Kimler Kullanır?

Bindi’nin anavatanı Hindistan olsa da, Bengal ve Marati gibi ülkelerde de buna benzer inançlar kullanılmaktadır. Tek fark kullanım şekilleridir. Örneğin Bengalli kadınlar bu noktayı abartarak kocaman bir yuvarlak şeklinde kullanırken Maratililer ise yukarı bakan hilal şeklinde uygulamaktadır.

Çok eskilere dayanan bir inanç olsa da şimdilerde moda olmasaydı çoğumuz bu noktanın neden kullanıldığına ya da nasıl yapıldığına dair araştırmalar içine girmezdik. Onlar inançlarından dolayı alınlarına bu noktaları kondururlarken bizse sadece dış güzelliğimiz için yapıyoruz. İyi noktalanmalar..

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap