Güllaçlarınızın Lezzetini Arttırın! İyi Bir Güllaç İçin 3 Adım

Hepimizin en sevdiği tatlıların başında gelen güllaçları nasıl daha iyi bir hale getirebiliriz. Bu yazımızda zaten üstadı olduğunuz güllaç yapımı için bizimde bir iki tüyomuz var..

Güllaçlarınızın Lezzetini Arttırın! İyi Bir Güllaç İçin 3 Adım

Günümüzde kat edilen bilimsel gelişmeler sonucunda yemek tarifleri de sürekli değişikliğe uğruyor. Özellikle güllaç yapımı, özel günlerde en merak edilen konuların başında geliyor. Ramazan ayında da akıllara en fazla gelen güllaç tatlısı, saray mutfağının da vazgeçilmezleri arasındadır.

Bol malzemeleri, oldukça hafif bir tatlı olan orijinal güllaç tarifi sıklıkla öne çıkıyor. Diğer güllaç tariflerinde de sofralarda yer vermeden önce dikkat etmeniz 3 adım bulunuyor. Hem lezzeti hem de görünüşüyle saraylara layık bir güllaç yapmak için ipuçlarını değerlendirebilirsiniz. Aynı zamanda püf noktaları değerlendirerek lezzetine lezzet katacaksınız.

güllaçlarınızın lezzetini arttırın

1.İyi Bir Güllaç Tarifi İçin Yapraklar

Güllaç yapımında mutlaka bulunması gereken güllaç yaprağı nişastadan elde ediliyor. Nişasta kurutularak veya hamurlaştırılarak bu yapraklar elde ediliyor ve doğru saklanma koşullarına uyulması daha lezzetli bir güllaç tarifi için şart. Güllaç yapraklarının taze olması, güllaç tarifinin daha lezzetli olmasında önemli bir etken. Kolay bir şekilde ufalanan ve kırılan güllaç yaprakları kesinlikle tariflerde kullanılmamalıdır.

güllaçlarınızın lezzetini arttırın

2.Güllaç İçin Süt Nasıl Olmalıdır?

Güllaçlarınızı hazırlarken temel noktalar arasında yer alan süt ve şeker konusudur. Taptaze yapraklarla hazırlanan tatlı tarifinizde sütün tam yağlı olması gerekir. Tam yağlı olan süt içerikleri güllaçların çok daha iyi bir lezzete olmasını sağlar.

Güllaç tariflerinizde belirli bir süt miktarına sadık olmak her zaman mümkün olmaz çünkü kullanılan güllaç yapraklarında miktar ve markaya göre kullanılan sütler farklılık gösterir bu nedenle süt miktarını belirlerken dikkat etmeniz gerekir. Bu noktada en sık sorulan güllacın sütü az gelirse ne yapılır konusunda, yaprak sayısını arttırarak bir çözüm bulabilirsiniz.

güllaçlarınızın lezzetini arttırın

3.Güllaç Lezzetini Arttırmak İçin Son Dokunuşlar

Güllaç lezzetlerinizi arttırırken daha yoğun, daha ilk lokmada bile cezbedecek tarif için yapım aşaması oldukça önemlidir. Tatlınıza kullanmış olduğunuz süt miktarının %10 kadar bitkisel sıvı krem şanti ekleyebilirsiniz. Bunun dışında özellikle geleneksel güllaç tariflerinde de karşılaştığımız gül suyu eklemesi de süregelen bir durumdur. Bu nedenle güllaç tariflerinizin içerisine isteğinize göre gül suyu ekleyebilirsiniz.

Genel olarak güllaç tam olarak damak zevkine göre farklılaştırılabilen bir tatlıdır ve bu duruma göre ister kuruyemişler veya taze meyveleri ekleyebilirsiniz. Son dokunuşlarınız için, fıstık, fındık, ceviz, badem gibi içerikleri de tercih edebilirsiniz.

 

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap