Formulaz Tahta Araba Yarışı Bu Yıl da Geleneği Bozmadı

Formula 1 de sıra karadeniz pistine geldi. Formulaz yarışının 2022 etabı tüm hızıyla başladı. Tahta yine metali yendi. Lazlık kazandı.. Karadeniz kazandı..

Formulaz Tahta Araba Yarışı Bu Yıl da Geleneği Bozmadı

Formulaz tahta araba yarışı ile gelenek bozulmadı. Rize’nin Ardeşen ilçesinde düzenlenen 13. Formulaz yarışı, heyecanlı bir mücadeleye ev sahipliği yaptı. Red Bull firması bu sene düzenlenen yarışa sponsor oldu. Bununla birlikte Tunca Beldesi'nde gerçekleştirilen Red Bull Formulaz'da birbirinden ilginç araçlar mücadele etti. Ayrıca Rize Valisi Kemal Çeber ile birlikte Rizespor başkanı İbrahim Turgut, yarışı izleyenler arasındaydı. Geleneksel araba yarışının öncüsü olan Tunca Belediye Başkanı Ahmet Naci Aytemiz de tabii ki yarışı baştan sona takip edenler içindeydi.

yarış

Formulaz Nedir?
Formulaz tahta araba yarışı, 1900’lü yıllardan beri geleneksel olarak Ardeşen’de gerçekleşmektedir. Karadenizlilerin esprili ama mükemmel bir isim bulduğu ‘’Formulaz’’ ismi gündem olmuştur. Parkurda yarışan araçların Formula arabalarına benzerliğinden ötürü önüne ‘’formula’’ getirilmiştir. Laz eki ise sona gelmiştir. Bunun sebebi ise yarışın yapıldığı bölgenin Karadeniz olmasıdır.

Eğlenceli geleneklerden biri olan formulaz yarışı, Tunca’nın essiz dokusunu turizme kazandırmak amacıyla gerçekleştirilmektedir. Beldenin sosyal ve ekonomik gücü de bu gelenekle katlanarak artmaktadır.

yarış

Usta eller Formulaz Yarışı İle Kendini Belli Etti
Kendinden ve zanaatından emin marangozlar, en kaliteli biçimde tahta arabalarını işlediler. 54 erkek ve 9 kadın, el emeği göz nuru bu arabaları ile yarıştı. Ayrıca bütün arabaların el yapımı olması şartı en önemli Red Bull formulaz kurallarından biridir. Bununla birlikte boya, motor aksamı, çivi dışında metal bazlı eklenti kullanılması yasaktır.

yarış

Geçmiş Formulaz Araba Yarışı Birincileri
Geleneksel araba yarışı birincileri ise 2009’dan beri sırasıyla şöyledir. Tanju Çakır, Recep Çakır, Hamit Emrah Gül, Hasan Büyüksofuoğlu, Erkan Kurkut, Ahmet Gül, Serhat Kurkut, Mugammet Ali Çivil, Kenan Sofuoğlu ve son olarak Fatih Çukur olarak şampiyonlar olarak sıralandılar. 2021 yılında pandemi sebebi ile organizasyon kurulmadı ve herhangi bir yarış gerçekleşmedi.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap