Fast Food’un İnsan Sağlığına ve Beslenmesine Etkileri

Genellikle “Fast Food” terimi, insanların evde ya da dışarıda hızlı bir şekilde tüketmeyi planladığı yiyeceklere verilen isimdir. Hem kısa vadede hem de uzun vadede fast food tüketiminin birçok olumsuz sağlık etkileri bulunmaktadır. 

Fast Food’un İnsan Sağlığına ve Beslenmesine Etkileri


Birçok fast food firması artık her bir ögedeki kalori sayısını listelemektedir. Fakat bu, yiyeceğin sağlıklı olup olmadığının sadece bir parçası olarak görülmektedir. 
Fast food genelde beslenme açısından zayıf yiyeceklerdir. 2015 tarihindeki bir incelemeye göre, fast food genelde sağlıksız olarak görülen birçok maddeyi içerme potansiyeline sahiptir. Doymuş ve trans yağlar, tuz, şeker ve pek çok işlenmiş madde bakımından yüksektir. Ayrıca birçok yararlı besinlerden de yoksundur. 
Fakat tüm fast foodlar olumsuz etkilere sahip değildir. Kişiler isteklerine göre belirli fast food ürünlerindeki besin içeriklerini araştırarak bilinçli seçimler yapabilmektedirler. Kişiler bu bilgileri birçok büyük restoranların internet sitesinde bulabilir. 
Bir diğer yandan, daha sağlıklı fast food ürünleri dahi şeker, tuz, doymuş yağlar ve trans yağlar bakımından oldukça yüksektir. Dünya geneline bakıldığında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki sıradan bir kişinin bu bileşenleri oldukça fazla tükettiği araştırmalarda yer almaktadır. 

Fast Food

Fast Food’un Kısa Vadeli Etkileri

Fast food içerisindeki şeker, tuz, doymuş ya da trans yağlar kişilerin vücutlarında bir dizi kısa vadeli etkiyle sonuçlanmaktadır. Bu etkiler şu şekildedir:

Kan Şekerinde Ani Yükselme

Fast food içerisindeki besin kaynakları çok hızlı bir şekilde parçalanmaktadır. Bu sebeple rafine karbonhidratlar ve şeker sebebiyle kan şekerinde oldukça hızlı bir artışa sebep olmaktadır. Bunun karşılığında ise, anormal bir seviyede yoğun insülin dalgalanması sonucunda kan şekerinde bir düşüşe sebep olmaktadır. Bu durum ise kişilerde vücut yorgunluğuna sebebiyet vermektedir. İnsülin, yemekten çok kısa bir süre sonra daha fazla açlığı meydana çıkarmaktadır. 

Tansiyon

Yüksek düzeye tuz tüketilmesi kişide kan damarlarının işleyişini hemen etkilemektedir. Vücudun fazla sodyum alımı da sıvı tutulmasıyla bağlantılı bir durumdur. Bu durumda ise, tansiyon düşüklüğü veya yüksekliği meydana gelmektedir. 

Artan İnflamasyon(İltihaplanma)

Bir porsiyon fast food kişilerin vücutlarında iltihaplanmaya sebep olabilmektedir. Doymuş yağ oranları yüksek olan fast food yemekleri astımı olan kişilerde hava yolu iltihaplanmasına yol açmaktadır. Bu iltihaplanması sonucunda ise, astım atakları meydana gelmektedir. 

Besin Alımının Etkilenmesi

Bir kişi sık sık fast food tükettiğinde, günlük olarak önerilen 5 porsiyon sebze ve meyve alınmasına zorluk çıkartabilmektedir. Kişilerin günde 28 gram ideal lif alması gerekmektedir. Sık sık fast food tüketmek bu duruma ulaşılmasını engellemektedir. 

Çok Fazla Yemek Yeme

Fast foodların oldukça enfes oldukları bilinen bir gerçektir. Ağızda hızlı bir şekilde parçalanarak fazla çiğneme gereksinimi oluşturmamaktadır. Bu sebeple insan beynindeki ödül merkezini hızlı bir şekilde harekete geçirmektedir. Bu durum, damağı yüksek bir şekilde işleyerek, kişilerin uyarıcı yiyecekleri tüketmesini sağlamaktadır. Böylelikle kişilerin taze yiyeceklere karşı olan arzuları azalmaktadır.  Fast food tüketimi bu besinlerin az tüketilmesinden kaynaklı olarak kişilerde gıda bağımlılığı hastalığını ortaya çıkarmaktadır. Bir diğer yandan bir gün içerisinde aşırı yağlı yiyecekler tüketmenin zamanla kişilerce yeme bozukluklarına yol açtığı bilinmektedir. 

Fast Food


Fast Food’un Uzun Vadeli Etkileri

Kişilerin düzenli bir şekilde fast food tüketmesi sağlık açısından oldukça risk oluşturmaktadır. Bazı araştırmacıların açıklamalarına göre, fast food tüketiminin bazı durumlarda onarılamaz sonuçlar doğurduğu bilinmektedir. Bu onarılama sonuçlar, çeşitli kalp hastalıkları, tip II diyabet, insülin direnci ve obezite gibi problemleri içermektedir. 
Sebebi ise, fast food içerisindeki doymuş yağlar, trans yağlar, şeker ve tuzun kalori olarak oldukça yüksek olmasından kaynaklanmaktadır. 

Sindirim Sistemi

Fast food yemekleri, lif açısından oldukça düşüktür. Doktorlar düşük lifli yiyeceklerin ve diyetlerin kabızlık ve divertiküler hastalıklar gibi sindirim sistemi hastalıklarına yol açtığını söylemektedirler. 

Obezite

Fast food yemeklerinin kalori açısından yüksek olması bilinen bir gerçektir. Bir kişi gün aşırı yaktığı kaloriden fazlasını tüketirse kilo alır ve bu zamanla obeziteye sebep olmaktadır. 

Hafıza ve Öğrenme

Fast foodlarda bulunan doymuş yağlar kişilerde daha düşük hafıza ve öğrenme kapasitesine sahip olduğu araştırmalarca bilinmektedir. Bu durum kişilerde Parkinson ve Alzheimer hastalığı riskinin arttırmaktadır.

Kalp Hastalığı

Tuz oranı bakımından yüksek diyetlerde genelde kişilerin kan basıncı artış göstermektedir. Bu durumda kişilerde kalp hastalıkları, felç veya kalp krizi gibi hastalıkları meydana getirmektedir. Bir diğer yandan trans yağlar, yüksekliği durumlarında kötü kolestrol miktarını arttırmaktadır. 

Eğitim

Genç yaştaki kişilerin sık sık fast food tüketmelerinin bir diğer sonucu ise, temel yemek hazırlama, ğişirme ve sağlıklı beslenme konularında istemsizce olumsuz durum oluşturmaktadır. Zaman geçtikten sonra fast food bağımlılığı artar ve kişilerin evde dengeli ve sağlıklı yiyecekler hazırlama konusunda karşılarına engeller çıkarmaktadır. Sağlıklı yemekler tüketmek, bir kişinin yaşamı boyunca uzun vadeli sağlığını destekleyebilir.

Fast Food


Fast Food’un Ruh Sağlığı Bakımından Etkisi

Sık sık fast food tütekitimi, kişilerin zihinsel sağlık açısından etkilenmesine neden olmaktadır. Bu durum kişilerde kaygı problemleri ve depresyonun daha yatkın bir duruma getirmektedir. 
Kişiler açısından herhangi olumlu bir durum onlarda pozitifliği meydana getirirken fast food yiyeceklerinin kendilerinde negatif bir durum oluşturduğu bilinmektedir. 

Kısaca, fast food, tuz, şeker, doymuş yağlar, trans yağlar, kaloriler ve işlenmiş koruyucular ve içerik maddeleri bakımından yüksek olma eğilimindedir. İyi yürütülen çok sayıda araştırma, bu gıda bileşenlerini çok fazla tüketmenin sağlık üzerindeki olumsuz etkilerini kanıtlamıştır.

Bu yazımız hoşunuza gittiyse "Kilo Azaltmak İçin Evde 10 Kolay Çözüm" içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap