Faruk Fatih Özer Yakalandı mı?

Kırmızı bültenle aranan ve binlerce kişiyi dolandıran Faruk Fatih Özer yakalandı! İşte herkesin beklediği Faruk Fatih Özer yakalandı mı? Nasıl Yakalandı sorularını cevaplıyoruz...

Faruk Fatih Özer Yakalandı mı?

Kırmızı bültenle aranan Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer’in Arnavutluk Vlora kentinde yakalandığı gündeme düştü. Faruk Fatih Özer yakalandı mı sorusu herkesin merakla beklediği cevaplardan biri. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Arnavutluk Cumhuriyeti İçişleri Bakanı olan Bledar Çuçi, sabah saatlerinde yakalandığını haber verdiğini söylediler. Süleyman Soylu’ya gelen bu haberde, kırmızı bültenle aranan Thodex kurucusu ve firari olan Faruk Fatih Özer’in yakalandığı ve kimliğinin biyometrik sonuçlarla teyit edildiği iletildi. İşte Faruk Fatih Özer yakalandı mı? Nasıl yakalandı? detaylarıyla...

Faruk Fatih Özer yakalandı mı

Thodex Kurucusu Faruk Fatih Özer Kimdir?

Kripto para borsası olan Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer, geçtiğimiz sene binlerce kişiyi dolandırarak kayıplara karışmıştı. Faruk Fatih Özer 1994 senesinde Kocaeli’de dünyaya geldi. 2008 senesinde Koineks isimli kripto para borsası üzerinden şirketini kurarak girişim yaptı. Ardından 2017 senesinde Thodex şirketini kurdu. Koineks’te yer alan tüm üyelerde Thodex’e taşındı. 2021 senesinde ise Faruk Fatih Özer tarafından vurgun yapıldı. Ardından Faruk Fatih Özer yakalandı mı? Nereye Kaçtı? Gibi birçok soru da merak konusu oldu.

Faruk Fatih Özer yakalandı mı

Faruk Fatih Özer Neden Aranıyor?

Popüler bir kripto para borsası olan Thodex, binlerce insanı mağdur etti. Kurucusu olan Faruk Fatih Özer ise ülkeden kaçtı. Thodex çalışanlarından 6’sı tutuklu 21 sanık hala yargılanıyor. Faruk Fatih Özer son dakika haberi olarak kırmızı bültenle aranıyordu.

İddianamede firarı Faruk Fatih Özer’in aralarında olduğu 6’sı tutuklu toplamda 21 sanık hakkında, ‘’suç işlemek amacıyla örgütü kurmak ve yönetmek’’, ‘’bilişim sistemleri, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılmasıyla dolandırıcılık’’ ve aynı zamanda ‘’tacir veya şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılık ve suçtan kaynaklanan mal varlığı değerini aklama’’ suçundan 12 bin TL ve 164 seneden 40.562’şer seneye kadar hapis cezası istendi. Fakat bundan öncesinde Faruk Fatih Özer yakalandı mı? nasıl yakalandı gibi sorular merak ediliyor.

Faruk Fatih Özer yakalandı mı

Faruk Fatih Özer Nerede Yakalandı?

Faruk Fatih Özer nerede ve nerede yakalandı özetlersek, Faruk Fatih Özer, Arnavutluk polisinin sabah saati 8.30’da düzenlediği operasyonda yakalandı. Faruk Fatih Özer hala Arnavutluk makamında sorgusuna devam etmektedir. Arnavutluk polisinin 3 ay öncesinde Faruk Fatih Özer’le irtibatı olan 2 kişiyi göz altına aldığı ve daha sonrada serbest bırakarak takibe başladıkları da öğrenildi.

Kısaca o dönemde, Faruk Fatih Özer yakalandı mı veya nereye kaçtı soruları çok fazla soruldu. Baktığımızda, Arnavutluk polisinin yaptığı yazılı açıklamada, uluslararası düzeyde aranan kişilerin yakalanmasına ilişkin operasyonların devam ettiği bildirildi. Açıklamada bu kapsamda ‘’dolandırıcılık’’ ve ‘’suç örgütü kurmak’’ suçlarından uluslararası düzeyde aranan kripto para borsası olan Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer’in Himara şehrinde yakalandığı söylenildi. Thodex son dakika yakalandı haberleri ise şimdiden büyük bir ses getirdi.

Faruk Fatih Özer yakalandı mı

Faruk Fatih Özer Nasıl Yakalandı?

Faruk Fatih Özer, hakkında ulusal ve uluslararası yakalama kararı almıştı. Bunun için yürütülen ‘’Brain’’ kod adı operasyonunun sonlandığı aktarılan açıklama herkesin gündemine düştü. Faruk Fatih Özer yakalandı mı diye merak eden birçok kişi nasıl yakalandığını da merak ediyor. Polisin yaptığı baskında birlikte, delil olarak dizüstü bilgisayarlar, cep telefonları, banka kartı vs. ele geçirildiği de belirtildi. Prosedürle alakalı belgeler işlemlerin sürdürülmesi için de Elbasan Adli Bölge Mahkemesindeki Savcılığa iletildi. 

Thodex Soruşturması Nedir?

Thodex soruşturması kapsamında, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığında hazırlanan iddianame içerisinde, kripto paranın ne olduğu, Bitcoin yasal statüsü, kripto borsalarında nasıl işlem yapıldığı, borsalar arasındaki farklılıklarda anlatılmıştı. Thodex isimli şirket, 400 bin TL sermayeyle beraber Faruk Fatih Özer tarafından kuruldu. MASAK raporunda, Thodex platformunun da müşterileriler, iş ve işlemleriyle alakalı hileli davranışlarla aldattığı da kayıt edildi.

Thodex MASAK raporu içerisinde, sanık olan Faruk Fatih Özer’in hakimiyetinin altındaki 3 ayrı hesaptan da 253 milyon 714 bin TL karşılığında kripto para varlık transferi yapıldığı da vurgulandı. Bu transferlerin önemli bir kısmında Faruk Fatih Özer, Cem Uzunoğlu ve Zuhal Özer’in ticari merkezi olarak Malta’da yer alan Kripto Varlık Hizmet Sağlayıcısı bünyesinde bulunan kripto varlık cüzdanlarına transferi de belirtildi.

İddianame içerisinde tüm bu suçlar nedeniyle 356 milyon TL’lik zararın oluştuğuna da yer verildi.

Faruk Fatih Özer Ne Kadar Ceza Alacak?

İddianame içerisinde firari olan Faruk Fatih Özer’in de içerisinde bulunduğu 6’sı tutuklu, 21 sanık konusunda suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetme gibi suçlardan ve dolandırıcılık ve suçtan kaynaklanan mal varlığı değerini aklama suçlarından 12 bin 154’er seneden 40 bin 562’şet seneye kadar hapis cezası istendi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Faruk Fatih Özer Interpol konusunda Daire Başkanlığınca Faruk Fatih Özer’in Türkiye’de iadesi işlemlerine başlanmıştı. İhbar zamanı ise, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kullanıcıların da Thodex adlı kripto para borsasındaki hesaplarına erişimin olmadığı ve şirket sahibinin de yurt dışına kaçtığı yönünde ihbarın üzerine 22 Nisan 2021 senesinde resmi olarak soruşturma başlatılmıştı. Bu kapsamda, Faruk Fatih Özer yakalandı mı sorusu da merak konusu oldu.

Faruk Fatih Özer Ne Zaman Kaçtı?

Şirket sahibi şüphelisi olan Faruk Fatih Özer, 20 Nisan 2021 tarihinde yurt dışına çıktığı görüldü. Hakkında tutuklama kararı olan Özer’in de arasında olduğu çok sayıda şüpheli konusunda gözaltı kararı verildi. Özer, hakkında İnterpol tarafından 23 Nisan 2021 tarihinde kırmızı bülten çıkarıldı. Faruk Fatih Özer kaç para dolandırdı baktığımızda, yaklaşık 400 bin kişiyi mağdur eden Özer, 2 milyar dolarla kaçtığı iddia edildi. Arnavutluk’a kaçtığı tespit edilen Faruk Fatih Özer yakalandı mı sorusu içinde, sonuç olarak 30 Ağustos sabah saatlerinde yakalandı.

Eğer Faruk Fatih Özer Yakalandı mı? Yazımız ilginizi çektiyse Gülşen Neden Tutuklandı? haberimizi okuyabilirsiniz.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap