Evde Diş Plağı Temizliği Nasıl Yapılır?

Diş plakları, dişlerin en büyük sorunlarından birisi. Plakları temizlemek ve oluşmasını engellemek için mutlaka bu önerileri inceleyin.

Evde Diş Plağı Temizliği Nasıl Yapılır?

Diş bakımı, dikkat edilmesi gereken, birçok zaman ertelenen bir gerekliliktir ve bu temizliğin gerçekleşmesi için yüksek ücretler ödemeye gerek yok. İstikrarlı olarak ağız bakımınız sağlandığı zaman daha beyaz ve sağlıklı bir gülüşe ulaşabilirsiniz. Birçok kişinin kurtulmak istediği diş taşı, ağız içini rahatsız ettiği için temizlenmesi gerekir. Bu nedenle sizlerde evde diş plağı temizliği yapabilirsiniz.

Evde diş plağı temizliği nasıl yapılır özetlersek, dişlerde zamanla meydana gelen ince tabakanın daha da sertleşmesini engellemek için kullanılan yöntemleri içermektedir. Bu yöntem, tıbbi açıdan herhangi bir sakıncasının olmadığı da kanıtlanmıştır. Yine de evinizde diş plağı temizliği yapmadan önce diş hekimlerinizle görüşebilirsiniz. 

Evde Diş Plağı Temizliği

Hepimiz dişleri fırçalamanın plak ve tartarın oluşmasını önlemeden etkili olduğunu biliyoruz. Diş plağı dişlerde ve diş etlerinde zararlı bakterilerle dolu birikimdir, dişlerin üzerindeki plak büyük bir endişe kaynağıdır. Çünkü diş çürümesinde ve diş eti hastalığına neden olacak asitlere neden olabilir. Düzenli diş fırçalamak, diş ipi kullanmak genellikle bunu gidermek için yeterli olur.  Diş plağı temizliği için limonlu macunu deneyebilirsiniz. 2 yemek kaşığı limon suyu, 1 yemek kaşığı karbonat, yarım kaşık zeytinyağı, 2 kaşık çekirdek, 500 ml içme suyu gerekiyor.

Doğal diş taşı yöntemi olarak kullanacağınız bu karışımı doğal macun olarak düzenli kullanabilirsiniz. Blender ile ezilen karışımı minik bir cam kavanoz içerisinde muhafaza edebilirsiniz.  Bu karışımı sabah ve akşam olmak üzere kullanın. Diş fırçanızın üzerine çok az bir miktar alarak karışım ile dişlerinizi fırçaladığınızda diş plağını da temizlersiniz.

Diş Plağı Neden Oluşur?

Gün içerisinde tüketilen ve içilen her gıda dişlere yapışır ve zamanla bakterileri meydana getirir. Bu bakteri oluşumu çok kısa bir zaman içerisinde gerçekleşir ve eğer dişler fırçalanmazsa sertleşme meydana gelir. Diş yüzeyindeki maddelerin sertleşmesi, tükürün maddeler üzerine çökmesiyle başlar. Böylelikle maddeler sert yapılı bir mineral biriktirir ve buna da diş plağı denir. Plaklar en fazla alt dişlerle, dişlerin arka kısmında oluşur. Bu tarz bakteriler yetersiz fırçalamadan dolayı meydana gelir. Yetersiz fırçalamadan dolayı meydana gelen tartar ve plaklar doğru fırça ve macun seçimi ile engellenir. 

Diş ipi kullanmak, diş plağı oluşumunu azaltacak yöntemlerden birisidir. Diş plaklarının 6 ayda bir temizlenmesi gerekir ve diş plakları dişlerde, diş etlerinde kanama, tahriş gibi problemleri beraberinde getirir. Bu tarz durumlarda temizlik, bir uzman yardımıyla yapılırsa önemlidir. Günde iki kez her defasında iki dakika boyunca florürlü diş macunu ile dişlerinizi iyice fırçalamalısınız. Yumuşak ve orta yumuşaklıkta bir diş fırçası kullanarak günlük diş ipi kullanımı ile diş hijyeninizi sağlayabilirsiniz.

Diş İpiyle Plağı Temizlemenin Yolları

Plağı temizlemenin en pratik yolu dişleri her gün fırçalamaktır. Diş fırçalama rutininize diş ipini de eklemeniz şart. Yiyecek parçalarını gevşetmek için fırçalamadan önce diş ipi kullanımı gerekiyor. Böylece onları fırçalayabilirsiniz ve hem plak oluşumunu engelleyecek hem de var olan plakları temizleyebilirsiniz. Yaklaşık 18 inç diş ipi işinizi görecektir. Diş ipini baş ve işaret parmaklarınız arasında gergin tutun ve diş ipini iki dişin arasına hafif bir şekilde itin. Diş ipini dişin yanına C şekline getirin. Diş ipinizi dişe doğru bastırmaya devam edin ve nazikçe yukarı, aşağıya ovalayın.

Bu süreçte diş ipini çekmemeye dikkat edin. Bu işlemi tüm dişleriniz için tekrarlayın ve arka dişlerinizin arkasında da diş ipi kullanımına özen gösterin. Diş pi kullandıktan sonra her seferinde dişleri fırçalamak için iki dakika harcamanız gerekiyor. 

Elektronik Diş Fırçasıyla Plak Temizliği

Bazı araştırmalar elektronik diş fırçalarının manuele göre plağa karşı daha iyi çalıştığını belirtiyor. Fakat hangi türü kullanırsanız kullanın en iyi ve kaliteli bir diş macunun tercih edilmesi gerekir. Yine de imkân varsa manuel diş fırçası yerine elektronik diş fırçasını tercih edebilirsiniz. Şarj edilebilir diş fırçalarının kullanımı basittir. Kullanım sırasında dişlere dakikada 5 bin ila 30 bin arasında değişen darbe uygulaması yapar. Bu nedenle detaylı bir temizlik yapmaktan daha kısa sürer. Şarj edilebilir diş fırçasını kullanmak için diş macununu fırça başlığına sürmelisiniz. 

Kullanımda manuel diş fırçası gibi 45 derecelik açıyla tutun. Sonra fırçayı çalıştırın ve dişler arasında hareket ettirin. Şarj edilebilir diş fırçasını her dişin ön yüzeyine, arka ve çiğneme yüzeyinde gezdirebilirsiniz. Şarj edilebilir diş fırçası kullandığınızda bile dişlerin her birini temizlediğinizden emin olmak için iki dakika süre ile fırçalamanız gerekir.

Plak Temizliği İçin Hangi Diş Macunları Tercih Edilir?

Diş macunu seçiminde bireysel bazda, diş ve diş eti özellikleri göz önüne alınarak genel manada ihtiyaçlara göre hareket edilmelidir. Çürük önleyici beyazlatıcı ürünler tercih edilirse florür içerikli meyve veya karbonatlı ürünler tercihe sunulur. Bunun dışında bireyler isteğe göre doğal ve florür içermeyen diş macunlarını da tercih edebilirler. Tüm diş macunları plakları temizleyecek içeriklerde üretilmiştir.

Genel olarak dişlerinize ne kadar iyi bakarsanız o kadar az plak ve tartar birikecektir. Plak oluşumunun önüne geçmek için dişlerinizi günde iki kere fırçalamalı ve diş ipi kullanmalısınız. Üstelik önleyici bakımlarla diş taşı temizliği için hekimleri düzenli olarak kontrol etmeniz öneriliyor. Diş sorununuzu ne kadar erkene alırsanız o kadar az hasara yol açar ve tedavisi de o kadar kolay olur.

Evde Diş Plağı Temizliği Nasıl Yapılır? Yazımız ilginizi çektiyse Dişler Neden Koyulaşır ve Renk Değiştirir? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap