Evde Bubble Tea Tarifi

Uzak Doğu'dan eğlenceli bir lezzet: Evde Bubble Tea tarifi ve daha fazlası bu yazıda...

Evde Bubble Tea Tarifi

Son zamanların en popüler içecekleri olan bubble tea, dünyayı kasıp kavuran içeceklerden biri. Hatta herkes bu içeceklere bayılıyor. Her ne kadar kafede bu içecekleri yapanlar olsa da evde de yapabilirsiniz. Bubble tea, çay kökeninin Tayvan’da ortaya çıktığı düşünülmektedir. Aslında çok eski dönemden beri tüketiliyor. Boba olarak da bilinen Bubble Tea, Türkçesiyle baloncuklu çay veya inci çayı olarak anılmaktadır. Tayvan mutfağından çıkan ve dünyaca ün elde eden bu içecek aynı zamanda oldukça eğlenceli. 
Bubble tea çeşitleri de oldukça fazladır. Yani her içecekte olduğu gibi istediğiniz miktarda şekerli yapabilirsiniz. İster meyveli, çay veya kahveyle de tüketebilirsiniz. Sosyal medyada da son senelerde adından söz ettiren bir lezzet olarak evde yapılabilir. Farklı aromalar ve çaylarda hazırlanan çeşitleriyle soğuk ve sıcak olarak tüketilebilir. İşte yapabileceğiniz, evde bubble tea tarifi çeşitleri…

Meyveli Bubble Çayı Tarifi

Meyveli bubble çayı tarifi için gereken malzemeler:
•    120 Gr tapyoka nişastası
•    70 ml su
•    10 adet çilek
•    20 ml su
•    100 ml süt
Evde bubble tea tarifi ve meyveli çeşidinin yapılışı için ilk olarak 5 adet çileği ezin ve su ile beraber çileği küçük bir tencereye alın. Kaynayana kadar ısıttıktan sonra ısısını azaltın, tapyoka nişastasının yarısını ekleyerek 6-8 saniye hızlı bir şekilde karıştırın. Isıyı kapattıktan sonra pürüzsüz hale gelene kadar yoğurun.
Hamuru dört eşit parçaya böldükten sonra her parçayı uzun bir çubuk halinde yuvarlayarak küpler halinde kesin. Küpleri yuvarladıktan sonra tapyoka nişastası olan kâse içerisine atın. Fazlalığı sallamak için ince gözenekli elek içine dökün. Hava geçirmez bir kapta dondurucuda sakladıktan sonra hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.  Bu noktada topları 30 dakika kaynatın ve süzün. Su ve çilekleri blender içerisinden geçirerek hepsini bir bardakta karıştırın. Üzerine süt ve buz ekleyerek tüketebilirsiniz.

Esmer Şekerli Bubble Tea tarifi

Esmer şekerli evde bubble tea tarifi için, gereken malzemeler:
•    120 Gr tapyoka nişastası
•    80 ml su, 65 gr esmer şeker
•    100 ml su
•    20 Gr pekmez
•    2 su bardağı süt
•    2 yemek kaşığı siyah çay
Yapılışı için tencereye su, esmer şekeri ekleyin ve kaynayana kadar ısıtın. Isıyı azalttıktan sonra tapyoka nişastasının geri kalanını karıştırmaya başlayabilirsiniz. Hamuru tezgâha alarak yoğurun, dört eşit parçaya bölüm. Her parçayı uzun bir çubuk halinde yuvarlayarak küpler halinde kesin. Küpleri yuvarladıktan sonra tapyoka nişastası olan kâse içerisine atın.
Topları su içinde 30 dakika kaynatın ve 20-25 dakika suda bekletin. Şurubu için tencereye esmer şeker ve su ekleyerek karıştırın. Köpürene kadar orta ateşte ısıtın ve ısıyı orta-yüksek seviyeye yükseltin. Büyük baloncuklar oluşup azaldığı zaman bir tabağa bir kaşık koyarak parmaklarınızla kontrol ederek kalınlığı anlayın. Bomba incilerini de ince gözenekli bir süzgeçten boşaltarak pekmezle beraber şurup karışımına karıştırın. Tencereye süt ekleyerek ara sıra karıştırarak ulaşana kadar orta ateşte ısıtın. Siyah çayı da içine ekleyerek istenilen aromaya ulaşana kadar demleyin.

Bubble Matcha Çayı Tarifi

Bubble matcha çayı tarifi için gerekenler:
•    120 gr tapyoka nişastası
•    80 ml su
•    5 gr matcha çayı
•    30 ml sıcak su
•    2 su bardağı süt
Yapılışı için küçük bir tencereye esmer şeker ve suyu ekleyerek kaynatın. Ardından tapyoka nişastasının yarısını ekleyerek hızlı bir şekilde karıştırın. Isıyı kapattıktan sonra bir hamur oluşana kadar geri kalanıyla karıştırın. Hamuru tezgâha aldıktan sonra pürüzsüz olana kadar yoğurun ve hamuru dört eşit parçaya böldükten sonra her parçayı uzun bir çubuk halinde yuvarlayarak küçük küpler halinde kesin. Küpleri de toplar halinde yuvarlayın.
Küpleri kaplamak için tapyoka nişastası olan kâseye atın ve her küpün kaplanmasını sağlayın. Pişirmek için tencerede 30 dakika kaynatın. Farklı bir tencerede su, esmer şeker ekleyerek karıştırın, eriyene kadar bekleyin.  Pekmezle birlikte hazırlanan şurup karışımına karıştırın, küçük bir kap içine macha tozu ve sıcak suyu birleştirene kadar karıştırın. Buzlu bir bardak içine matcha bubble ve süt ekleyerek soğuk şekilde tüketin.

Evde Bubble Tea Tarifi Püf Noktaları

Bubble tea tarifini uygularken bilinmesi gereken bazı püf noktalar mevcut. Fakat en önemlisi tapyoka nişastası kullanmaktır. Tapyoka nişastası, internet üzerinden çeşitli fiyatlarla tedarik edilebilir veya toptan, ithal ürünleri satın alabileceğiniz market veya metro marketlerde 700 gramlık paketlerde satılabiliyor. Bu noktada internette satılan tapyoka nişastası tercih edilebilir. Tapyoka nişastası genel olarak vegan ve glütensiz olan bir nişastadır. Manyok bitkisinin köklerinden elde edilir. Evde bubble tea tarifinde ise tapyoka nişastası kullanılmalıdır.
Güneydoğu Asya mutfağına özgü olan ve aynı zamanda rafine bir nişasta türü olan Tapioca, gluten içermeyen tarifiyle son senelerde tahıl ürünlerine alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır. Brezilya kökenli olan Manioca bitkisinin kökünden elde edilen bu nişastanın da protein değeri oldukça düşüktür. Günümüze geldiğinde ise tapioca incilerinin keyifli ve eğlenceli bir lezzet kombinasyonuna doğru şekilde evrimleştiğini görüyoruz. Yüzlerce farklı şekilde olan bubble tea, evde de kolay şekilde yapılabilir.

Eğer Evde Bubble Tea Tarifi yazımız ilginizi çektiyse, 5 Farklı Tavuklu Salata Tarifi yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap