EuroBasket Hakkında Bilinmeyen 12 Bilgi

2 yılda bir düzenlenen ve milli takımımızın da yer aldığı EuroBasket heyecanı devam ediyor. Gelin sizler için hazırladığımız enteresan bilgilere bakalım.

EuroBasket Hakkında Bilinmeyen 12 Bilgi

 
 

EuroBasket 2022 heyecanı Eylül ile birlikte başlıyor! Turnuva başlarken sizler için EuroBasket ile ilgili ilginç 12 bilgiyi derledik.

 


1. Avrupa dışından turnuvayı kazanmayı başarabilen tek takım Mısır’dır. Mısır’ın kazanmayı başardığı yılda turnuvaya sadece 7 takım katılmıştı. 

EuroBasket bilinmeyen bilgiler
 


2. 2017’de ilk defa sahneye çıkan İzlanda ile birlikte toplam 47 takım turnuvalarda yer aldı. Son olarak Slovenya’nın kazanmayı başardığı şampiyonlukla birlikte 47 takımdan 20 farklı takım şampiyon olmayı başardı. EuroBasket 2022, 2017’de düzenlenen turnuvanın ardından dört farklı ülkede düzenlenecek ikinci turnuva olacak. (EuroBasket 2017 Romanya, Türkiye, Finlandiya ve İsrail’de düzenlenmişti)

EuroBasket bilinmeyen bilgiler
 

3. Turnuva tarihinde bir maçta en çok sayı atmayı başaran takım 1955 yılında Polonya oldu. Polonya, İngiltere’ye karşı mücadele ettiği maçta toplam 140 sayı üretmeyi başardı. Bir maçta en düşük sayı atmayı başaran takım ise 1939’da Estonya ile oynadığı maçta 1 (bir) sayı üreten Finlandiya oldu. Bu bilginin ardından tahmin edebileceğiniz gibi bir devrede en az sayı atan takım da Finlandiya. Merak edenler için Finlandiya’nın atmayı başarabildiği 1 sayı, maçın ikinci devresinde gerçekleşti. Bir devreyi en çok sayı atarak kapatabilen takım ise İtalya karşısında oynadığı maçta 73 sayı üreten Rusya milli takımı.

EuroBasket bilinmeyen bilgiler


4. EuroBasket’in ilk turnuvası 1935 yılında İsviçre’de yapıldı. Letonya turnuvayı birincilikle bitirmeyi başardı. Turnuvadaki maçların hepsi açık alanda gerçekleşti. 1946 yılında ise EuroBasket tarihinin en kısa sürede biten turnuvası düzenlendi. 10 takımın rekabet ettiği ve sadece 5 gün boyunca süren turnuvayı Çekoslavakya kazanmayı başardı.


EuroBasket bilinmeyen bilgiler


5. EuroBasket tarihinde en fazla uzatmaya giden ve en uzun oynanan maç 1953’te Yugoslavya ve İsrail arasında oynandı. 57-55’lik bir skorla Yugoslavya’nın kazandığı maç 4 kez uzatmaya kaldı. Turnuvanın en yüksek farklı galibiyeti ise Sovyetlerin tamı tamına 106 sayı fark atarak kazandığı Danimarka maçı oldu.


EuroBasket bilinmeyen bilgiler

6. 1947 yılında düzenlenen şampiyona, en az takımın katıldığı EuroBasket turnuvası olarak tarihe adını yazdırdı. Turnuvaya 7 takım katıldı. Katılan takımların 3 tanesi Avrupa takımları bile değildi. Mısır, Suriye ve Lübnan’ın da mücadele ettiği turnuvada ev sahibi Mısır, finalde Fransa’ya karşı oynadığı maçta galip gelmeyi bildi ve şampiyon oldu.

EuroBasket bilinmeyen bilgiler

7. EuroBasket 2022’ye İtalya, Almanya ve Çek Cumhuriyeti ile birlikte ev sahipliği yapacak 4 ülkeden biri olan Gürcistan, tarihi boyunca ilk kez bu organizasyonu düzenleyecek. Milli Takımımız da A Grubu’nda oynayacağı maçlarını Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te oynayacak.

 

8. EuroBasket tarihi boyunca oynamış en yaşlı oyuncu Estonyalı Margus Metstak. Estonyalı oyuncu 40 yaşında iken 2001’de Türkiye’de düzenlenen şampiyonada da boy gösterdi. Metstak 1993 ve 2001 olmak üzere sadece 2 turnuvada forma giydi. Buna ragmen bu rekorun sahibi olması için bu katıldığı 2 turnuva yeterli olmayı başardı. Ayrıca Estonya milli takımının da son katıldığı turnuva olan EuroBasket 2001’de 8.3 sayı ve 6 ribaund gibi dikkat çekici istatistikler tutturdu.

EuroBasket bilinmeyen bilgiler

 

9.Romanya asıllı oyuncu Constantin Popa 1987 yılında düzenlenen turnuvada boy gösterdiği senede sadece 16 yaşındaydı. Genç oyuncu aynı zamanda 2.20 metre boyuyla turnuva tarihinin en uzun boylu oyuncularından biri arasına girmeyi başardı.


10. Şampiyona tarihinin en uzun boylu oyuncusu Karadağlı Slavko Vranes. 2.30 metre boyundaki Vranes, 2011 yılında düzenlenen turnuvada milli takımının formasını giydi. En kısa boylu oyuncu ise 2007’de Portekiz formasını giyen 1.74’lük Mario Gil Andrade Fernandes. Portekiz milli takımı 1951, 2007 ve 2011 olmak üzere sadece 3 turnuvaya katılabilme hakkı kazandı. Fernandes bu takımların en favori olarak gösterilen takımda yer almayı başarmasına rağmen Portekiz o yıl katıldığı turnuvayı 9. olarak tamamladı.

EuroBasket bilinmeyen bilgiler
 

11. 1971 yılında Sovyet milli takımının 8 turnuva üst üste kazanma rekoru sona erdi. Bu rekora son noktayı Sovyetleri 80-76 skoruyla mağlup etmeyi başaran İspanya koymayı başardı. O yılki turnuvayı kazanmayı başaran Yugoslavya oldu. Yugoslavya, ortalamanın çok üstünde bir takımdı ancak Sovyetlerin galibiyet serisini onlar bitiremedi.


12. 1993 yılında, Hırvatistan asıllı Drazen Petrovic turnuvanın başlangıcından birkaç hafta önce trajik bir trafik kazasında hayatını kaybetti. Kaza ise birkaç hafta sonra EuroBasket’e ev sahipliği yapacak Almanya’da gerçekleşmişti.
 EuroBasket bilinmeyen bilgiler
 

 

Eğer bu içeriğimizi beğendiyseniz "Fenerbahçe Beko'dan Ayrılacak Olan Polonara'nın Yeni Takımı Şaşkınlık Yarattı" içeriğimize de göz atabilirsiniz

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap