ePasaport Tarihi Açıklandı

Türkiye'nin yerli ve milli ePasaport'u hazır! Üstelik üzerinde Turkey yerine Türkiye yazacak. Aynı zamanda ePasaport tarihi açıklandı. İşte ePasaport ve hakkındaki tüm detaylar...

ePasaport Tarihi Açıklandı

ePasaport tarihi açıklandı, nüfus ve vatandaşlık işleri tarafından sosyal medya üzerinde yapılan açıklamalarla Türkiye’nin milli ve yerli pasaportunun üretimine 25 Ağustos tarihinde başlanacağı açıklanmıştı. Bu çalışmaların temel amacı da milli ve yerli bir pasaport üretmek, ve seyahatleri kolaylaştırmaktır. Hem de ülke pasaportunun kopyalanmasına da engel olarak belirtilmişti.

Artık ePasaport çalışmaları da sona doğru geldi. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ve aynı zamanda Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünce yürütülen çalışmalarda da sona gelindiği açıklandı. E-pasaport ne zaman başladı baktığımızda henüz başlamadı, sosyal medya üzerinden de belirtildiği gibi, ePasaport üretimi 25 Ağustos tarihinde başlıyor.

ePasaport tarihi açıklandı

ePasaport’un Özellikleri Nedir?

Dünyanın en güçlü pasaportu 2022 senesiyle bilinen ePasaport hem sosyal medya açıklamalarında hem de Türkiye’de şimdiden popüler halde geldi. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamalarla hem Türkiye’de hem de dünya çapında pandemi nedeniyle pasaport taleplerinde artış oldu.

Küresel ölçekte tedarik zinciri bozulduğundan dolayı, pasaport üretiminde kullanılmış çiplerin, diğer malzemelerin tedariğinin de aksadığı söylendi. Bazı ülkelerde pasaport temin süresinin de altı ayı geçebildiği belirtildi. Türkiye’de ise bordo yani umumi pasaport taleplerinin 30, hususi yeşil pasaport taleplerinin ise en fazla 60 günde karşılandığının altı çizilmiş oldu.

ePasaport tarihi açıklandı

ePasaport ile Çipli Pasaport Farkı Nedir?

Elektrik pasaportlar, çipli pasaportlar veya e-pasaportlar içerisinde fotoğraf, parmak izi ve imza gibi verilerin yer aldığı bir çipin yanı sıra, üzerine pasaport numarası, uyruk, ad, soy ad ve doğum tarihi gibi kimlik bilgilerinin de yer aldığı, uluslararası seyahat belgelerine denmektedir. Çipli olan pasaportlar, özel cihazlar kullanılarak okutulmaktadır. Geliştirilmiş olan kodlarla birlikte pasaportlarda sahtecilik tamamen engellenecek. Bu nedenle yeni tip pasaport modellerinde eski tip pasaportlara göre çok daha etkilidir.

ePasaport tarihi açıklandı

ePasaport ile Havalimanlarında Rahat ve Hızlı Geçiş Mümkün

Eski pasaportlara göre daha avantajlı olan, tüm bilgileri içeren, yeni bir biyometrik pasaport türü olan ePasaportlar, iş yükünü hafifletiyor. Özellikle pasaport kontrol noktalarında büyük bir avantaj sağlayacak. ePasaportlar, tüm pasaport kontrol noktalarında, insan gücü ile çalışan kontrol sisteminin, gelecek zamanda bir otonom sisteme dönüşmesi hedeflenmektedir. Sizlerde çipli ePasaportlar sayesinde pasaport kontrol noktalarında sıra beklemezsiniz. ePasaport bankolarını tercih ederek ve e-pasaport başvuru sürecinizi tamamlayarak uçuşlarınızı daha kolay ve daha hızlı şekilde yapabilirsiniz.

ePasaport tarihi açıklandı

Yeni Yerli ePasaport Nedir?

2011 senesi itibariyle Avrupa Birliği Uyum Yasaları çerçevesinde çipli pasaportlar kullanılmaktadır. Ağustos 2022 dönemiyle beraber, Türkiye kendi üreteceği yeni nesil çipli pasaportlara ise ePasaport deniyor. Dünyanın en güçlü pasaportları Türkiye pasaportu olarak bilinen bu pasaportlar, TÜBİTAK AKİS İşletim Sistemli temassız çip ile birçok yeni güvenlik ögesi bulunuyor. Üstelik ilk defa yeni çipli pasaportta Turkey yerine Türkiye ifadesi kullanılmaktadır. Yeni yerli ePasaport özelliklerine baktığımızda şöyledir diyebiliriz,

 •  Turkey yerine Türkiye ifadesi kullanılmaktadır.
 • Pasaport, Türkiye tarafından özel olarak üretilir.
 • Pasaportun her sayfasında ülkenin bir şehrine ait tarihi, kültürel ve manevi değerlere ait görseller, şehre özel bitki görselleri gibi özellikler yer alacak. (Hattuşaş, Göbeklitepe, Mevlâna Türbesi, Çifte Minareli Medrese, Erzurum İshak Paşa Sarayı, Ağrı, Amasya Evleri, Diyarbakır Surları, Efes Antik Kenti, Çanakkale Köprüsü)
 • Birçok yeni güvenlik unsuru eklenecek.

Yeni yerli ePasaportlar ile birlikte daha öne 5 sene olan yeşil pasaportun geçerlilik süresi de 10 seneye çıkartılacak. Diğer pasaport türlerinin geçerlilik süresi için de henüz bir açıklama bulunmuyor.

ePasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?

Emniyet Genel Müdürlüğü ve İçişleri Bakanlığı tarafından koordine edilen sistemle başvurularınızı yapabilirsiniz. E-pasaport randevu için buradan erişebilir ve uygun günü belirledikten sonra ilçe emniyet müdürlüğüne gidebilirsiniz. Böylece yeni pasaport sürecinizi devam ettirebileceksiniz.

Tüm pasaport çeşitlerinde (hususi, hizmet ve diplomatik pasaportlar, umuma mahsus pasaportlar) için kullanılan tüm elektronik pasaportlarda, kimlik belgelerinin yanı sıra sadece emniyet görevlileri tarafından okutulan bir yonga sisteminde üst düzey güvenlik, pratiklik sağlamaktadır. E-pasaport nasıl alınır için normal bir pasaport başvurularınızda izlediğiniz adımları izlemelisiniz.

ePasaport tarihi açıklandı

ePasaport İçin Gerekli Belgeler

ePasaport başvurularınızı 199 numarası üzerinden, internette, rendevu.nvi.gov.tr adresi üzerinden, ‘’NVI Mobil’’ uygulamasından yapabilirsiniz. Ardından sahip olduğunuz pasaport türüne göre bazı belgeleri paylaşmanız gerekir. Yeni pasaport çıkartmak istediğinizde, size gelen pasaport çipli pasaport olur. Gereken belgelerden bazıları,

 • Nüfus cüzdanı
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Varsa eski pasaport
 • Pasaport defter bedelinin yatırıldığına dair dekont
 • Pasaport harç bedelinin yatırıldığına dair dekont

Eğer pasaportunuz varsa fakat çipli pasaporta geçiş yapmak istiyorsanız, pasaport harç bedeni ödemenize gerek yok. Sadece pasaport defter bedelini ödemeniz gerekir. Böylece diğer belgelerle beraber başvurunuzu yapabilirsiniz.

Öğrenci pasaportu isteyenler de başvuruları sırasında bordo pasaportuyla belgelerini yetkililere sunmalıdır. Fakat öğrencilerinde pasaport harç bedelini ödemesine gerek yoktur.

Yeni Tip Çipli ePasaport Nasıl Anlaşılır?

Yeni tip çipli ePasaport görünümüyle oldukça basit şekilde anlayabilirsiniz. ePasaport kapaklarının ön yüzünde, uluslararası sembol görünür. Bu sembol, pasaportunuzda kimliğiniz ve pasaport bilgilerinizin saklandığı bir entegre, devre veya yonganın bulunduğunu ifade eder. Yeni çipli e-pasaport görüntüsü herkeste aynıdır. Bu pasaportlar, eskilerine göre daha küçük boyutta ve daha az sayfalıdır. Çipli kısmının yer almış olduğu arka kapak ise eski pasaporta göre daha kalın olarak basılır.

Eğer ePasaport Tarihi Açıklandı yazımızı beğendiyseniz, mutlaka Mülteci Sorununa Kesin Çözüm yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorumlar (0 Yorum)

  Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap