Engellilerin Yapabileceği Sporlar

Engel vücutta değil beyinde başlar. Karşınızda Engellilerin Yapabileceği Sporlar listesi.

Engellilerin Yapabileceği Sporlar

Engellilerin yapabileceği sporlar listemiz ile ruhları hepimizden daha hareketli olan dostlarımıza yardımcı olmak istiyoruz. Asıl engel beyinde başlar ve yine beyinde biter. Bir çoğumuz için zor gelen spor dalları engelli bireyler tarafından rahatlıkla icra ediliyor. Hatta bedensel engelli bireylerin sporlarını organize eden bir federasyonda mevcut. Peki Engellilerin Yapabileceği Sporlar nelerdir merak ettiniz mi?

Engelli Bilek Güreşi

1- Bilek Güreşi

Bilek Güreşi, Engellilerin Yapabileceği Sporlar arasında en popüler olanlardandır. Özellikle yürüme fonksiyonlarında bir engel mevcutsa ve birey sandalyeye bağımlı olarak yaşıyorsa engelli bireyin istemsizce kol ve omuz kasları gelişecektir. Nitekim bilek güreşi de bilindiği üzere oturarak oynanan bir spordur. Kişiler karşılıklı oturur ve kol kasları ile rakibinin kolunu nakavt etmeye çalışır. Bu bakımdan engelli bireyler bilek güreşi sporunda, engelsiz bir bireye kıyasla çok daha başarılı olabilirler. Ülkemizde de bilek güreşi engellilerin yapabileceği sporlar arasında başı çekmektedir.

Engelli Bilek Güreşi için ayrıca kurulmuş bir federasyon bulunmamaktadır. Bu spor branşı da Türkiye Bedensel Engelli Spor Federasyonuna bağlıdır. Türkiye'de, Engelli Bilek Güreşi spor dalında senede bir turnuva düzenlenir. Her sene yeni bir sporcu madalyayı alabilmek adına mücadele sergiler. Dünya çapında da bu spor branşı faaldir. Hatta Dünya Bedensel Engelli Bilek Güreşi en son Antalya ilinde gerçekleştirilmiştir.

Engelli futbol ampute futbol

2- Ampute Futbol

Ülkemizde futbol en popüler spor dalıdır. Bir çok bireyin kalbi futbol heyecanı ile atmaktadır. Fanatik olarak tutulan takımlar ve bu takımların ulusal ve uluslar arası liglerde oynadığı maçlar nefesler tutularak izlenmektedir. Hal böyle olunca sınır tanımayan engelli bireyler de bu spor dalına dahil olmuşlardır. Engelli bireylerin top koşturduğu Ampute Futbol Ligi Türkiye'de mevcuttur. Ampute futbol spor dalı bildiğimiz futbola kıyasen farklı kurallar içermektedir. Her bir takım biri kaleci olmak üzere 7 oyuncudan oluşmaktadır. Taç atışları ayak kullanılarak yapılmaktadır. Oyuncu değişim hakkı bulunmamaktadır. Ampute futbol'da maç süresi 50 dakikadır. Bu kurallar daha fazla değişiklikte gösterebilmektedir. Ama bu durum maçların heyecanını yok etmediği gibi karşılaşmayı daha da heyecanlı hale getirmektedir.

Dünya'da da ampute futbol, engellilerin yapabileceği sporlardan en popüleridir. Her bir ülkenin Ampute Futbol Milli Takımı bulunmaktadır. Bu takımlar dünya şampiyonasında boy göstermekte ve kupayı kazanmak için mücadele etmektedirler. Türkiye Ampute Futbol Ligi'de yine Türkiye Bedensel Engelli Spor Federasyonuna bağlıdır. Oyuncular ligde mücadele edebilmek için federasyondan sertifika almak zorunadırlar.

Engelli Yüzme

3- Yüzme

Yüzme sporu bir sporcuya en çok eforu sarf ettiren ve vücudun bütün kaslarını çalıştıran bir daldır. Ancak en zor spor dalı dahi engelli bireylerin önünde duramamıştır. Engelli bireylerimiz yüzme turnuvalarında boy gösterebilir ve altın madalyayı kazanabilmek için mücadele edebilirler.

Kaldı ki bir engelli birey amatör olarak bir spor dalına başlayacaksa da yüzme ilk tercihi olmalıdır. Vücutta yer alan büyün kaslar yüzme ile çalışmaktadır. Bu spor dalını tercih eden bireyler hayatlarında çok daha sağlıklı ve zinde olabilmektedirler. Kullanılmayan kaslar yüzme ile gelişir ve bu engelli bireyler için hayat kalitesinde ciddi oranda artış anlamına gelmektedir. Bu bakımdan engellilerin yapabileceği sporlar arasında yüzme amatör olarak başlayacaklar için ilk tercih olmalıdır.

Engelli Basketbol Ts basketbol

4- Ts Basketbol(Tekerlekli Sandelyeli Basketbol)

Türkiye'de en popüler sporlardan bir diğeri de basketboldur. Tabi ki engelli bireyler de bu popülariteden etkilenmiş vaziyette. Türkiye Bedensel Engelli Spor Federasyonuna bağlı engelli bireylerin top koşturduğu Ts Basketbol ligi'de kurulmuş vaziyette. Aynen ampute futbolda olduğu gibi Ts basketbolda da kurallar normal basketbola göre biraz daha farklı. Ancak bir çok takımın mücadele ettiği Ts basketbol liginde üç büyüklerinde takımları bulunuyor. Yine milli mücadelenin hat safhada olduğu bu ligde Dünya Şampiyonaları büyük bir coşkuyla izleniyor.

Tekerlekli sandalye ile yaşamını sürdüren bireyler için kol kaslarını ciddi oranda çalıştıran bu spor dalı yine yaşam kalitesini arttırmakta. Ts basketbol popülaritesinin yanında Engellilerin Yapabileceği Sporlar arasında başı çekmekte.

Engelli atletizm

5- Atletizm

Atletizm aslında çok genel bir terim. Uzun atlamadan sırıkla atlamaya kadar bir çok küçük branşı içerisinde barındırıyor. Fakat her bir branşın için engelli yarışmaları düzenlenmekte. Hatta olimpiyatlardan hemen sonra engelli olimpiyatları bile başlamakta. Bu turnuvada engelli bireyler altın madalya için mücadele etmekte. Atletizmin her bir branşı Türkiye Bedensel Engelli Spor Federasyonuna bağlı.

Her bir branş farklı uzmanlık gerektirse de engelli bireyler bu noktada da sınır tanımıyor. Engelin vücutta değil beyinde başladığının farkında olan bireyler azmederek her türlü zorluğun üstesinden gelebiliyor. Bizde çıktıkları bu yolda engelli bireylerimize başarılar diliyoruz.

Engellilerin Yapabileceği Sporlar yazımızı beğendiyseniz, bu hususta da işinize yarayacak odaklanma sorunu nasıl çözülür yazımıza sizi bekleriz.

 

 

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap