En Yüksek Maaşlı Meslekler

Yks tercihlerini yapacak öğrenciler için en yüksek maaşlı meslekleri derledik. Doktorluk, avukatlık, yazılım mühendisliği, noterlik ve nicesi bu yazıda.

En Yüksek Maaşlı Meslekler

Son yıllarda teknoloji ve dijitalleşmenin gelişmesiyle iş yaşamı da farklı bir döngüye girmiş konumda. Bu farklılık sayesinde meslek tanımları ve çalışma düzenleri değişti. Yıllardır yüksek maaşlı meslekler yerlerini geleceğin popüler mesleklerine bırakmış vaziyette. Üniversite tercihi aşamasında oldukça önemli olan bu meslekler, öğrenciler tarafından merak ediliyor. Üniversite tercihlerini yapacak öğrenci adayları en yüksek maaşlı meslekleri araştırmaya başlamış vaziyette. İşte en yüksek maaşlı meslekler!

doktor çizimi

Uzman Doktorlar

Sağlık sektörü, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de talebin sona ermediği bir meslek. Sağlık hizmetleri maliyetlerinin artması da bu durumu destekler nitelikte. Uzman doktorlar, yılda ortalama 130 bin TL’lik kazançla, en yüksek maaşlı meslek listemizde. Ülkemizde doktorlara yönelik artan şiddet ve iş yerinde yaşadığınız stres ise mesleğin olumsuz tarafları. Fazla mesai de bu zorluğa eklenen unsurlar arasında yer alıyor. Üniversite tercihini yapacak öğrencilerin bir çoğu Tıp Fakültesinde okumanın ve doktor olmanın ne denli zor olduğunun bilincinde. Girmiş olduğunuz Yks sınavından yüksek bir sıralama almanız doktor olmak için tek başına yeterli değil. Nitekim eğitim süresi 6 yıl sürüyor. Çok zor sınavlarla karşılaşıyorsunuz. Burs alamıyorsanız eğitim süreci de ciddi bir maddi olanak gerektiriyor. Doktorluk yüksek maaşı dolayısı ile listemizde yerini aldı. Doktorluk, kolay ulaşılabilen bir konum değildir.

noter

Noterler

Noter olmak için hukuk fakültesi okumanız gerekmektedir. Hukuk fakültesi bitirmenizin akabinde avukatlık stajınızı yaparsınız. Avukatlık mesleğini icra edersiniz. Noter olabilmek için hukuk fakültesi biter bitmez aynı zamanda noterlik listesine başvurulması gerekir. Başvuran adaylardan şanslı bir azınlık noter olabilmek için onay alır. Bunun bu kadar zor olmasının sebebi ise Türkiye'de çalışabilecek Noter sayısı bellidir. Bundan dolayı Noter olabilmek için çalışan noterlerin işi çeşitli sebeplerden ötürü bırakmaları gerekir. Nitekim bu kadar zor şartlara tabi olması dolayısı ile Noterlik en yüksek maaşlı meslekler listemizde ilk sıralardadir. Aylık 50 Bin TL ile 2 Milyon TL arasında gelir elde edebilirler. Bu noter olarak çalıştığınız muhite bağlıdır.

yazılım mühendisi

Yazılım Mühendisleri

Yazılım mühendisliği, teknolojinin ilerlemesiyle oldukça popüler bir hale geldi. Uzun yıllar boyunca da gözde mesleklerden birisi olmaya devam edecek gibi duruyor. İnternet kullanımının yaygınlaşması, yazılımın artık hemen her alanda kullanılır olması yazlım mühendisi ihtiyacını doğuruyor. Yazılım mühendisleri kendi işlerini yapabilirler Bunun yanında gerek ulusal gerek uluslararası ölçekte bir çok şirkette kendilerine iş bulabilirler. İşçi olarak çalışmaları halinde aylık maaşları dolar bazlı ödenebiliyor. Bu da yazılım mühendisliğinin yıllık ortalama 250 bin TL’lik kazançla en yüksek maaşlı meslekler listesinde yer almasını sağlıyor. Yks'ye giren öğrenciler tercihlerinde nispeten düşük sıralama alan bu bölümü tercih etmek isteyebilirler.

avukat

Avukatlar

Ülkemizde ve dünyada prestij sahibi, en çok kazanan mesleklerin başında avukatlık da gelmektedir. Avukat olmanın ilk şartı Hukuk Fakültesini bitirmektir. Mezun olmanızın ardından bir yıllık zorunlu avukatlık stajı tamamlanır ve ruhsat alarak avukat olursunuz. Ancak avukatlık bilinenin aksine kolay bir meslek değildir.

Türkiye'de şu an gereğinden fazla hukuk fakültesi bulunmaktadır. Çok fazla mezun veren fakülteler piyasa avukat fazlalığı yaratmıştır. Ne yazık ki her avukat çok yüksek bir maaş alamaz. Bir çok avukat asgari ücret ile hayatını idame ettirmektedir. Avukatlık bir sosyal meslektir. Bu meslekte başarılı olmak için ya ciddi bir çevreye sahip olmalısınız ya da bu çevreyi yaratabilecek bir yeteneğe sahip olmalısınız. Eğer doğru kriterler sizde varsa başarılı olabilirsiniz. Aylık avukatlık geliri 5 Bin TL ile 1 Milyon TL arasında farklılık göstermektedir. Ancak bu gelirler ortalama değerler olup açıkladığımız kıstaslara göre değişiklik gösterebilecektir. Yazının kontrolünü yapan editör olarak bende bir avukatım. Şahsen tavsiye etmiyorum. Okuması dert, çalışması dert, ülkede ki hukuk sistemi bambaşka bir dert..

Bunun yanında Diğer çok kazandıran mesleklerden bazıları ise şu şekilde;

  • Yönetim Danışmanlığı
  • Eczacılık
  • Sigorta Uzmanlığı
  • Petrol Mühendisliği
  • Pilotlar
  • Hava Trafik Kontrolörü

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap