En Son Genel Seçim Anketleri

Türkiye seçime gidiyor. 2023 seçimlerin yapılmasına az bir süre kala En Son Genel Seçim Anketlerini sizler için derledik.

En Son Genel Seçim Anketleri

En Son Genel Seçim Anketleri, son zamanların en merak edilen konuları arasında. Türkiye'de bir çok anket şirketi belirli zaman aralıkları ile seçim anketleri düzenlemekte. Her bir anket birbirinden farklı metotlar ile yapılmakta ve doğal olarak birbirlerinden farklı sonuçlar vermekte. Ancak her bir anket sonucunu detaylı incelediğimizde en son seçim anketleri konusunda aşağı yukarı bir fikir sahibi olabileceğiz. En Son Genel Seçim Anketleri yazımızda birden fazla anket şirketinin sonuçlarını sizler ile paylaşacağız.

Türkiye'de son zamanlarda erken seçim yapılır mı tartışması sıkça gündeme geldi. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları herhangi bir erken seçimin yapılmayacağını gösterir nitelikte. Normal şartlarda bir erken seçim yapılmazsa Türkiye 2023 yılının haziran ayında seçime gidecek. Genel seçim ve Türkiye Cumhurbaşkanlığı Seçimi aynı gün yapılacak.

En Son Genel Seçim Anketleri

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Seçimi ve Genel Seçim Arasındaki Fark Nedir?

Genel seçim; Türkiye Büyük Millet Meclisi koltuklarını kapmak amacı ile yapılan bir halk oylamasıdır. Genel seçime girmek için şartları sağlayan her siyasi parti çeşitli illerden milletvekili adaylarını belirler. Bu adaylar o ilden milletvekili olmak amacı ile birbirleriyle yarışırlar. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde en çok milletvekili çıkaran parti çoğunluğu sağlar ve büyük bir söz hakkına sahip olur. Bu partiye iktidar partisi de denmektedir. Günümüzde Ak Parti bu statüde yer almaktadır. Bilindiği üzere son yıllarda ülkemizde partiler arası ittifaklar kurulmuştur. Bu ittifaklar genel seçimden ziyade Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimi kazanını belirlemek amacıyla kuruldu.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Seçimi; Ülkemizde yer alan siyasi partiler destekleyecekleri adayı belirlerler ve bu aday Türkiye cumhurbaşkanlığı seçiminde en çok oyu almak amacıyla yarışır. Kazanan aday Türkiye Cumhurbaşkanı seçilir. Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimini en son kazanan kişi mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dır.

Avrasya Kamuoyu Araştırma Merkezi - En Son Genel Seçim Anketleri

Avrasya Kamuoyu Araştırma Merkezi ayda bir kere en son seçim anketlerini tekrarlar. Bu sayede ülke gündeminin seçim sonuçlarında ne denli farklılık yarattığı da gün yüzüne çıkar. Avrasya Kamuoyu Araştırma Merkezi'nin en son seçim anketleri şu şekildedir.

Avrasya seçim şirketinin yaptığı ankette uzun süreden sonra bir ilk gerçekleşmiş durumda. Chp en yüksek oy oranını alan parti oluyor ve Ak Parti yıllar süren birinciliğini geride bırakıyor. Ak partiyi yüzde 13 oy oranı ile İyi Parti izliyor ve onu da yüzde 10 oranı ile Hdp izliyor. Avrasya Seçim Şirketinin bu oranlarına göre millet ittifakı iktidarı kazanıyor. En Son Genel Seçim Anketleri içerisinde en şaşırtıcı sonucu Avrasya vermiş vaziyette.

Yöneylem Araştırma Şirketi - En Son Genel Seçim Anketleri

Yöneylem Araştırma Şirketi'nin yaptığı en son seçim anketi 2022 Temmuz ayında gerçekleşti. Birden fazla şehirde vatandaşlara şimdi seçim olması halinde hangi siyasi partiye oy verecekleri ve Türkiye Cumhurbaşkanlığı seçiminde hangi adayı destekleyecekleri soruldu.

Yöneylem Araştırma Şirketinin yaptığı en son seçim anketine göre, Ak parti yüzde %29.6 oy alarak birinci sırada yer aldı. Ak Partiyi %29.4 ile Chp izledi. İyi parti %14.9, Hdp %9.1, Mhp ise %6 oy aldı. Anket sonuçlarında Ak Partinin bir önceki ankete göre kaybettiği oylar dikkat çekti. Chp'nin Ak Parti ile arasında ki oy oranının çok düşük olması ise kararsızların dağıtıldıktan sonra Chp'nin ilk sırada yer alabileceğini gözler önüne serdi. En Son Genel Seçim Anketleri içerisinde Avrasya Seçim Şirketi ile benzer sonuçlar vermiş gibi gözüküyor.

MetroPOLL Araştırma Şirketi - En Son Genel Seçim Anketleri

Daha önce yaptığı anketler ile seçim sonuçlarını çok az bir payla doğru tahmin eden Metropoll araştırma şirketinin dağılımı ile karşınızdayız. Şirketin en son yaptığı anket 16 temmuz 2022 sonuçlu. Ancak yukarıda paylaştığımız sonuçlar ağustos 2022 tarihinde yapılmış vaziyette. Ülkemiz gündemi bir aylık süreçte oldukça hareketli geçiyor. Artan enflasyon, döviz kurunda ki yükselişler devam eden yargı süreçleri ve bir çok değişik faktör bulunmakta.

Metropoll Araştırma şirketinin anketlerine göre Ak Parti %33.8 oy oranı alarak iktidar partisi olacak gibi gözüküyor. Chp %24.9 oy oranı ile ikinci sırada yer alıyor. İyi parti %14.5 Hdp ise 11.4 oy oranı almış vaziyette. Fakat bu oy oranları temmuz 2022 de yapılan anketlere ait. Daha güncel olan anketlerde Chp'nin Ak Partiyi geride bıraktığını görüyoruz. Bu durum son bir ayda gerçekleşen gelişmelerin oy oranlarını ne ölçüde etkilediğini de gözler önüne sermekte. Türkiye Cumhurbaşkanlığı seçimi de bu oy oranlarına göre dağılım gösterecek ve güncel anketlerde mevcut Cumhurbaşkanı değişecek gibi gözüküyor. En Son Genel Seçim Anketleri en eski tarihli olan anket budur.

En Son Genel Seçim Anketleri

En Son Seçim Anketleri Bize Neyi Gösteriyor

Ak parti en son mart 2019 genel seçimlerinde %46 lık ezici bir üstünlük elde etmişti. Ülkemiz o günden itibaren bir ekonomik krize girmiş vaziyette. Halk tarafından bu krizin başlıca sebebi olarak iktidarın yürüttüğü politikalar olarak görülmekte. Keza bu durum seçim sonuçlarına da yansımız vaziyette ve iktidar partisi %20 lık bir oy kaybı yaşamış vaziyette. İktidar partisinden giden oylar muhalefet partileri arasında eşit olarak bölünmüş gözüküyor.

Ak Parti'nin ittifak ortağı Mhp ise tarihi bir kayıp yaşamış durumda. Son anketlere göre %5 ile %7 lik bir oy oranına sahip. Ülkemizde yıllardır uygulanan %10'luk seçim barajına göre Mhp baraj altı kalıyor. Ancak kulislerde bir yasa değişikliği ile bu durumun önüne geçilecek ve bir şekilde Mhp'de meclise girecek şeklinde konuşmalar mevcut.

En Son Genel Seçim Anketleri

Erken Seçim Olacak Mı ?

Ülkede ekonomik kaygının artması ve döviz kurunda ki dengesizlik beraberinde erken seçim beklentisini getirdi. Özellikle muhalefet partileri tarafından erken seçim yapılması gerektiği dillendirildi. Ülkenin girmiş olduğu ekonomik çıkmazın ancak bu şekilde aşılabileceği dile getirildi. Kaldı ki yakın tarihimizde seçimlerin bir çoğu vaktinde yapılmadı ve erken seçim kararları alındı. Ancak İktidar partisi tarafından ve mevcut Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan'dan erken seçim yapılmayacağı ve seçimin 2023 yılında olacağına yönelik net açıklamalar yapıldı. En Son Genel Seçim Anketleri erken seçim olmayacağını ve seçimin vaktinde yapılacağını gösteriyor.

En Son Genel Seçim Anketleri

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Seçimi Ne Zaman Olacak?

En Son Genel Seçim Anketleri aynı zamanda Türkiye Cumhurbaşkanlığı Seçimi için de belirleyici olacak. Türkiye Genel Seçimleri ve Türkiye Cumhurbaşkanlığı Seçimi aynı tarihte yapılacak. Seçmenler iki ayrı pusulaya mührü vuracak. Sonuçlarda yine beraber açıklanacak. 2023 haziran ayında yapılması beklenen seçimin sonuçlarını ülkenin gündemi belirleyecek gibi gözüküyor. Umut ediyoruz seçim sonuçları ülkemize hayırlı olur ve girmiş olduğumuz bu ekonomik buhranda çıkmamıza da vesile olur.

En Son Genel Seçim Anketleri yazımızı beğendiyseniz, Araba fiyatlarının düşme ihtimalini ele aldığımız bu yazımız tam da size göre..

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap