En İlginç Koleksiyon Fikirleri

Koleksiyon biriktirmek en eğlenceli aktiviteler arasında. Bunun yanı sıra standartlara bağlı kalmadan ilginç ürünlerin koleksiyonlarını yapabilirsiniz. İşte en ilginç koleksiyon fikirlerimiz...

En İlginç Koleksiyon Fikirleri

Koleksiyon severler için koleksiyon yapılacak bazı eşyalar, malzemeler ve benzeri envanterlerin toplandığı bu içerikte, ‘’Koleksiyon seviyorum ama neyin koleksiyonunu yapabilirim?’’ diye düşünenlerin derdine son veriyoruz. Koleksiyon yapılacak yüzlerce ürün var fakat en popüler olanlarını bulabilmek, daha uzun vadede tutkulu bir koleksiyoner olmanızda fayda sağlar. Eğer henüz koleksiyon yapmaya başlamadıysanız listemizde göreceğiniz ürünler ilgi çekici olabilir. En ilginç koleksiyon fikirleri ile birlikte uygun koleksiyon çeşitlerine göz atabilirsiniz. İşte en ilginç koleksiyon fikirleri…

Teneke Kutu Koleksiyonu

Özellikle 20.yüzyılın ilk yarısında ambalaj olarak kullanılan teneke kutular, dünyanın her yerindeki bit pazarında en fazla karşımıza çıkan materyallerdir. Aynı zamanda her defasında renkleri, desenleri ve hafif paslanmış nostalji havasıyla yüzümüzü güldüren parçalar arasında. Bu kadar sık karşımıza çıkan teneke kutularını biriktirmeye başlayabilirsiniz. Bütçenize, ilgi alanlarına ve koleksiyonunuzu saklamak istediğiniz alanın büyüklüğüne göre teneke kutu koleksiyonu yapmaya başlayabilirsiniz. Özellikle bit pazarı gibi yerlerde karşılaştığınız teneke kutularını satın alarak koleksiyonunuza başlayın.

Tabak Koleksiyonu

Herhangi bir yemek masasını ve üzerine kaç ayrı parça bulunduğunu düşündüğümüz zaman gerçek koleksiyoncular için masada yer alan her parça aslında koleksiyonu yapılabilecek bir ihtimal olabilir. Özellikle bit pazarlarından gümüş, metal çatallar, kaşık veya bıçakları toplayabilirsiniz. Sadece tek bir renk veya malzemeden bardaklara odaklanabilirsiniz. Bu şekilde farklı mutfak araç ve gereç koleksiyon fikirleri türetilebilir. Yeme ve içme gereçleri kategorisinde bulunan koleksiyonlar arasındaki en yaygını ise tabak koleksiyonculuğudur.
Duvara asabileceğiniz tüm mutfak eşyaları birer dekorasyon öğesi olabilir, sergileme anlamında pratiklik vadeden tabak koleksiyonculuğunu farklı renk, şekil ve malzemelerle sınırlandıracağınız seçenekleri tercih edebilirsiniz. Elle boyanan antika porselenlerden, sanatçı ve markaların iş birlikleriyle üretilen özel tasarım modellerine kadar birçok parçanın peşine düşmeye başlayabilirsiniz.

Disney Rozetleri Koleksiyonu

Sadece Disney değil bir markanın ürünlerinin koleksiyonunu yapabilirsiniz. Coca Cola, Mc Donalds, Lego minifigürleri gibi marka adını doğrudan taşıyan firmalar tercih edilebilir. Bu tarz koleksiyonlar arasında en ilginci ise Disney rozetleridir. Disney tarafından da doğrudan desteklenen ve hatta koleksiyonerlerin birbirleri ile iletişimi ve takas edebilmesi adına özel platformların marka tarafından yaratıldığı bu koleksiyon kültürü yaygındır. Basit olarak üzerinde Disney karakterinin atraksiyonlarının veya simgelerinin bulunduğu metal veya renkli rozetler olabilir.
Dünyanın en büyük markaları arasında olan, durmadan üretimine devam eden Disney, onlarca senedir piyasaya sürülen rozetleriyle de destek sağlıyor. Hatta bu rozetlerin sayısı yüz binlerle ifade edilebilmektedir. Bu nedenle dünyanın herhangi bir köşesinde yer alan bit pazarında, ikinci el pazarında bile bu anlamda birçok sürprizle karşılaşabilirsiniz. Sınırlı sayıyla üretilen bu rozetlerin değerleri binlerce doları bulabilir.

Kartpostal Koleksiyonu

Kartpostal koleksiyonu derken herkesin yaptığı koleksiyondan bahsetmiyoruz. En ilginç koleksiyon fikirleri içerisinde olabilmesi için tamamen farklı bir koleksiyona dönüştürülebilir. Mesela bir obje belirleyin ve o objenin yer aldığı tüm kartpostalları biriktirin. Örnek olarak bir araba figürünü belirleyin ve görsel üzerinde araba olan tüm kartpostalları satın alın. Kartpostal koleksiyonculuğu, farklı bütçe ve farklı tercihlere bakılarak sonsuz seçenek vadeden bir türdür. Bit pazarlarında, sahaflarda gezinmeyi seviyorsanız, aynı zamanda tozlu raflar karıştırmayı seviyorsanız kullanılmış veya kullanılmamış eskimiş kartpostalları da biriktirmeyi tercih edebilirsiniz.
Diğer bir kartpostal seçeneği de sürekli seyahat eden kişiler için ziyaret edilen ülke ve şehirlerde hoşunuza giden kartpostalları toplayarak dönebilirsiniz. Tabi bu şekilde ilginç olmaz. Bu nedenle belirli bir figürü veya görüntüyü seçerek sadece o tarz kartpostalları seçmeniz önerilir. Diğer bir seçenekte Postcrossing aracılığıyla kartpostal koleksiyonuna başlamaktır. Bu platform aracılığıyla tanımadığınız farklı bir insana kartpostal göndermenin karşılığında dünyanın rastgele bir bölgesinden kartpostal alabilirsiniz.

Silgi Koleksiyonu

En ilginç koleksiyon fikirlerinden biri olan silgi koleksiyonu, en tatlı koleksiyonlarından biridir. Bunun yanı sıra günümüzde birçok farklı modelde renkli silgi çeşitleri üretilebilmektedir. Üstelik maliyeti de çok düşüktür ve biriktirmesi de çok zevklidir. Kırtasiye alanında sıklıkla kullanılan silgiler okul gereçleri ve kırtasiye ürünleri denildiği zaman akla gelen ilk seçeneklerden biridir. Son derece kullanışlı olan silgiler, farklı ve kaliteli malzeme yapısıyla dikkat çekebilmektedir. Üstelik akla gelecek birçok farklı çeşitte ve modelde öne çıkan silgiler hem yer kaplamaz hem de koleksiyon yapabilmek için birebirdir.

Uranyumdan Yapılmış Cam Ürün Koleksiyonu

Farklı bir koleksiyon çeşidi olan uranyumdan yapılan cam ürünler, harika bir görsellikle öne çıkmaktadır. Uranyum, radyoaktif bir kimyasal elementtir ve cama katıldığında ilginç bir sarı – yeşil bir renk vermektedir. Yüksek radyoaktif bir elementtir yine de çeşitli malzemelerde kullanılabilir. Her ne kadar ürünlerin üzerinde yemek yemeniz önerilmese de koleksiyon olabilecek ve vitrinlerde sergilenecek mükemmel bir koleksiyon önerisi olabilir. Koleksiyonunuz karanlıkta bile mükemmel bir görüntü sergileyecek ve ortama gelen misafirleri de etkileyecek seçenekler arasında bulunuyor.
Özellikle geçmişte birçok uranyum antikaların üretilmesi de koleksiyonerler için harika bir seçenek. 19.yüzyıl ve 20.yüzyılda üretilen uranyum cam ürünleri içerisinde farklı çeşitte üretilen vazolar, şarap için ayarlar, tabaklar, çay tabakları, bardak modelleri ve cam aksesuarlar da ilgili olan koleksiyoncular için öne çıkıyor. Bu nedenle en ilginç koleksiyon fikirleri arasında yer alan bu cam koleksiyonlar öne çıkan fikirler arasındadır.

En İlginç Koleksiyon Fikirleri yazımız ilginizi çektiyse, Xiaomi En İyi Telefon Modelleri yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap