En Çok Uygulanan 5 Diyet

Her sene yeni yeni diyetler ortaya çıksa da en çok uygulanan bazı diyet modelleri bulunuyor. Bu yazımızda sizler için En Çok Uygulanan 5 diyet modeline yer verdik.

En Çok Uygulanan 5 Diyet

En çok uygulanan 5 diyet ile son senelerin en beğenilen ve en etkili yöntemleri sizlerle paylaşıyoruz. Kilo kontrolü ve sağlıklı beslenme, günümüzde giderek fazla önem kazanan durumlardan biridir. Günümüzde kilo kontrolü ve sağlıklı beslenme önem kazanan olaylar arasındadır ve özellikle obezite, yeme bozukluğu bu alanda öne çıkıyor. Bunun yanı sıra sağlıklı ve hızlı şekilde kilo verdiren popüler diyetleri de gündeme girmektedir.

Sürekli kilo almak hem hastalıklara davetiye çıkarıyor hem de kilo almayla bireylerin mutsuz olmasına yol açabilmektedir. Fakat denenmiş diyet listeleri ve uzmanlar tarafından önerilen, onaylanmış listelerle kilo verme süreci daha bilinçli şekilde geçiyor. En çok uygulanan 5 diyet listesi içerisinden istediğinizi seçebilir ve uygulayabilirsiniz.

En çok uygulanan 5 diyet

1.İsveç Diyeti

İsveç diyeti en fazla tercih edilen diyet programları arasındadır. Hızlı kilo vermenizi sağlayan bu diyetle belli sürelerde vücuda 1000 kaloriden az enerji almaya başlayabilirsiniz. İsveç diyetiyle normalden daha az kalori aldığınız için kendinizi yorgun hissedersiniz fakat sabrederseniz fazla kalori alımına engel olabilirsiniz.

En çok uygulanan 5 diyet listesi içerisinde bulunan ve aynı zamanda dünyanın en iyi diyeti olarak bilinen İsveç diyetiyle kısa sürede 5 ila 15 arasında kilo verebilirsiniz. İsveç diyeti, Rigshospitalet diyeti olarak da biliniyor ve bu uygulamayı en az 6 gün, en fazla da 13 gün yapabilirsiniz. En çok uygulanan 5 diyet listesi içerisinde bulunan İsveç diyetini, bu yönüyle tercih ettiğiniz zaman, uygulamadan önce doktora danışmanızı öneriyoruz.

En çok uygulanan 5 diyet

2.Akdeniz Diyeti

En çok uygulanan 5 diyet listesi içerisinde ikinci sırada bulunan, Akdeniz diyeti, düzenli ve kolay beslenme rutinlerinin başında geliyor. Akdeniz diyeti, dünya sağlık otoritelerinin de tavsiye ettiği bir yöntemdir. İsminin de Akdeniz olmasının nedeni ise Akdeniz bitki örtüsünde yetişen sebze, bitki ve balığın bolca tüketilmesidir. Diyet kapsamında zeytinyağı ise olmazsa olmazlardandır. Akdeniz diyeti kapsamında ceviz, badem ve sert kabuklu yemişler, kuru baklagiller sıklıkla tercih edilmektedir.

En etkili diyet listesi olarak önerilen bu diyette süt yerine kefir, yoğurt ve peynir tüketilmektedir. Akdeniz diyetini uygulama adına tüm bu gıdaları düzenli ve dengeli tüketmek gerekir. Bunun yanı sıra hareketsiz yaşamdan da uzak durmanız şarttır. Uzmanlar, Akdeniz diyeti hakkında kan şekerini dengede tuttuğunu, kalp sağlığını desteklemeye yardımcı olacağı ve beyin fonksiyonlarına katkıda bulunacağını belirtmektedir.

En çok uygulanan 5 diyet

3.Ketojenik Diyet

Ketojenik diyet yağlı beslenme programı olarak da biliniyor ve karbonhidratı dışarıdan alamayıp, kalori ihtiyaçlarını karşılamak için vücuttaki yağın yakılmasına dayanmaktadır. Vücut, bu diyetle karbonhidrat almaz. Ketonlar sayesinde yağ yakmaya başlar ve kendini korumaya alır. Uzmanlar, ketojenik diyetin epey başarılı bir yöntem olduğunu belirtmektedir. Fakat doktor kontrolünde yapılması öneriliyor. En çok uygulanan 5 diyet listesi içerisinde bulunan ketojenik diyet faydaları arasında,

 • Ketojenik diyet hem kan basıncını hem de kan şekeri gibi kalp rahatsızlıklarına karşı etkilidir.
 • Alzheimer hastalığının semptomlarını azaltır ve ilerlemesini de yavaşlatır.
 • Polikistik over sendromu ile Parkinson hastalığının semptomları hafifletilebilir.
 • Ketojenik diyet aslında tamamen doğal bir yöntem değildir, geçmişte tıbbi sorunun tedavisi için ortaya çıkarılmıştır. Yine de önemli etkileri bulunan diyet listeleri arasındadır.

En çok uygulanan 5 diyet

4. Atkins Diyeti

Düşük karbonhidratlı ve genellikle kilo kaybı için önerilen, atkins diyeti genel olarak karbonhidratlı gıdalardan uzak durmayı söyler. Bu diyetin savunucuları ise karbonhidratlı gıdalardan uzak durulduğu sürece istediğiniz kadar yağ ve protein tüketirken kilo vereceğinizi iddia etmektedir. Son 12 sene içerisinde kalori sayımına ihtiyaç duymadan ve çalışma duymadan, karbonhidratlı diyetlerin kilo kaybı için etkili olduğu ve sağlık açısından faydalara yol açtığını göstermektedir. Atkins diyeti faydaları arasında,

 • Son 12 senede, 20’den fazla çalışmalarla, düşük karbonhidratlı olan diyetlerin daha sağlıklı olduğu biliniyor.
 • 1972 senede en fazla satılan Dr. Atkins Diyeti, birçok yerde popüler olan önemli bir diyet programıdır.
 • Yapılan çalışmalarda kolesterol, HDL, trigliserit ve diğer sağlık belirteçleri için iyileşme ve kilo kaybına yol açtığı gözlemleniyor.
 • Artan protein alımı iştahın azalmasına yol açar böylece aç kalmadan diyet uygulayabilirsiniz.

En çok uygulanan 5 diyet

5.Karatay Diyeti

Bolca su içmenizi, asit ve kafeinli içeceklerden uzak durmanızı söyleyen Karatay diyeti, günümüzün en popüler diyet seçenekleri arasındadır. Karatay diyetiyle beslenildiğinde, günlük iki öğün beslenmeyi öneren diyet kapsamında, ara öğünlere yer verilmemektedir. Üstelik her öğün içinde şeker, un ve tuz kullanımını minimuma indirmeniz gerekir. Sağlıklı yağların alındığı ve protein ağırlıklı beslenilen bu diyet içerisinde bol meyve ve sebze bulunuyor. Kısaca Karatay diyetinde aç kalmanız mümkün değildir. Hem leziz öğünler alırken rahatlıkla kilo vermeye başlayabilirsiniz. En çok uygulanan 5 diyet listesi içerisinde bulunan, Karatay diyeti faydaları arasında,

 • Karatay diyeti ile uzun vadede 10 ila 20 kiloda kilo verebilirsiniz.
 • Sağlığı bozan bir etki oluşmaz ve buna ek olarak deride çatlak, çukurlaşma ve kırışıklık görülmez.
 • Karatay diyetinde temel amaç kilo vermek değildir, ilk hedef vücudun genel sağlığı üste çekmesidir.
 • Karatay diyetiyle uyku düzeniniz yerine gelir ve tam olarak sağlıklı bir birey olursunuz.

Genel olarak popüler diyetler ve günümüzde binlerce kişinin uyguladığı diyetler bu şekildedir. Bu diyetler doktorlar tarafından onaylanan ve birçok kişinin kilo verme sürecine yardımcı olduğu bilinen diyetlerdir. Yanlış beslenme alışkanlığını değiştirecek ve düzenli uyguladığınızda kilo vereceğiniz bu yöntemleri rahatlıkla deneyebilirsiniz.

En Çok Uygulanan 5 Diyet yazımızı beğendiyseniz, Beyni Güçlendiren 5 Mükemmel Besin yazımıza mutlaka göz atın.

Yorumlar (0 Yorum)

  Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap