Dünyanın En Zehirli Hayvanları

Düyanın en zehirli hayvanlarının neler olduğunu biliyor muydunuz? Sizi saniyeler içerisinde öldürebilecek hayvanlar listesini yaptık.

Dünyanın En Zehirli Hayvanları

Dünyanın en zehirli hayvanları suda, havada ve karada yaşayan çeşitli canlı türlerinin savunma mekanizması olan zehirleri ile öne çıkıyor. Dünya üzerinde insanlar dışında binlerce çeşit canlı türü yaşıyor. Canlılardan bazıları kendilerini korumak adına silahla donatılmıştır. Dünyanın en zehirli hayvanları ve özelliklerini sizler için sıraladık…

Dünyanın en zehirli hayvanları

Mavi Halkalı Ahtapot

Dünyanın en zehirli hayvanları arasında bulunan Mavi Halkalı Ahtapot, Japonya, Avusturalya ve Hint, Pasifik Okyanusu üzerinde yaşayan bir hayvandır. Bu ahtapot, ısırdığı zaman birkaç saat içerisinde zehirlediği kişiyi öldürebilmektedir. Görüntüsü ve rengi güzel olan bu ahtapot çeşitlerine asla dokunulmamalıdır. Çünkü ısırığı, direkt olarak insanların nefes almasını kontrol eden kasları etkisiz hale getirir. Bunun sonucunda kişiler boğularak ölür.

Dünyanın En Zehirli Hayvanları

Zehirli Ok Kurbağası

Mükemmel renklere sahip olan Zehirli Ok Kurbağası, dünyanın en zehirli kurbağası olarak biliniyor. Zehirli ok kurbağası Genel olarak Orta ve Güney Amerika bölgesinde yaşamını sürdürmektedir. Zehrini, renkli derisi üzerinde taşıyan bu kurbağa, bir insan derisine dokunduktan sonra dakikalar içerisinde kalbini durdurarak öldürmektedir.

Dünyanın en zehirli hayvanları

Mermer Yüzeyli Salyangoz

Mermer Yüzeyli Salyangoz, adı gibi mermer desenli kabuğu bulunan bir canlıdır. Bu deniz canlısı tuzlu sularda yaşar ve boyu küçük olmasına rağmen etkisi çok büyüktür. Sahip olduğu zehrin tek damlası da tek bir kişiyi öldürmeye yetebilmektedir. Dünyanın en zehirli 3 hayvanı içerisinde üçüncü sırada bulunan bu salyangozlar karaya pek çıkmasalar da deniz içerisinde etkisi büyüktür.

Dünyanın en zehirli hayvanları

Katil Tırtıl

Dünyanın en zehirli hayvan sıralaması içerisinde yüksek yerlerde bulunan bu tırtılların zehri, direkt olarak iç kanamaya neden olabilir. Isırdığı kişinin saatler içerisinde ölmesine neden olan Katil Tırtıl, Brezilya’da yılda 500'ün üzerinde ölüm vakasına neden olmuştur. Geliştirilen panzehir sayesinde artık Katil Tırtıl ısırmasına çözüm bulunmuştur. Fakat bu panzehiri vaktinde alamayan şanssız insanların ölümü kaçınılmazdır. Yine de en zehirli hayvanlar arasında en bilinenleri arasında Katil Tırtıl olarak bilinen bu türler bulunuyor.

Dünyanın En Zehirli Hayvanları

Koca Engerek

Türkiye’de en zehirli hayvan olarak belirlenen Koca Engerek en zehirli türler arasında bulunuyor. Yetkililer ülkemizde yaşayan en zehirli hayvanın koca engerek olduğunu belirtmişlerdir. Çok saldırgan olmayan bu yılanlar ısırdığı zaman müdahale edilmezse direk öldürür. Koca Engerek türünün küçük olanları daha tehlikelidir. Büyük olanları daha az zehir bırakır fakat hangisi olursa olsun mutlaka sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekiyor.

Dünyanın En Zehirli Hayvanları

Kara Mamba

Dünyanın en büyük zehirli hayvanı ve en uzunu olarak Kara Mamba, son derece zehirli ve saldırgan bir yılan türüdür. Afrika anavatanıdır ve dünyanın ikinci en uzun zehirli yılanı olarak biliniyor. Kara Mamba türleri erişkin olduklarında ortalama boyu 2,5 metre civarında olabiliyor. Fakat en büyükleri de 4,5 metredir. Kara Mamba, bir insanı parmağından ısırırsa dört saatte öldürebilir. Fakat gövde veya yüzden ısırıldığında 20 dakika öldürebilir. Kara Mamba, Hollywood filmlerinde de çokça rol almıştır.

Dünyanın En Zehirli Hayvanları

Taş Balığı

Taş Balığı, dünyanın en zehirli balıkları arasında bulunuyor. Görüntüsüyle de korkunç olan Taş Balığı, zemin üzerine yerleştiğinde fark edilmez hale gelebilir. Herhangi bir olası durumda sırt kısmında taşımış olduğu zehirli dikenleriyle kişileri dakikalar içerisinde felç edebiliyor. Dikenlerin batmasına da gerek yok. Öldürücü zehrini enjekte edebilmesi için temas etmesi yeterlidir. Bu nedenle denizlerde bulunan en zehirli hayvan Taş Balığı diyebiliriz.

Dünyanın En Zehirli Hayvanları

Kutu Denizanası

Kutu Denizanası, Hint Pasifik Okyanusu içerisinde yaşayan bir tür olarak tek bir ısırığıyla kişileri 5 dakika içerisinde öldürebilmektedir. En zehirli hayvanlar arasında bulunan bu denizanaları sahip olduğu köşeli şeklinden dolayı bu şekilde adlandırılıyor. Aynı zamanda dünyanın en zehirli canlısı olarak kabul edilmiştir. Boyları 3 metreyi bulabilen bu tür, günüme kadar 6 binden fazla kişiyi öldürmüştür. Bu nedenle denizlerde ilgisini çekmemek ve temas etmemek önemlidir.

Zehirli hayvanlar kulağa son derece korkutucu gelse de aslında insanlık için çok yararlı canlılardır. Keza bir çok ilacın hammaddesi zehirden oluşmaktadır. Kısaca zehirli hayvanlar olmasa idi ilaç sektörü bir çok ilacın keşfini yapamayacaktı. Bu da uzun vadede çok daha fazla insanın ölmesi anlamına gelmektedir.

Dünyanın En Zehirli Hayvanları yazımız ilginizi çektiyse, dünyanın en ölümcül salgın hastalıkları yazımız tam da size göre. Takipte kalın sevgilerle..

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap