Dünyaca Ünlü 8 Farklı Sos Tarifi

Bu sefer Dünyaca Ünlü 8 Farklı Sos Tarifi ile karşınızdayız. Daha önce duymadığınız muazzam lezzetlere sahip soslar damak tadınızı şenlendirecek.

Dünyaca Ünlü 8 Farklı Sos Tarifi

Dünyaca ünlü 8 farklı sos tarifi ile dünya mutfaklarının tamamında kullanılan ve önemli bir yere sahip olan yeni tatları deneyimleyebilirsiniz. Soslar çeşitli yemeklerle servis edilen, sıvı veya yarı sıvı yiyeceklerdir. Lezzetli bir yemek hepimizin hayalidir. Ancak sofraları eşsiz kılan yalnızca ana yemeklerin lezzeti değildir. Yemeklerin yanında yiyebileceğiniz veya yemekleri marine etmede kullanabileceğiniz sosları listeledik. Dünyaca Ünlü 8 Farklı Sos Tarifinden en seçkin olanları sizler için listeledik…

Dünyaca ünlü 8 farklı sos tarifi

1.Tatlı Ekşi Sos, Çin

Çin’de en fazla kullanılan soslar arasında olan tatlı ekşi sos, oldukça kolay hazırlanabilen ve özellikle kızartma yemekleriyle çok iyi giden bir sostur. Ana malzemeleri içerisinde bal pirinç sirkesi, domates püresi, ananas veya portakal suyu, soya sosu ile yapılıyor. Dünyaca ünlü sos tarifleri arasında bulunan tatlı ekşi sos, kızartma dışında balık ve sebze yemekleri, erişe, pirinçle de servis edilebilmektedir. Ayrıca noddle gibi ürünler ile birlikte veya kızarmış tavuklar ile kullanımı oldukça uygundur. Tatlı ekşi sos hazırlaması kolay olan ve sofranızı zengin gösteren sosların başında gelmektedir.

Dünyaca ünlü 8 farklı sos tarifi

2.Beşamel Sos, Fransa

Beşamel sos, geleneksel Fransız mutfağının beş ana sosundan biridir. Fransız sos çeşitleri son dönemde en beğenilenler arasında. Ülkemizde de beşamel sos, fırında makarna tarifiyle sıkça kullanılıyor. Ana malzemeleri arasında karabiber, tuz, süt, tereyağı ve un bulunuyor. Dünyanın birçok yerinde kullanılan bu tarif, sadece makarna değil birçok Fransız yemeği içinde kullanılmaktadır. Türkiye tarafından da kullanılan beşamel sos tarifi, hamur yemeklerinde sıkça kullanılıyor. Özellikle restorantlarda makarna ile kullanımına sıkça rastlıyoruz. Ancak bilinenin aksine etli yemeklere de fazlaca lezzet katmaktadır. Dünyaca Ünlü 8 Farklı Sos Tarifi listemizde yer alan bu sos ülkemizde de oldukça meşhur.

Dünyaca ünlü 8 farklı sos tarifi

3.Cacık & Tzatziki, Türkiye, Yunanistan

Türkiye’de cacık olarak adlandırdığımız sos aslında sadece Türk yöresine ait değil. Ana malzemeleri, salatalık, yoğurt ve sarımsak olan, üzerine dereotu, maydanoz veya nane gibi çeşitli bitkiler konulan cacık, yemeklerde sos veya meze şeklinde servis ediliyor. Türkiye’den Yunanistan’a, İran’dan, Sırbistan’a kadar her yerde tüketilen cacık, dünyanın dört bir yanında dünyaca ünlü soslar arasında. Fakat diğer dünya mutfaklarında bizdeki kadar sulu servis edilmiyor. Daha katı ve püre halde servis ediliyor ve bıçak yardımı ile ana yemekle beraber tüketiliyor.

Dünyaca Ünlü 8 Farklı Sos Tarifi

4.Chimichurri, Arjantin

Arjantin’de sos tarifleri arasında popüler olan Chimichurri, barbekünün tamamlayıcısı olarak biliniyor. Hazırlanışı ise, sarımsak, maydanoz, acı kırmızı biber, kekik, sirke ve zeytinyağı ile yapılmaktadır. Kırmızı etlerle beraber servis edilen bu sos özellikle diğer kümes hayvanları ve balık etleriyle de tüketilebiliyor. Acımsı bir tadı olan Chimichurri, daha birçok ülkede de sık tüketilen soslar arasında bulunuyor.

Dünyaca ünlü sos tarifleri

5.Barbekü Sos, ABD

Barbekü sos, Türkiye’de de sıkça tüketilen sos çeşitleri popüler tarifler arasındadır. Barbekü sos, genellikle ızgara üzerinde pişen etlerde barbekü tadını vermek için uygulanmaktadır. Barbekü sos, genelde et veya tavuklarla servis ediliyor. Dünyanın birçok yerinde tüketilen bu sos içerisinde, domates püresi, sirke, hardal, tuz, karabiber ve soğan ile yapılmaktadır.

Dünyaca Ünlü 8 Farklı Sos Tarifi

6.Pesto Genovese Sos, İtalya

Dünyaca Ünlü 8 Farklı Sos Tarifinden en gözdelerinden birisi de Pesto Genovese Sos. Kısaca Pesto sos olarak biliniyor. İtalya’da Cenevre kentinden gelen bu sos, geleneksel bir sostur. İçerisinde ise sarımsak, fesleğen, zeytinyağı, çam fıstığı, zeytinyağı ve pecroino romano veya parmigiano reggiano peynirlerinden yapılmaktadır. Bu nedenle pesto sosu evde yapmak çok zordur. Bu nedenle hazır İtalyan peyniri alarak daha kolay şekilde yapabilirsiniz. Pesto sos, haşlanmış patates ve makarna ile sıklıkla servis edilmektedir.

Dünyaca Ünlü 8 Farklı Sos Tarifi

7.Wocestrershire Sos, İngiltere

Dünyaca Ünlü 8 Farklı Sos Tarifinden bir diğeri olan bu sos, İngiliz mutfağında en sık kullanılan soslar arasındadır. Wocestrershire sosun temel malzemeleri arasında ançüez, sirke, demirhindi, sarımsak, tuz, şeker, soğan ile çeşitli baharatlar giriyor. Bu sos genel olarak burger veya biftek ile servis ediliyor. İçerisine şeker eklenmesiyle tamamen farklı bir tarif niteliği taşımaktadır.

Dünyaca Ünlü 8 Farklı Sos Tarifi

8.Harissa, Kuzey Afrika

Dünyaca Ünlü 8 Farklı Sos Tarifinden sonuncusu ise Harissa sosu. Başta Fas olmak üzere tüm Kuzey Afrika ülkelerinde en sık tüketilen yiyeceklerden biridir. Harissa, kavrulmuş kırmızı biber, taze otlar, kurutulmuş domates, Arnavut biberi ile yapılıyor. Harissa, tek başına ekmeğe sürülerek veya tavuk, et ve balık ile servis edilerek tüketilebilir. Genel olarak acımsı olan bu sos, oldukça popüler ve lezzetli.

Dünyaca Ünlü 8 Farklı Sos Tarifi yazımızı beğendiyseniz, yemek hazırlamakta zorlananlar için oluşturduğumuz rehberi muhakkak okumalısınız.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap