Dolar Euro ile aynı seviyeye geldi

Dolar ve Euro para birimlerinin aynı seviyeye gelmesi.

Dolar Euro ile aynı seviyeye geldi

1 Dolar = 1 Euro

Abd tahvillerinde beklentilerin yükselmesi neticesinde dolar tüm emtia ve para birimleri karşısında değer kazandı. Bu artış neticesinde nihayet beklenen gerçekleşti. Bir dolar, bir euro'ya eşit hale geldi. Bu durum en son 20 yıl önce gerçekleşmişti.

Doların bu yükselişinin bir değer sebebi ise Rusya ve Ukrayna arasında yaşanmakta olan savaşında etkisi çok büyük. Savaşın tetiklediği global ekonomik kriz ve yaşanan enerji kıtlığı doların tüm emtia ve para birimleri karşısında yükseliş hızını büyük ölçüde arttırmıştı.

Dolar

FED piyasaları belirliyor

Doların yükselişinin bitmediğinin altını çizen uzmanlar, FED'in ABD enflasyonu karşısında gösterdiği refleksler ve ABD merkez bankası tarafından alınan kararların resesyona yol açabileceği endişesi artıyor. Fed'in haziran toplantısının ardından 27 Temmuz'da da 75 baz puanlık faiz artırımına gitmesi fiyatlanmaya devam ediyor. Fedin önümüzde ki dönemde de faiz arttırımına gitmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Dolar

Bu yükselişte kazananlar dolar yatırımcıları oldu.

Doların yükselişinin devam edeceği ve euro karşısında değer kazanarak euro'dan daha değerli bir para birimi haline geleceği tahmin ediliyor. Bayram sonrası Türkiye piyasalarının açılması ile birlikte TL'nin euro ve dolar karşılığı da aynı olacak.

 

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap