Doğu Ekspresi Düşünenlere Yardımcı Rehber

Uzun doğu ekspresi tren yolculuğunda görülecek şehirler ve yolculukla ilgili bilgiler

Doğu Ekspresi Düşünenlere Yardımcı Rehber

Doğu ekspresi düşünenlere yardımcı rehber ile herkesin mutlaka deneyimlemesi gereken doğu ekspresi konusunda sizlere yardımcı oluyoruz. Doğu ekspresi, birçok kişi için masalsı bir tren yolculuğu olarak görülüyor. Özellikle kartpostallardan fırlamışçasına şahit olunan manzaraları ile kendinizi nostaljik bir trende hissedeceksiniz. Her durakta farklı farklı kültürlere şahit olacağınız bu güzergahı, hem cebinizi yormadan gezebilir hem de yerinizi hemen ayırtabilirsiniz.

Doğu ekspresi tren yolculuğu özellikle sosyal medyada fenomen haline gelmiştir. Ankara’dan başlayan ve Kars’ta son bulan bu serüvende yirmi dört saat boyunca 7 farklı şehre misafir olacaksınız. Bu süreçte mükemmel bir tren yolculuğu yapabileceksiniz. Yaz kış demeden mükemmel manzaralara şahit olacağınız bu trende sevdikleriniz ile beraber ve termosta kahvenizle unutulmaz anlara şahit olabilirsiniz.

Doğu ekspresi düşünenlere yardımcı rehber

Doğu Ekspresi Nedir? Doğu Ekspresi Güzergahı

Doğu ekspresi kısaca ‘’Bir Anadolu Masalı’’ olarak tanımlanabilir. Doğu ekspresi düşünenlere yardımcı rehber olarak belirtmeliyiz ki normal otel tatillerinden tamamen farklı bir yolculuk olacak. Ankara ve Kars arasındaki uzun bir tren yolculuğunu kapsayan Doğu Ekspresi, 70 senedir varlığını sürdürse de son dönemdeki genç kitle tarafından bir popülerlik kazanmış ve bu geziyi turistik bir hale çevirmiştir. Kars doğu ekspresi, Türkiye’de trenle yapılacak en uzun yolculuklardan biridir.

Kısaca doğu ekspresi Ankara- Kars güzergahında ilerliyor. Toplamda yolculuk 24 saate yakın sürebilmektedir. Yeşilçam nostaljisi sunan bu ekspres, özellikle 90’lı senelerin tren yolculuklarını özleyenler için anıları taze tutmayı sağlamaktadır. Günümüzde yapılan doğu ekspres turları bir yere varmaktansa yol boyunca manzaralara şahit olmak için tercih ediliyor.

Doğu ekspresi düşünenlere yardımcı rehber

Doğu Ekspresi Hangi Şehirlerden Geçer?

Doğu ekspresi turu başlangıç noktası Ankara Tren Garı’dır. Bu noktadan hareket eden tren, Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum noktalarında kısa kısa molalar verebilmektedir. Doğu ekspresi, Anadolu’nun orta kısımlarında başlayarak en doğu kısmında sona erer. Bu nedenle Ankara ve Kars arasında 5 farklı şehirden geçilmektedir. Doğu ekspresi düşünenlere yardımcı rehber içerisinde bilinmesi gerekenler,

  • Doğu ekspresi, her şehirde yolcularına dinlenme ve gezinme imkânı sağlar. Bu molalar, yolcular için enerji depolama şansı verir.
  • Ankara Tren Garı’ndan sonrasında kısa bir süreliğine metropol görüntüsü ile karşılaşabilirsiniz. Fakat sonrasında daha uçsuz bucaksız bir coğrafyaya doğru ilerlersiniz.
  • Tur firmaları, doğu ekspresi turlarında çeşitli aktiviteleri sağlamaktadır bu nedenle turla gitmek isterseniz birçok avantajdan yararlanabilirsiniz.

Doğu ekspresi düşünenlere yardımcı rehber

Doğu Ekspresi Kaç Gün?

Doğu ekspresi kaç gün genel olarak baktığımızda başkentten kalkış saatleri ve varış saatleri sabittir. Trenler her gün 16:00 civarında Ankara’dan kalkar ve Kars’a varması 24-25 saati bulabilir. Genel olarak yavaş bir yolculuk sunan nostaljik tren acelesi olmayan yolcular için birebir. Bunun dışında hava koşullarından dolayı bu saat uzayabilmektedir. Bu tarz gecikmeli bilgiler de yolculara anlık şekilde verilir. Kış ve kar manzaraları ile öne çıkan doğu ekspresinde özellikle 7 şehir içerisinde hava koşulları açısından en çetin bölgelerdendir.

Doğu ekspresi düşünenlere yardımcı rehber

Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları Nereden Alınır?

Doğu ekspresi düşünenlere yardımcı rehber içinde en önemli konulardan olan bilet fiyatı ve nereden alındığıdır. Doğu ekspresi için standart bir fiyattan söz etmek oldukça zordur. Çünkü tren içinde birçok farklı koltuk seçeneği bulunuyor. Özellikle turistik ve gezinti amacıyla yapılan gezilerde turlar tercih edilebilir. Tur içerisinde Ankara’dan kalkan ve Kars’a ulaşan trenden indikten sonraki geri dönüş için uçak bileti, kahvaltı veya yemek seçeneklerine göre değişmektedir. Bu nedenle tur firmaları ile görüşerek daha detaylı fiyat bilgisi alabilir ve biletlerinizi tur firmalarından alabilirsiniz.

Doğu ekspresi düşünenlere yardımcı rehber yazımızı sizin için derledik. Bu tür içeriklerimizi sizinle paylaşmaya devam etmemiz için her gün okumayı ve yorum yapmayı unutmayın. Ayrıca ucuza gezmenizi sağlayacak seyahat uygulamaları yazımıza da bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap