Doğru Alışveriş İçin Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler

Alışveriş yaparken kendinizi tutamıyor ve bütçenizi aşıyor musunuz? İşte doğru alışveriş nasıl yapılır öğrenmek isteyenler için dikkat edilmesi gereken noktalar...

Doğru Alışveriş İçin Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler

Alışveriş sırasında uyguladığınız bazı kurallar var mı? Yoksa kafanıza göre mi bir şeyler satın alıyorsunuz? Örnek olarak yolda yürürken hoşunuza giden şeyleri gördüğünüzde hemen mağazaya dalıyor musunuz? Yoksa kendinizi frenleyerek para biriktirmeye mi çalışıyorsunuz? Alışveriş şekliniz sizlerin finansal anlamda ne kadar başarılı olduğunuzu gösteren en önemli işaretler arasındadır. Eğer doğru alışveriş yapmayı bilmiyorsanız, ne kadar fazla para kazansanız da finansal anlamda istediğiniz başarıyı yakalayamazsınız. Bu nedenle mutlu da olamazsınız ve sonucunda istemediğiniz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. 

Doğru alışveriş için dikkat edilmesi gereken şeyler ile alışveriş yaparken belli başlı noktalara dikkat etmeniz konusunu hemen şimdi öğrenmeniz gerekiyor. İsterseniz daha önce duyduğunuz fakat aklınızın uzak köşesine attığınız alışveriş tüyolarını incelemeye hemen başlayabilirsiniz. Böylece alışverişlerinizi daha mantıklı hale getirecek ve doğru alışveriş yapabileceksiniz. 

Öncelikle İhtiyaçlarınızı Yazın

Doğru alışveriş için dikkat edilmesi gereken şeyler için ilk olarak yapmanız gereken şeyler ihtiyaçlarınızı belirlemektir. Alışverişe çıkmadan öncesinde bir ihtiyaç listesi yapmayı unutmayın. Emin olduktan sonra alışverişe çıkmaya başlayabilirsiniz. Dolabın önüne geçmeli ve neyinizin olup olmadığına karar vermelisiniz. Örnek olarak 10 tane bluzunuz varsa yenisini almaktan kaçınmalısınız. Onun yerine daha çok işinize yarayacak farklı bir şey almalısınız. 

İhtiyaçlara yönelik alışveriş yapmayı öğrendiğiniz zaman eskiye göre daha az alışveriş yaptığınızın farkında olacak, hiç giymediğiniz ürünleri satın almaktan da kurtulacaksınız. İşte bu nedenle ihtiyaç listesi olmadan alışverişe çıkmayın. Bu şekilde elinizde yazılı bir liste olacağından dolayı isteklerinizi dizginlemek daha kolay hale gelecektir. 

Bütçenizin Farkında Olun

İhtiyaç listesi oluşturduysanız bütçenizi de göz önünde bulundurun. Aynı zamanda ihtiyaçlarınızın tümünü nakit parayla alın. Elde avuçta ne varsa alışveriş merkezlerine yatırmadan mutlaka ihtiyaçlarınızı belirleyin ve tahmini bir bütçe ayırın. Eğer kendinizi tutamıyorsanız gerekirse kredi kartlarınızı evde bırakın. Örnek olarak kışa girdiğimiz dönemde hem çizme hem de mont ihtiyacınız varsa ve iki ürünü almaya yetecek para yoksa, hangi ihtiyacınızın daha acil olduğuna karar verin ve diğerini sonraki aya bırakın. Kredi kartı var nasıl olsa diye kendinizi borca sokmayın.

İhtiyaçlarınızın karşısında o ürün için harcamak istediğiniz maksimum tutarı yazmayı unutmayın. Gereksinim duyduğunuz ürünü ne kadar ucuza satın alırsanız o kadar çok kar etmiş olursunuz. Bu sebeple ihtiyaç listenizle bütçeniz arasında çelişkiye girmeyin. Her ikisini de hesaba katarak yola çıktığınızdan emin olun. Tabi bu süreçte kaliteli ürün almaya özen göstermelisiniz.

Kalite ve Fiyat Konusunda Mantıklı Düşünmek

Doğru alışveriş için düşünmeniz gereken bir diğer hususta kalite ve fiyat arasındaki yaklaşımınızdır. Örnek olarak bir ürüne sırf markası için yüzlerce lira ödemeyin. O ürünün bir benzerini hatta tıpatıp aynısını daha uygun fiyata satın alabilirsiniz. Bu konuda sosyal medyada birçok paylaşım var. Lüks markalar ile orta derecedeki markaların aynı ürünlerini bularak karşılaştırıyorlar ve iki üründe aynı performansı gösteriyor. Üstelik bu iki üründe tıpatıp aynı olabiliyor. Bu nedenle kalitesini göz önünde bulundurmanız şartıyla tek bir mağazayla sınırlı kalmayın.

Vaktinizin dar olduğu zamanlarda alışveriş yapmamaya özen gösterin. İnternetteki fırsatları, kuponları ve indirimleri takip edin. Birçok mağazayı dolaşarak beğendiğiniz ürünler arasında daha mantıklı karşılaştırmalar yapın. Belirlenen ürünler arasında en ucuzu ve en kalitelisini satın almayı alışkanlık haline getirebilirsiniz. Bunu öğrendiğiniz zaman satın aldığınız ürünün daha güzelini ve daha ucuzunu görerek pişmanlık yaşamaktan büyük oranda kurtulursunuz. 

Alışveriş Sırasında Gereksinim Dışına Çıkmayın

İhtiyaç listesi yaparak ve bütçenizi de göz önüne alarak alışverişe çıktığınız diyelim. Bu noktada planınıza ne kadar sadık kaldığınızı tartmalısınız. Yani gözünüz ihtiyaç dışındaki şeylere çok sık kayıyor mu? Eğer bu tarz bir sorununuz varsa farklı çözümler üretmenizi öneriyoruz. Örnek olarak yanınıza sevdiğiniz ve sizlere söz geçiren bir arkadaş almayı düşünebilirsiniz. Bütçe ile ihtiyaç listenizi onun eline vererek gereksinim dışına çıkmaktan kendinizi alıkoyabilirsiniz. 

Doğru alışveriş için dikkat edilmesi gereken şeyler arasında gereksinim dışına çıkmamak oldukça önemli. Farklı farklı şeylere bakmaya başladığınızda yapmış olduğunuz planı hatırlayarak tekrardan kendi ihtiyaçlarınıza odaklanmalısınız. Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, doğru alışverişin nasıl yapılacağını gerçekten öğrenmek isterseniz bu kuralı sakın aklınızdan çıkarmayın.

İstisnai Durumlar Dışında Nakit Kullanmak

Biz tüm alışveriş sürecinde nakit kullanmanızı önersek de bunun farklı bir yolu da var. Alışverişlerde nakit kullanmak, limitleri aşmak ve kendinize sınır koymak açısından oldukça önemli. Diyelim ki bir liste yaptınız ve alışverişinizdeki bütçeyi de 300 lira olarak belirlediniz. Fakat kredi kartı kullanacaksınız. Büyük ihtimalle kredi kartınızda bulunan limit, alışveriş için ayırdığınızdan farklı olur. Hatta o sırada aklınızı çelen satış görevlileri de varsa bütçeyi ve listeyi aklınızdan çıkarırsınız.

Size kim ne derse desin kredi kartı ile yapılan alışverişte insanlar harcadığı paranın kesinlikle farkında olmuyor. Sizlerde miktarı anlamadığınız planların suya düşmesine neden olarak sadece izlersiniz. Bu nedenle istisnai durumlar dışında nakit kullanmayı alışkanlık haline getirmenizdir. Alışverişlerde yanınızda ayırdığınız bütçe dışında farklı bir para taşımayın ve mümkünse kredi kartınızda olmasın. 

Genel olarak alışveriş günümüzde en fazla dikkat etmemiz gereken aktivitelerden biri haline geldi. Giyim, kozmetik, market alışverişi derken harcadığımız limitleri doldurabiliyoruz. Bu nedenle doğru alışveriş için dikkat edilmesi gereken şeyler oldukça önemli.

Doğru Alışveriş İçin Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler yazımız ilginizi çektiyse, Kış Tatili İçin Nereye Gidilmeli yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap