Dijital Göçebe Vizesi Nedir?

Uzaktan çalışarak ülkeleri gezmek ister misiniz? İşte göçebe vizesi ile seyahat etmenin avantajları...

Dijital Göçebe Vizesi Nedir?

Günümüzde evden çalışmak, başta genç kuşak olmak üzere birçok kişinin hayali. Üstelik küreselleşmenin getirmiş olduğu kolaylıklarla dünyanın bir ucundan diğerine gitmekte çok kolay. Durum böyle olunca yeni iş modelleri gelişmiş ve genç kitlenin ilgisini çekmeye başlamıştır. Son zamanların trend kavramı olan dijital göçebelikte bu iş modellerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.
Dijital göçebe vizesi nedir baktığımız zaman, herhangi bir mekân veya zaman kısıtlaması olmadan, uzaktan çalışarak hayatını sürdüren ve aynı şekilde seyahat eden kişilere dijital göçebe deniyor, göçebe vizesi de bu kişilere vize veren ülkelerin sağladığı bir avantajdır. Dijital göçebeler, dünyanın farklı yerlerindeki kütüphane, ortak çalışma alanları, kafe gibi yerlerde çalışabilir. Hatta çalışmalarını doğa içerisinde veya kendi karavanlarında bile yapabilirler.

Hangi Meslek Sahipleri Dijital Göçebe Vizesi Alabilir?

Dijital göçebe vizesi herhangi bir ofis veya çalışma saatine bağlı olunmadan mesleklerini yürüttükleri kişiler verilen bir vize türüdür. Dijital göçebe vizesine başvuru yapmak isteyen kişilerin dijital göçebe kategorisine uygun olduğunu ve planlanan ülke seyahati süresince yeterli olacak bir finansal duruma sahip olduğunu kanıtlamaları gerekir. Dijital göçebe vizesi nedir ve nasıl alınır baktığımızda, bu vizeyi almak isteyen kişiler, çalışırken bir yere bağlı olmayan bir meslek grubundan olmaları gerekiyor. 
Dijital göçebe vizesi almak için uygun olan meslek gruplarından bazıları da web site tasarımcılığı, programcılık, mobil uygulama geliştiriciliği, dijital girişimcilik, sosyal medya temelli meslekler, yabancı dil öğretmenliği gibi müşteri temsilciliği gibi mesleklerdir.

Dijital Göçmen Vizesi Şartları Nelerdir?

Dijital göçmen vizesi şartları, başvuruda bulunan ülkelerin vize uygulamalarına bağlı şekilde farklılık gösterir. Bunun dışında dijital göçmen vizesi şartları şu şekildedir,
•    Başvuru sahiplerinin yeterli düzeyde senelik gelire sahip olabilmesi.
•    Başvuru belgelerinin eksiksiz ve doğru bilgilerle hazırlanması.
•    Başvuru sahibinin bir yere bağlı olmadan çalışacak bir mesleğinin olması.
•    Başvuru sahibinin yurt dışında kalınması planlanan süre boyunca, geçimi için yeterli finansal kaynaklarının olması.

Dijital göçebe vizesi veren ülkeler ise, Anguilla, Antigua ve Barbuda, Bahamalar, Bermuda, Barbados, Yeşil Burun Adaları, Tayvan, Portekiz, Seyşeller, Norveç, Montserrat, Meksika, Malta, İzlanda, Almanya, Gürcistan, Estonya, Dominika, Çek Cumhuriyeti, Curaçao, Hırvatistan, Kosta Rika, Cayman Adaları, Yeşil Burun Adaları olmaktadır. 

Dijital Göçebe Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Dijital göçebe vizesi için gerekli evraklar şu şekildedir:
•    Dijital göçebe başvuru formu, vizeye başvuruda bulunan kişi tarafından eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır ve ıslak imzalı olarak diğer gerekli belgelerle beraber başvuru dosyasında ibraz edilmelidir.
•    Pasaport, dijital göçebe vizesi sahibine ait olarak son 10 sene içinde alınan, başvuruda yer alan vizenin geçerlilik tarihleri içerisinde geçerli olan, vize damgasının uygulanabilirliği açısından en az 2 boş sayfası olan bir pasaport.
•    Başvuru sahibine ait olan son 6 ay içerisinde çekilen, kişilerin yüzünün net şekilde göründüğü ve biyometrik standartlara uygun fotoğraflar, vize başvuru dosyasında sunulur.
•    Dijital göçebe vizesi başvuru sahiplerinin adına düzenlenen, ülke için geçerliliği olan bir seyahat sağlık sigortası.
•    Başvuru sahibinin dijital göçebe olduğunu kanıtlat nitelikte müşteri bilgileri, iş ilişkileri veya iş lisansı gibi belgelerin vize başvuru dosyasına eklenmesi.
•    Başvuru sahibine ait olan özgeçmiş, doğum belgesi veya çeşitli sertifikalar gibi resmi bilgilerin vize dosyasında bulunması.

Dijital Göçebe Olmanın Avantajları

Dijital göçebe olmanın avantajlarına genel olarak baktığımızda, bu kişiler kendi çalışma programlarını, kendi çalışma saatlerini belirlerler. Dijital göçebelerin önünde seyahat edebilmeleri için herhangi bir engel bulunmaz ve dijital göçebelik kişilere birçok farklı kültürü tanıma imkânı sağlayabilirler. Bunun dışında dijital göçebelik birçok ülke tarafından desteklenen bir durumdur. Dijital göçebelerin çalışma düzeni de sıkı bir disiplin gerektirmektedir. 
Dijital göçebelerin sayısının her gün artış göstermesiyle beraber ülke ekonomi anlamında katkı sağlayabilmek adına dijital göçebe veren ülkeler artış göstermektedir. Bu nedenle gidilebilecek ülkelerin sayısı da artış gösteriyor. Bunun dışında dijital göçebe olmadan öncesinde bütçe planlaması yapmak, kendinizi en kötü senaryoya hazırlamanız gerekir. Bunun dışında dijital göçebe topluluklarına katılarak sizler gibi aynı iş modeline sahip olan ve sürekli seyahat eden bireylerin problemlerini anlamak, sizlere bu süreçte kolaylık sağlar. Aynı zamanda bu süreci daha verimli geçirmenize olanak verir.

Almanya Dijital Göçebe Vizesi Almak

Dijital göçebe vizesi denildiği zaman akla ilk gelen ülkelerden olan Almanya, hem en güçlü ekonomilerden birine sahip hem de dijital göçebe vizesi veren ülkelerden biridir. Serbest çalışanların yanı sıra işletme sahiplerinin de başvuru yaptığı bu ülke 6 ay veya 1 sene arası ülkede kalmayı sağlayacak bir vize türüdür. Başvuru sürecinde serbest çalışan veya işletme sahibi olduğunu kanıtlamak, belgeleri göndermek, kişisel bir görüşmeye katılmak, ülke içerisinde bir ihtiyacı karşıladığını kanıtlamak ve Alman ekonomisine katkı sağlanacağına dair yetkilileri ikna etmek gerekiyor.
Almanya dijital göçebe vizesi alırken 10.000 Euro birikim kanıtının olması gerekir. Bunun dışında vize başvuru sürecinde sağlık sigortası kanıtı, tavsiye mektupları, geçerli pasaport, niyet mektupları, çalıştığına dair sözleşmeler, finansman planı ile birlikte meslek izni gibi çok sayıda belge talep edilecektir. Vize alındıktan sonra süresi dolduğunda tekrardan başvurular yapılabilir.

Dijital Göçebe Vizesi Nedir? Yazımız ilginizi çektiyse, Ankara Antlaşmasıyla İngiltere’ye Kolay Bir Şekilde Vize Alın! Bazı Başvuru Şartları Bulunuyor yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap